Nejvyšší státní zastupitelství

Benešová se sejde s vrchními zástupci kvůli nástupci Pavla Zemana. Jasno chce mít do konce června

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) si na středu pozvala na konzultace ohledně návrhu na nového nejvyššího státního zástupce oba vrchní státní zástupce, tedy Lenku Bradáčovou a Iva Ištvana. Chce znát i jejich představu, kam má státní zastupitelství směřovat. ČTK to Benešová řekla při dnešní návštěvě věznice ve Světlé nad Sázavou na Havlíčkobrodsku.

Jasno v nástupci za Pavla Zemana, který rezignaci na funkci nejvyššího státního zástupce oznámil 14. května, by chtěla Benešová mít do 30. června. To je také datum, ke kterému Zeman rezignaci podal. Mezi důvody svého rozhodnutí uvedl i tlaky ze strany ministryně spravedlnosti.

Zdroj: ČTK

Kvůli kauze majetku Czernínů můžu podat návrh na odvolání nejvyššího státního zástupce Zemana, říká Benešová

Ministryně spravedlnosti Marie Benešová (za ANO) ve středu pro deník E15 připustila, že vládě může navrhnout odvolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana. Benešová také nevyloučila možnost kárné žaloby, kterou by mohla podat na Nejvyšší státní zastupitelství.

Možné pochybení Pavla Zemana souvisím s kauzou vydání majetku rodu Czerninů. Nejvyšší státní zastupitelství třikrát podalo dovolání v případu dvou úřednic pražského magistrátu, které byly nakonec Městským soudem v Praze pravomocně odsouzeny za to, že neoprávněně udělily občanství Josefině Czerninové, na základě čehož došlo k restitucím rozsáhlého majetku. Restituce jsou nyní ale zpochybňovány a majetek v hodnotě 5 miliard korun by tak mohl opět získat stát. Ministryně Benešová si už před dvěma měsíci vyžádala od Zemana k celé kauze vyjádření, to zatím zkoumá.

 

Zdroj: Domácí
Pokračovat