Rušná silvestrovská noc. Lidé se zranili dělbuchy, padali z balkonů i polykali střepy

ČTK Domácí ČTK, Domácí
Aktualizováno 1. 1. 2016 11:05
Rušnou silvestrovskou noc za sebou mají záchranáři, hasiči a policisté v celé České republice. Záchranáři nejčastěji vyjížděli k popáleninám způsobeným pyrotechnikou, řezným ranám od sklenic a lahví, k otravám alkoholem či k vážnějším zraněním po pádech z balkónů. Hasiči museli likvidovat požáry od pyrotechniky na veřejných prostranstvích i v soukromých zahradách. Policisté řešili napadení v barech, hospodách i v domácnostech.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Tomáš Adamec, Aktuálně.cz

Praha - Silvestrovská noc jako každý rok zaměstnala záchranáře, hasiče i policisty. Záchranáři ve středních Čechách museli zasahovat u 12 poranění od petard, zraněné byly i dvě děti.

Záchranka ve středních Čechách od silvestrovského podvečera zasahovala u popálenin a poranění rukou a sluchu, způsobených neodbornou manipulací s petardami nejrůznějšího původu. Dalšími pacienty byli podle mluvčí záchranářů Petry Effenbergerové lidé, kteří to při oslavách přehnali s alkoholem, případně si při ztrátě koordinace a špatném odhadu situace způsobili různá zranění pádem nebo od střepů lahví a sklenic. Celkem měli středočeští záchranáři za dvanáctihodinovou noční směnu 202 výjezdů, což je přibližně stejně jako v posledních letech.

Podle mluvčího středočeských hasičů Ladislava Holomčíka vyjížděli středočeští hasiči ve čtvrtek k 38 událostem, přibývat jich začalo po 16:00. "K prvnímu požáru, který souvisel s používáním zábavní pyrotechniky, vyjela po 19. hodině říčanská jednotka do obce Tehovec v okrese Praha-východ, kde si majitel vystřelenou petardou podpálil na zahradě túji," uvedl Holomčík. Podobný požár tújí se opakoval i v Říčanech, Všestarech, Čestlicích nebo v Borku u Prahy. Ve Světicích u Prahy oheň přeskočil z tújí i na střechu rodinného domu.

Od půlnoci do šesti hodin ráno evidují středočeští hasiči 23 výjezdů, dvacet z nich bylo v prvních třech novoročních hodinách. Větší požár rodinného domu, který ovšem nesouvisel s použitím zábavní pyrotechniky, hasiči likvidovali asi hodinu po půlnoci v Třebotově u Prahy. Podle Effenbergerové tam záchranáři ošetřili dva lidi. "Jeden měl řeznou ránu na ruce a druhý popáleninu horní a dolní končetiny," řekla. Škody byly vyčísleny na jeden milion korun, příčinou byla technická závada na klávesovém nástroji.

Záchranáři ošetřovali také dva lidi po pádu z balkonu. Vážně zraněný člověk byl po pádu ze čtvrtého patra v Mladé Boleslavi přepraven do vinohradské nemocnice, na Kladensku zase vypadl člověk z prvního patra.

"V několika případech alkohol nejen v krvi pacientů komplikoval samotné zásahy, kdy udílené 'odborné' rady od alkoholem posilněných svědků události končily třeba i verbálním napadením posádek," dodala Effenbergerová. Těsně před půlnocí pomáhali záchranáři s porodem v terénu. Holčička se podle Effenbergerové narodila ve voze a byla převezena do kolínské nemocnice.

Praha: Méně slavících než loni

Silvestrovské oslavy v centru Prahy byly vcelku klidné, dorazilo méně lidí než v minulých letech. Na Václavském a Staroměstském náměstí a v přilehlých ulicích se sešly tisíce lidí, nebyl však zaznamenán žádný vážný přestupek. Informoval o tom mluvčí městské policie Praha Rudolf Rubeš.

Větší zájem byl o dění na Staroměstském náměstí, kam přilákal početné publikum koncert populární hudby. Převzaté světové hity skupin Status Quo, AC/DC a dalších roztancovaly desítky lidí pod pódiem. Před půlnocí se náměstí pod orlojem zcela zaplnilo a lidé stáli při vítání nového roku v zástupech i v ulicích ústících na náměstí.

