Německý autobus plný lidí se u Rozvadova srazil s kamionem, na místě je až 35 zraněných

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 4. 1. 2016 18:39
Německý autobus se zhruba 35 lidmi se na dálnici D5 u Rozvadova střetl s kamionem. Cestující jsou při vědomí, zranění jsou převážně lehčí. Na místě byl vrtulník, který nakonec nezasahoval, pět českých sanitek a dva záchranné vozy z Německa. Dálnice je v místě v obou směrech uzavřená.
Nehoda autobusu s kamionem u Rozvadova
Nehoda autobusu s kamionem u Rozvadova | Foto: ČTK

Rozvadov - Autobus se zhruba 35 převážně německými pasažéry se před 13:00 střetl na dálnici D5 u Rozvadova s kamionem. Většina cestujících byla lehce zraněna, několik zranění je středně těžkých.

Dálnice byla v místě uzavřená v obou směrech, před 18:00 byl zprůjezdněn směr na Plzeň, opačný směr do Německa zůstává uzavřen, uvedla policejní mluvčí Jana Tomková. Německý linkový autobus z Prahy do Norimberka narazil bočně do havarovaného kamionu.

Podle informací ČTK německý linkový autobus z Prahy do Norimberka narazil bočně do kamionu při předjíždění.

Dálnici pokrývá uježděný sníh a hustě sněží. Před sjezdem na Svatou Kateřinu byla ve 14:30 asi čtyřkilometrová fronta, hlavně kamionů, další kolona stojí od 138. kilometru k místu nehody.

"Na místě jsme ošetřili 30 až 35 cestujících. Většinou šlo o lehká zranění, jedno je středně těžké. Všichni cestující vystoupili a byli při vědomí. Dva zranění byli převezeni německou posádkou do Německa, dva českou posádkou do nemocnice ve Stodě (u Plzně)," uvedla mluvčí krajské záchranky Lenka Ptáčková. Zbylé pasažéry odvezli záchranáři a rodinní příslušníci do Německa.

Podle policie a hasičů jsou středně těžce zraněné tři osoby a pět cestujících utrpělo lehká poranění.

Autobus skončil na boku

Na místě byl vrtulník, který nakonec nezasahoval, pět českých sanitek a dva záchranné vozy z Německa. Hasiči podle mluvčí krajských hasičů Pavly Jakoubkové vyslali na místo autobus z Plzně, aby cestující mohli být v teple, vyprošťovací automobil, čtyři cisterny a dva záchranné vozy.

Podle Tomkové je dálnice uzavřená mezi 136. až 144. kilometrem. "Řidiči mohou zvolit objízdnou trasu na sjezdu Mlýnec - Přimda - Svatá Kateřina a zpět nájezd," řekla Tomková. Podle ní bude dálnice ve směru na Německo uzavřená ještě několik hodin.

"Fronta je ve směru na Německo od 132. do 136. kilometru, tedy k exitu na Svatá Kateřina. Další kolona vozů je od 138. kilometru až k nehodě," uvedla mluvčí krajských hasičů Pavla Jakoubková.

"Před 142. kilometrem se nejprve střetla nákladní souprava s dodávkou. Poté tam přijel další kamion, jehož návěs se při brzdění otočil napříč a bokem narazil do havarované soupravy. K další kolizi došlo následně, když k místu přijížděl řidič autobusu. Aby zabránil střetu, strhl řízení, přičemž se autobus převrátil na bok," uvedla Tomková. Mimo jednoho z řidičů, který se vzhledem ke zranění nemohl podrobit dechové zkoušce, bylo u všech ostatních vyloučen alkohol.

Kvůli odstraňování následků nehody, vyprošťování havarovaných vozidel a použití těžké techniky je dálnice zavřená řadu hodin. V případě potřeby bude rovněž na dobu nezbytně nutnou uzavírán i opačný směr ve směru na Plzeň, dodala Tomková.

 

Právě se děje

Další zprávy