Nejvyšší státní zastupitelství

Benešová se sejde s vrchními zástupci kvůli nástupci Pavla Zemana. Jasno chce mít do konce června

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) si na středu pozvala na konzultace ohledně návrhu na nového nejvyššího státního zástupce oba vrchní státní zástupce, tedy Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. Chce znát i jejich představu, kam má státní zastupitelství směřovat. ČTK to Benešová řekla při dnešní návštěvě věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Jasno v nástupci za Pavla Zemana, který rezignaci na funkci nejvyššího státního zástupce oznámil 14. května, by chtěla Benešová mít do 30. června. To je také datum, ke kterému Zeman rezignaci podal. Mezi důvody svého rozhodnutí uvedl i tlaky ze strany ministryně spravedlnosti.

Zdroj: ČTK

Kvůli kauze majetku Czernínů můžu podat návrh na odvolání nejvyššího státního zástupce Zemana, říká Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ve středu pro deník E15 připustila, že vládě může navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Benešová také nevyloučila možnost kárné žaloby, kterou by mohla podat na Nejvyšší státní zastupitelství.

Možné pochybení Pavla Zemana souvisím s kauzou vydání majetku rodu Czerninů. Nejvyšší státní zastupitelství třikrát podalo dovolání v případu dvou úřednic pražského magistrátu, které byly nakonec Městským soudem v Praze pravomocně odsouzeny za to, že neoprávněně udělily občanství Josefině Czerninové, na základě čehož došlo k restitucím rozsáhlého majetku. Restituce jsou nyní ale zpochybňovány a majetek v hodnotě 5 miliard korun by tak mohl opět získat stát. Ministryně Benešová si už před dvěma měsíci vyžádala od Zemana k celé kauze vyjádření, to zatím zkoumá.

 

Zdroj: Domácí

Kauza Viktoriagruppe pokračuje, žalobci nesouhlasí se zproštěním Peroutky a Páleníka

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman nesouhlasí s osvobozením bývalých šéfů Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Tomáše Perutky a Ondreje Páleníka. Obžaloba je vinila z mnohamilionové škody způsobené uzavřením smluvního dodatku s německou firmou Viktoriagruppe (VG). Zeman podal koncem roku dovolání, jeho obsah žalobci zpřístupnili ve své databázi. Rozhodovat tak bude Nejvyšší soud.

Podle Zemana se oba muži dopustili trestného činu a způsobili škodu velkého rozsahu. Nejvyšší státní zástupce žádá vrácení kauzy na začátek, tedy k Městskému soudu v Praze, který původně potrestal Perutku podmínkou a Páleníka zprostil. Odvolací Vrchní soud v Praze pak osvobodil také Perutku, protože údajně nešlo o trestný čin.

Perutka, který řídil SSHR z pozice místopředsedy, navrhl v roce 2012 firmě VG ukončení povinnosti hradit náklady na pronájem prázdné nádrže v centrálním tankovišti ropy v Nelahozevsi, což představovalo 4,9 milionu korun měsíčně. Na jaře 2013 pak předal novému předsedovi SSHR Páleníkovi k podpisu smluvní dodatek, jenž povinnost fakticky zrušil. Podle obžaloby se tak muži dopustili zneužití pravomoci a porušení povinnosti při správě cizího majetku.

Zdroj: ČTK

Nejvyšší státní zastupitelství zrušilo stíhání tří lidí kvůli těžbě kamene v Lánech

Nejvyšší státní zastupitelství (NSZ) zrušilo usnesení o zahájení trestního stíhání tří lidí kvůli těžbě kamene v lánské oboře na Kladensku. Věc se vrátila zpět policii, řeší se právní kvalifikace. Informaci potvrdil mluvčí NSZ Petr Malý. U soudu je zároveň podaná obžaloba na dvě fyzické a jednu právnickou osobu kvůli manipulaci veřejné zakázky na druhou etapu opravy svahů v lánské oboře, zrušení usnesení na tento případ podle mluvčího nemá vliv.

Mluvčí uvedl, že důvodem zrušení usnesení bylo, že policií zvolený popis skutku a právní kvalifikace neodpovídal skutkovým zjištěním. "Po vyhodnocení všech relevantních skutečností tak bude muset policejní orgán ve věci znovu rozhodnout," uvedl mluvčí. "Zrušilo se usnesení vůči třem lidem v dílčí části kauzy, která se týká těžby kamene. To, co se týká hlavní větve kauzy, pokračuje po podání obžaloby v řízení před soudem," doplnil Malý.

K věci by se dnes měl vyjádřit i Hrad, briefing vedoucího Kanceláře prezidenta republiky Vratislava Mynáře a ředitele Lesní správy Lány Miloše Baláka k informacím a změnám v "kauze Lány" je v plánu ve 14:00.

Zdroj: ČTK
Pokračovat