Méně slavících bylo na Václavském náměstí, kde se soustředili především v jeho dolní části a na chodnících po obou stranách náměstí. V jeho středu tak mohly poměrně bezpečně vybuchovat rachejtle a dělbuchy.

Na bouřlivou noc byly připraveny stovky policistů a zdravotníků. V polovině náměstí zaparkoval kamion záchranné služby, takzvaný Golem. Útočiště v něm našlo několik dětí, které utrpěly šok z hlasitých výbuchů. Celkově v Praze do půlnoci zdravotníci ošetřili tři desítky méně vážných zranění většinou způsobených pádem po požití alkoholu. "Máme jeden případ pětadvacetiletého mladíka z Prahy, kterému petarda zranila prsty," řekla mluvčí pražské záchranné služby Jiřina Ernestová.

Pardubický kraj: Shořel autobus, opilý syn napadl rodiče

V Pardubickém kraji o silvestrovské noci shořel autobus na vlakovém nádraží v Jablonném nad Orlicí na Orlickoústecku. Škoda odhadli na čtvrt milionu korun. Hasiči v kraji dále zasahovali u několika požárů způsobených zábavní pyrotechnikou. Policie v noci řešila téměř 20 různých fyzických napadení. Nejzávažnější byl útok opilého syna na rodiče v Dašicích. Rodiče skončili v nemocnici. Informovaly o tom mluvčí krajských hasičů a policie Vendula Horáková a Markéta Janovská.

K hořícímu autobusu hasiči vyjeli po 18:00. Při jejich příjezdu už byl autobus celý v plamenech. "Uvnitř se naštěstí nikdo nenacházel," uvedla mluvčí. Příčinu požáru zjišťuje policie. Posledním zásahem hasičů v kraji v roce 2015 bylo nahlášení požáru bytu v Žamberku asi půl hodiny před půlnocí. "Hasiči byt otevřeli a zjistili, že majitel si ponechal zapnuté jídlo na sporáku. Událost se obešla bez zranění a beze škody," uvedla mluvčí.

Silvestrovské oslavy se v Brně a na jižní Moravě letos obešly bez událostí, které by výrazněji zaměstnaly policisty, hasiče či záchranáře. Řešili partnerské hádky, ke kterým byli přivoláni, rušení nočního klidu či chování opilých lidí, jeden mladík ze zahraničí skončil v policejní cele.

Tradičně náročnější noc měli hasiči, kteří častěji vyjížděli k ohni v odpadkových koších či v kontejnerech na odpadky. K větším zásahům patřil požár střechy penzionu na Hodonínsku. "Začala hořet od krbové vložky, ale nedošlo k žádným větším škodám. Na Hodonínsku hořela ještě pergola se škodou 200 000 korun. Nejpravděpodobnější příčinou byla špatná manipulace se zábavní pyrotechnikou," uvedl mluvčí hasičů David Jirouš. Na Blanensku hořela střecha stodoly, příčinu ohně odborníci zjišťují.

Záchranáři měli během silvestrovské noci 137 výjezdů, nejméně za poslední čtyři roky. "Pětkrát jsme ošetřovali zraněné po manipulaci s pyrotechnikou. Čtyři lidé se lehce poranili zejména na rukou. V jednom případě šlo o výbuch pyrotechniky při zapalování, který zasáhl pacienta do obličeje. Vyjížděli jsme také ke 42 úrazům, na vznik většiny z nich měl vliv alkohol," uvedli záchranáři v tiskové zprávě.

Poplach v bance kvůli petardě

Záchranáři v Karlovarském kraji řešili o silvestrovské noci úrazy kvůli zacházení s pyrotechnikou, dopravní nehody nebo poplach v jedné z karlovarských bank, kde petarda rozbila okno. Zatímco podle mluvčího Martina Kasala byla pro karlovarské hasiče silvestrovská noc poměrně klidná, zdravotnická záchranná služba zaznamenala více výjezdů než v minulých letech.

"Prvním výjezdem roku 2016 byl výjezd hned o půlnoci, kdy sokolovští záchranáři jeli na pomoc osmnáctiletému muži ze Sokolovska, který utrpěl poranění oka právě v souvislosti s pyrotechnikou. Za dalších 11 minut vyjížděli záchranáři z Horního Slavkova k 46letému muži, kterému pyrotechnika vybuchla v ruce a částečně mu amputovala první a druhý prst ruky," řekla mluvčí krajské záchranky Petra Bakurová. Oba muži byli převezeni k ošetření do sokolovské nemocnice. Úrazů souvisejících se zábavní pyrotechnikou řešila záchranka letos pět.

