Hejtman obviněný v olomoucké korupční kauze Rozbořil se obrátil na ÚS, o své nevině je přesvědčen

ČTK ČTK
9. 2. 2016 14:24
Hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který je obviněn v takzvané olomoucké korupční kauze, se obrátil na Ústavní soud, protože neuspěl se svou stížností proti zahájení trestního stíhání. Nejvyšší státní zastupitelství ji totiž zamítlo. Rozbořil nadále tvrdí, že se žádného korupčního jednání nedopustil. Hejtman je obviněn z podplácení. Policisté jej stíhají kvůli tomu, že se podle nich snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu.
Jiří Rozbořil
Jiří Rozbořil | Foto: ČTK

Olomouc - Olomoucký hejtman Jiří Rozbořil (ČSSD), který je společně s dalšími třemi muži obviněn v takzvané olomoucké korupční kauze, se v úterý obrátil na Ústavní soud. Učinil tak poté, co Nejvyšší státní zastupitelství zamítlo stížnost všech obviněných proti zahájení trestního stíhání.

Rozbořil tvrdí, že se žádného korupčního jednání nedopustil. Podle jeho obhájce Petra Konečného napadá ve stížnosti nejen nezákonnost svého stíhání, ale i důkazy. Společně s ním jsou stíháni také dva vysoce postavení olomoučtí policisté a podnikatel Ivan Kyselý.

"Podali jsme dnes (v úterý) stížnost k Ústavnímu soudu. Pan Rozbořil je přesvědčen, že jeho stíhání je nezákonné a je podloženo důkazy, které neprokazují jeho vinu, a byly pořízeny v rozporu se zákonem," řekl obhájce Petr Konečný.

Hejtman Rozbořil je obviněn z podplácení. Podle policistů se snažil ovlivnit vyšetřování týkající se výstavby jezdeckého areálu. Obvinění je opřeno o odposlechy jeho hovoru se stíhaným náměstkem krajského policejního ředitelství Karlem Kadlecem v olomoucké restauraci.

Obhájce Konečný již dříve uvedl, že nařízené odposlechy jsou vůči hejtmanovi procesně nepoužitelné. Trestná činnost, kvůli níž byly nařízeny, se ho prý netýkala. Podle Rozbořila jde navíc o nedorozumění. "Usvědčovat jej má odposlech pořízený 13. srpna loňského roku. Pan Rozbořil je přesvědčen, že je rozhovor vadně interpretovaný," uvedl Konečný.

Podle NSZ je zahájení trestního řízení zákonné

Hejtman, který i přes nátlak stranických špiček odmítl rezignovat, se již dříve společně s dalšími obviněnými obrátil také na Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ), které však jejich stížnosti zamítlo. Podle NSZ je zahájení trestního stíhání zákonné a odůvodněné a policejní orgán podle něj splnil zákonné podmínky. Žalobci z olomouckého vrchního státního zastupitelství to považují za jedno z klíčových rozhodnutí.

Všichni čtyři obvinění muži jsou nyní stíháni na svobodě, Kyselý byl z vazby propuštěn 13. ledna, obvinění policisté jej následovali na základě složené kauce o den později. U hejtmana vazba navržena nebyla.

Kauza Vidkun se týká podezřelých vazeb mezi podnikateli, policisty a politiky, ovlivňování některých trestních kauz a úniků informací z trestních spisů. Vlivný podnikatel Kyselý byl obviněn z účasti na zneužití pravomoci úřední osoby, šéf odboru olomoucké hospodářské kriminality Radek Petrůj a náměstek olomouckého policejního ředitele Karel Kadlec ze zneužití pravomoci úřední osoby, policejní náměstek navíc z přijetí úplatku.

Petrůj byl po propuštění z vazby zproštěn výkonu služby. Kadlec byl již dříve propuštěn ze služebního poměru. Proti rozhodnutí olomouckého krajského policejního ředitele se však odvolal a jeho případ nyní řeší policejní prezidium.

 

Právě se děje

Další zprávy