Za vraždu manželky si expolicista z Plzně odsedí 16 let

ČTK ČTK
Aktualizováno 25. 6. 2014 16:19
Vražda se stala loni v srpnu. Babyka navíc musí pozůstalým zaplatit téměř milion korun.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Plzeň - Bývalý policista Miloš Babyka z Plzně má jít za loňskou vraždu své manželky na 16 let do vězení. Rozhodl o tom Krajský soud v Plzni, šestatřicetiletému muži hrozil až dvacetiletý trest. Navíc musí dceři, sestře a rodičům zavražděné zaplatit dohromady téměř milion korun.

Rozsudek si přišli vyslechnout známí i příbuzní oběti, nemohla se ale dostavit její matka, které vypršela platnost víza a musela se vrátit na Ukrajinu, zaslala soudu alespoň dopis.

Stejně jako při minulých jednáních si Babyka opět zakrýval obličej, při svém závěrečném slovu se rozplakal. Rozsudek zatím není pravomocný.

Vražda se stala loni 28. srpna. Babyka na manželku čekal na chodbě panelového domu v Sokolovské ulici na sídlišti Lochotín, přestože měl soudní zákaz se k ní přibližovat kvůli domácímu násilí.

Poté, co drobná žena vyšla z bytu, chytil ji za vlasy a zaútočil na ni loveckým nožem, o několik desítek minut později zemřela.

Babyka po útoku utekl a skrýval se týden v lese na kraji města, kde ho zadržela zásahová jednotka. Soudu řekl, že v osudný den chtěl spáchat sebevraždu, v domě popíjel lektvar z jedovatého tisu.

S manželkou se potkal na chodbě, útok vydával za nešťastnou náhodu, nevzpomíná si na něj. Soudu zopakoval, že čin neplánoval. "Pamatuju si trochu krve na jejím břiše, pak jsem ztratil zábrany, jednal jsem jako zvíře," uvedl s pláčem.

Státní zástupce: Babyka věděl, co dělá

Podle expertů Babyka čin spáchal v prostém vystupňovaném afektu, jeho rozlišovací a ovládací schopnosti byly zachovány. Proti závěrům znalců se postavil obhájce Babyky Robert Kaše.

Podle něj byl Babyka v těžké stresové situaci způsobené strachem o práci, obavou z rozpadu rodiny, afekt byl vystupňovaný, jeho schopnosti prý téměř vymizelé. Pro klienta žádal mírnější kvalifikaci.

"Počet a charakter ran je vysvětlitelný pouze cíleným útokem na poškozenou," uvedl státní zástupce Martin Rykl. Podle něj Babyka čin plánoval, Rykl pro něj navrhl trest nad polovinou trestní sazby.

Podle verdiktu soudu nešlo o afekt, který by vycházel z patologických příčin. Babyka vraždu spáchal po předchozím uvážení, na místo činu si přinesl zbraň, útok vedl silou velké intenzity, do částí, kde jsou uloženy důležité orgány.

Žena neměla šanci na obranu

"Měl zřetelnou fyzickou převahu, žena v té době měla ruku v sádře. Neměla jakoukoliv šanci na svou obranu," uvedl předseda senátu Jan Špeta. Podle závěru soudu se Babyka chtěl své ženy zbavit, protože ji chápal jako příčinu své životní situace.

Soud neshledal v jeho případě žádnou polehčující okolnost, naopak mu přitížilo, že po činu uprchl, skrýval se, nezajistil nijak svoji dceru, která byla svěřena do péče sestře zavražděné.

Soud tak muži zmírnil jen typ věznice na zařízení s ostrahou, a to kvůli jeho možné resocializaci.

"Naše rodina žije stále ze strachu z Babyky, nikdo nám nemůže zaručit, že se nebude mstít. Nedokázal nám vysvětlit, proč zabil naši dceru. Nezajímá ho, jak se má jeho dcera, stará se jen o sebe," uvedla v dopise soudu matka zavražděné.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Irvingův návrat Brooklyn výhrou neoslavil, podlehl v Clevelandu

Basketbalisté Brooklynu v prvním utkání s kompletní trojicí hvězd Kevin Durant, Kyrie Irving a James Harden na vítězství nedosáhli. Durant sice zaznamenal 38 bodů, 12 doskoků a osm asistencí, navrátilec Irving přidal 37 bodů a Harden triple double za 21 bodů, deset doskoků a 12 asistencí, Nets i přesto po druhém prodloužení prohráli 135:147 v Clevelandu.

Výsledky NBA:

Atlanta - Detroit 123:115 po prodl., Cleveland - Brooklyn 147:135 po prodl., Golden State - San Antonio 121:99, Houston - Phoenix 103:109, Indiana - Dallas 112:124, LA Clippers - Sacramento 115:96, Minnesota - Orlando 96:97, Philadelphia - Boston 117:109, Toronto - Miami 102:111. Utkání Charlotte - Washington, Portland - Memphis byla odložena.

Další zprávy