Záchranná služba na Silvestra vyjela ke 124 případům, což je zhruba o 20 více než v letech 2013 a 2014. "Řešili jsme také tři otřesy mozku, otevřené i povrchové rány nejčastěji hlavy a končetin, které pacienti utrpěli v pěti případech při napadení. Dalších šest se stalo úrazem," doplnila Bakurová.

Karlovarští hasiči hned po půlnoci vyjížděli k požární signalizaci v jedné z karlovarských bank. "Pár minut po půlnoci jedna z petard rozbila okno banky v centru města a spustila tak elektronickou požární signalizaci. Hasiči prostor banky zkontrolovali, žádný požár zde petarda nezpůsobila," uvedl Kasal.

Náročná noc v Moravskoslezském kraji

Náročnou službu mají za sebou záchranáři v Moravskoslezském kraji, kteří měli o letošní silvestrovské noci o 70 výjezdů více než při loňských oslavách. Pomáhali lidem zraněným pyrotechnikou, pacientům po pádech či s řeznými zraněními od skla. Zasahovali ale i u opilostí a otrav alkoholem nebo epileptických záchvatů, řekl mluvčí záchranné služby Lukáš Humpl.

"Jen od silvestrovské půlnoci do dnešního rána musely posádky zdravotnické záchranné služby zasahovat ve 127 případech, nárůst událostí v této době činil trojnásobek oproti běžným nocím," podotkl Humpl.

Šest lidí se v kraji zranilo při odpalování zábavní pyrotechniky. Jeden pacient byl zraněn těžce, u ostatních byli poranění lehká nebo středně závažná. Lidé si nejčastěji poranili ruce nebo hlavu. "V této souvislosti jsme nezaznamenali případy, kdy by byl přímo ohrožen život," uvedl mluvčí.

Podle něj byli záchranáři od půlnoci vysláni k pěti desítkám poranění, mezi nimiž dominovaly pády se zraněními hlavy či končetin a řezná poranění od skla. "V téměř dvou desítkách případů pak zranění posádkám uvedli, že byli napadeni jinou osobou, nejčastěji v restauracích a barech, ale také v domovech. Dominující v těchto situacích byla jednoznačně poranění hlavy," řekl Humpl.

Deset lidí ošetřovala záchranka kvůli opilosti nebo otravě alkoholem. Mezi nimi byli i dva dospívající. "Opilí a zranění tedy tvořili celou polovinu všech událostí od silvestrovské půlnoci do dnešního rána," upřesnil mluvčí. Vzrostl také počet pacientů s epileptickými záchvaty, kterých záchranáři ošetřili sedm.

Spolykal střepy z rozbitých dveří

Záchranáři v Plzeňském kraji zaznamenali během silvestrovské noci devastující poranění ruky po zacházení s pyrotechnikou, několik dopravních nehod i požárů. K nejzávažnějším požárům ale hasiči vyjížděli už během čtvrtečního dne, v noci řešili převážně jen požáry odpadů.

"Ve čtvrtek hasiči vyjížděli k požáru bytu v Rokycanech, který pravděpodobně způsobila vánoční výzdoba," uvedl řídící důstojník plzeňských hasičů Aleš Bucifal. Hasiči také vyjížděli k dopravním nehodám na Tachovsku, Domažlicku nebo severním Plzeňsku, obešly se ale bez vážnějších následků.

Zdravotnická záchranná služba zaznamenala o silvestrovské noci nárůst zásahů oproti běžným dnům asi o 50 procent. "Nejzávažnější bylo devastující poranění ruky pyrotechnikou u muže z Vejprnic. Byl převezen k ošetření do lochotínské nemocnice. Úrazů od petard jsme ošetřili celkem pět, ostatní byly méně závažné - například drobné popáleniny rukou nebo krku," sdělila mluvčí záchranky Lenka Ptáčková.

Celkem vyjížděla záchranka ke 170 případům. Šest lidí musela ošetřit po napadení. "Kuriozitou byl případ muže z Rokycanska, který spolykal střepy z rozbitých dveří a odmítal se nechat převézt k ošetření. Lékaři se ale nakonec podařilo ho k ošetření přesvědčit," doplnila mluvčí.

Přehnali jste to s alkoholem? Udělejte si banánový vyprošťovák a svět bude znovu krásný.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy