Frenštát pod Radhoštěm - Těžební společnost OKD oznámila, že chce prozkoumat ložisko černého uhlí v okolí Frenštátu pod Radhoštěm.
Stalo se tak zhruba 14 dní poté, co na veřejnost pronikla aktuální verze nové státní energetické koncepce, v níž ministerstvo průmyslu počítá s uhlím v Beskydech na výrobu elektřiny a tepla pro Moravskoslezský kraj po roce 2030.
"Časová souvislost je čistě náhodná," řekl Aktuálně.cz Vladislav Sobol, mluvčí OKD. Dodal, že firma měla připravené podklady už dříve, ale chtěla svůj záměr oznámit až poté, co se sejde s beskydskými starosty. Schůzka se uskutečnila koncem září.
Víc než 23 tisíc podpisů pod protitěžební peticí
Podporu pro svůj plán s největším ložiskem černého uhlí ve střední Evropě však těžaři nenašli. Naopak. Starostové obcí v okolí s podrobným zmapováním nesouhlasí a pokusí se mu zabránit.
"Doufáme, že jim to neprojde," říká na adresu OKD Jiří Novotný, starosta obce Trojanovice a zároveň předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu.
Starostové jsou přesvědčeni o tom, že ražba průzkumné štoly by ve skutečnosti byla otvírkou Dolu Frenštát, který měl být už dávno zrušen a zasypán. "Bereme to jako předstupeň těžby," uvedla také Zdeňka Leščišinová, starostka Frenštátu pod Radhoštěm.
Ministr průmyslu Martin Kocourek vyloučil, že by se v nejbližších desetiletích začalo v Beskydech těžit černé uhlí, průzkum ložiska - pro potřeby dalších generací - však nevylučuje.
Z historie Dolu Frenštát
- Jde o poslední významné ložisko černého uhlí ve střední Evropě. Významné jsou i zásoby metanu.
- Důl se začal budovat v roce 1981, ale nikdy se v něm uhlí ani plyn netěžily.
- Skládá se ze dvou jam. První má hloubku 943 metrů, druhá 1088 metrů, jsou spojené v hloubce 590 metrů.
- Dobývací prostor leží z velké části v CHKO Beskydy.
- V roce 1995 rozhodl stát, že se důl ponechá v konzervačním režimu.
- OKD odvětrává šachty, odčerpává vodu, udržuje je, což stojí asi 60 milionů korun ročně.
"V souvislosti s aktualizací státní energetické koncepce se na Dole Frenštát určitě nepočítá s těžbou do roku 2040, potom uvidíme," řekl Kocourek.
Podle představitelů beskydských obcí, které se opírají o petiční archy s 23 tisíci podpisy obyvatel, by už průzkum měl špatný dopad na tamní krajinu.
OKD: Průzkum není těžba
Těžební společnost OKD odmítá, že průzkum ložiska v Beskydech automaticky znamená těžbu. Tvrdí, že s těžbou ani aktuálně nepočítá.
"Abychom ale mohli odpovědně jednat o budoucnosti dolu, potřebujeme znát objektivní údaje, ne 30 let staré odhady," řekl Klaus Dieter Beck, generální ředitel a předseda představenstva OKD.
"Je to naše odpovědnost vůči akcionářům, kteří financují nákladný konzervační režim, a také směrem ke státu, kterému toto ložisko patří," dodal Beck.
Průzkum bude šetrný, slibuje firma
Šéf OKD se veřejně zavázal, že průzkum nebude mít žádný vliv na život lidí v okolí ani beskydskou přírodu.
"Průzkumné práce v hloubce téměř jeden kilometr pod zemí se na povrchu vůbec neprojeví," sdělil mluvčí těžařů Vladislav Sobol. Dodal, že jediným dopadem bude provoz náklaďáků, které budou odvážet hlušinu z budování průzkumné chodby.
"Předpokládaná frekvence průjezdu pěti nákladních automobilů za den je srovnatelná s běžným zásobováním obcí," tvrdí Sobol, podle něhož by průzkum včetně přípravy a vyhodnocení měl trvat asi čtyři roky.
Napřed EIA, pak báňský úřad
Aby ovšem společnost OKD mohla v hloubce asi 900 metrů vykutat průzkumnou štolu, potřebuje napřed získat povolení Obvodního báňského úřadu.
Ještě předtím pošlou těžaři ministerstvu životního prostředí svou studii o vlivu průzkumu na okolí (EIA), čímž chtějí prokázat, že podzemní práce nebudou mít dopad na místní obyvatele, přírodu a krajinu.
Nyní si chce OKD vyžádat vyjádření Chráněné krajinné oblasti Beskydy a dalších dotčených institucí včetně místních obcí.
Těžební společnost přitom o průzkum ložiska Frenštát žádala už v roce 2004. Báňský úřad to ovšem z formálních důvodů po dvou letech zamítl.
Nenecháme se od těžařů uplatit, zní z obcí
Už tehdy se proti průzkumu beskydského ložiska uhlí a metanu postavily obce v okolí Dolu Frenštát.
Předseda Sdružení měst a obcí na ochranu beskydského regionu Jiří Novotný doufá, že i nyní úřady průzkum nepovolí. Uvedl, že obce se ve všech oficiálních vyjádřeních postaví proti plánům OKD na prověření a případnou těžbu uhlí a plynu.
Těžaři sice nabídli beskydským obcím možnost čerpat peníze z nově založeného fondu, kde je aktuálně 25 milionů korun, ale beskydští starostové to berou spíš jako úplatek než pomoc regionu.
"Zástupci měst a obcí zhodnotili tento postup ze strany OKD jako krok, který má zlomit odpor místních samospráv proti jejich záměru razit průzkumné dílo, a tím prodloužit životnost Dolu Frenštát, který měl být již před 20 lety zlikvidován," uvedli ve společném prohlášení zástupci beskydských samospráv.