Státní zástupce obžaloval expolicistu z vraždy manželky

ČTK ČTK
21. 2. 2014 14:11
Bývalému policistovi hrozí až 20 let vězení, v lednu se ve vazbě pokusil o sebevraždu
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Plzeň - Krajský státní zástupce obžaloval bývalého policistu Miloše Babyku z Plzně, kterému za vraždu manželky hrozí až dvacetiletý trest.

Pětatřicetiletý muž se po činu spáchaném loni v létě skrýval týden v lesích na Plzeňsku a dopadla ho speciální jednotka Generální inspekce bezpečnostních sborů (GIBS). Podle obžaloby vykonal čin s rozmyslem. Věc nyní míří ke Krajskému soudu v Plzni.

"Obžaloba byla podána ve čtvrtek. Je mu kladeno za vinu, že to bylo spácháno s rozmyslem nebo po předchozím uvážení, hrozí mu 12 až 20 let," řekl státní zástupce Martin Rykl, který má kauzu na starost.

Podle Rykla řízení nijak výrazně nenarušil Babykův pokus o sebevraždu, k němuž se ve vazební cele plzeňské věznice odhodlal v lednu. Čekalo se hlavně na znalecké posudky. Znalci zkoumali mimo jiné psychický stav obviněného, zabývali se také příčinou úmrtí ženy.

Babyka byl po pokusu o sebevraždu v bezvědomí převezen do nemocnice. Podle záchranářů byl intoxikován léky a skončil na jednotce intenzivní péče. V nemocnici jej hlídala vězeňská služba, po třech dnech byl převezen do vazební věznice.

Událostí se zabývá i GIBS, která zjišťuje, zda v souvislosti s Babykovým pokusem o sebevraždu neporušila vězeňská služba v Plzni svoji povinnost. Mluvčí inspekce Radka Sandorová řekla, že zatím k závěru nedospěli.

Není jasné, proč chtěl Babyka sebevraždu spáchat, údajně se o ni už ale pokusil loni, když byl po vraždě své ženy na útěku a skrýval se v lesích u Plzně.

Soudkyni, která v září rozhodovala o jeho vzetí do vazby, řekl, že si v lese vařil lektvary, jimiž by se o život připravil.

Pětatřicetiletý bývalý příslušník pražské cizinecké policie Babyka se bude zpovídat z toho, že loni 28. srpna v Sokolovské ulici na plzeňském sídlišti Lochotín pobodal svou manželku. Záchranka převezla ženu v kritickém stavu do nemocnice, kde zemřela. Muž byl týden na útěku.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Podmínky pro získání českého občanství se možná zpřísní. Žadatelé mají prokazovat mj. přestupkovou bezúhonnost. Vládní novelu podpořila Sněmovna

Zdroj: ČTK
před 17 minutami

Policisté a celníci možná získají právo nasadit botičku řidičům s dluhy za přestupky

Policisté a celníci možná získají právo odebrat na místě registrační značku vozu nebo nasadit takzvanou botičku autům řidičů s nesplaceným dluhem za dřívější dopravní přestupek. Předpokládá to vládní novela, která v dnešním úvodním kole podpořila sněmovna. Změna má pomoci vymáhat pokuty především od cizinců. Nyní ji posoudí bezpečnostní výbor.

Proces vymáhání postihů je složitý a motoristé páchají přestupky opakovaně. Podle důvodové zprávy zůstává neuhrazeno zhruba 60 procent pokut, které policie nevybere na místě. Obecní úřady pak od zahraničních provozovatelů aut vymůžou mezi 28 a 57 procenty pokut.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Senát chce zvýšit kompenzační bonus na 667 korun denně

Příspěvek podnikatelům, kteří byli omezeni opatřeními kvůli epidemii koronaviru, by se měl podle Senátu zvýšit z 500 na 667 korun denně. Důvodem je snaha nahradit živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění. Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) se zvýšením nesouhlasila. Podle ní by Sněmovna, která návrh dostane k projednání, měla dnešní senátní úpravu odmítnout.

Senát přes nesouhlas ministryně rozhodl také o tom, že nárok na takzvaný kompenzační bonus by měli mít i podnikatelé bez provozoven, jejichž činnost byla opatřeními omezena z alespoň 80 procent. Patří mezi ně podle lidovců někteří kadeřníci, kosmetičky, maséři nebo fotografové.

Horní komora rovněž schválila návrh, podle něhož by vláda měla doplatit obcím a krajům výpadek příjmů, o který byly připraveny v důsledku výplaty kompenzačních bonusů. Schillerová to odmítla, návrh je podle ní "nesplnitelný", neboť ve státním rozpočtu na to nejsou peníze.

Zdroj: ČTK
Další zprávy