Koaliční partneři v úterý novinářům řekli, že návrhy rozhodně nepodpoří. Podle náměstka Jakuba Chuchlíka (piráti) město nemá smlouvu s primátorovou firmou, provoz a servis sítě zajišťuje společnost TELMO, která ji od roku 2009 za přispění dotací budovala. Koaliční partneři si nechali zpracovat nezávislý posudek sítě, výsledek ale zatím nemají.
"Město si nikdy nic takového neobjednalo, podle veškerých dokumentů má k dispozici bezdrátový systém, a tak nevzniká nárok na toto plnění. Není ani nikde zasmluvněno, že bychom si tuto službu u firmy Grepa objednali," řekl Chuchlík.
"Je zcela nepochybné, že jsem ve střetu zájmů, ale to je věc, kterou jsem deklaroval už při vzniku koalice a všichni to věděli," řekl v reakci na výhrady koaličních partnerů Kroupa. Od začátku podle něj také bylo jasné, že úhradu za provoz kamerového systému bude třeba vypořádat. O úhradu totiž firma požádala ještě před koncem minulého volebního období.
Podle Kroupy dokládají smluvní vztah města s jeho firmou Grepa dvě objednávky. Firma městský kamerový systém zcela ovládá, což primátor v úterý dopoledne dokázal tím, že dočasně celý systém vypnul.
Vítězné ODS skončilo v opozici
V čele druhého největšího města v Libereckém kraji stojí od loňského listopadu koalice, na níž se ANO, které skončilo jako druhé, dohodlo s piráty, uskupením Společně pro Jablonec a připojil se i jeden ze dvou zastupitelů za Novou budoucnost pro Jablonec, Michael Vraný.
Koalice má 17 mandátů ze 30 v zastupitelstvu. Vítězná ODS, jež vládla v minulém období, skončila v opozici. V tuto chvíli podle Chuchlíka reálně hrozí, že spor o relativně malou částku z miliardového rozpočtu města může znamenat rozpad koalice, která se dosud na většině věcí dokázala dohodnout.