Inspekce chytla policistu, který je podezřelý z ubodání manž

ČTK ČTK
5. 9. 2013 5:14
Pátrání po nebezpečném násilníkovi trvalo týden.
Policista Miloš Babyka je podezřelý, že zabil svou manželku.
Policista Miloš Babyka je podezřelý, že zabil svou manželku. | Foto: GIBS

Plzeň - Přesně po týdenním intenzivním pátrání ve středu večer příslušníci Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS) zatkli pětatřicetiletého policistu Miloše Babyku z Plzně. Je podezřelý, že pobodal manželku, která později následkům zranění podlehla.

"Muže zadržela taktická skupina generální inspekce spolu se specializovanými útvary policie a leteckou službou," řekla ve 21:30 mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Další podrobnosti, včetně místa, kde byl Babyka zadržen, nechtěla uvést. Server tn.cz ale uvedl, že hledaný policista byl dopaden přímo v Plzni. "V současné době jsou se zadrženým policistou prováděny procesní úkony," uvedla pouze mluvčí.

Podle serveru Novinky se muž skrýval v lese v přírodní rezervaci Zábělá na severovýchodním okraji Plzně. GIBS podezřelého údajně zadržela kolem 19:45, když jel po lesní cestě na kole.

Měl zákaz se k ženě přiblížit?

Miloš Babyka je podezřelý, že ve středu 28. srpna pobodal na plzeňském sídlišti Lochotín svou ženu. Inspekce na webových stránkách varovala, že muž na útěku může být ozbrojený a nebezpečný.

Už dříve Sandorová potvrdila, že se inspekce o policistu zajímala již před tragédií, odmítla ale sdělit víc.

Podle nepotvrzených informací to mohlo souviset údajně s domácím násilím, jež se v rodině stalo, v médiích se objevila i informace, že muž měl zakázáno se k ženě přiblížit. Ta byla ukrajinské národnosti, v minulosti se dlouhodobě živila sjednáváním pojištění pro své krajany pracující v ČR, poslední dobou pracovala u montážní firmy. Měla osmiletou dceru.

Babyka byl údajně příslušníkem cizinecké policie.

 

Právě se děje

před 32 minutami

Vídeň se přidala k vlně protestů, na demonstraci proti rasismu se sešlo 50 000 lidí

Na demonstraci proti rasismu a rasisticky motivovanému policejnímu násilí se ve čtvrtek v centru Vídně sešlo kolem 50 000 lidí. S odvoláním na oficiální odhad policie to napsala agentura APA. Rakouská metropole se tak přidala k celosvětové vlně protestů, kterou vyvolala smrt černocha George Floyda při zatýkání v americkém Minneapolisu.

Shromáždění začalo kolem 17:00 SELČ na náměstí Platz der Menschenrechte nedaleko Uměleckohistorického muzea. Policie zprvu velikost davu odhadla na 10.000 účastníků, pak se ale k protestu navzdory dešti rychle přidávaly další tisíce lidí. Každých deset minut dav rostl zhruba o 5000 lidí a demonstrace brzy zaplnila i blízkou ulici Mariahilfer Strasse a náměstí Museumsplatz.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Milion chvilek podá žalobu kvůli omezení účasti na demonstracích

Spolek Milion chvilek podá správní žalobu kvůli omezení počtu účastníků hromadných akcí, týkajícímu se i plánované úterní demonstrace spolku. Milion chvilek to uvedl na twitteru. Účast na demonstraci oznámilo asi 5000 lidí, stát ale zatím kvůli šíření koronaviru povoluje jen akce s počtem účastníků do 300 a od 8. června akce do 500 účastníků.

"Vláda nám všem bere ústavní právo. Zatímco tisíce lidí plní hobbymarkety, hradní nádvoří či zoo, na náměstí se nesmí sejít více než 500 lidí - i když dodrží bezpečnostní opatření," sdělil Milion chvilek na twitteru. "Podle výkladu oslovených ústavních právníků je však takové omezení shromažďovacího práva protiústavní. Proto jsme se rozhodli bránit se demokratickými prostředky a podat správní žalobu, aby o této věci rozhodl soud," doplnil spolek. Dál počítá s konáním demonstrace v úterý 9. června. V pátek spolek zveřejní, jak bude protest vypadat.

Další zprávy