Liberec - Soud v Liberci zprostil viny devětačtyřicetiletého Poláka Andrzeje Pawla Milucha, který řídil auto, v němž celníci loni našli přes 80 tisíc tablet léku Sudafed obsahujícího pseudoefedrin.
Šlo by z něj vyrobit přes tři kilogramy pervitinu. Soudu se nepodařilo prokázat, že cizinec věděl, co převáží. Miluch se hájil tím, že se domníval, že z Polska do Česka převáží nákup pro jednoho Čecha. Rozsudek není pravomocný, státní zástupce si ponechal lhůtu pro odvolání.
Milucha celní hlídka v autě s ústeckou značkou zastavila při namátkové kontrole loni v polovině června v Hrádku nad Nisou, těsně za státní hranicí. Za sedačkami celníci objevili papírovou tašku a kartonovou krabicí s vyloupanými tabletami léku. Zabavené léky soud nechal zničit.
Polák od počátku tvrdil, že měl toho dne dvojici Čechů k obchodnímu centru do Liberce převést skříňku, kterou od něj v Polsku jeden z nich koupil. Měl jim tam odevzdat i údajný nákup, ve kterém se později léky našly. Medikamenty prý muži do auta naložili v polské Bogatyni. Miluch prý žádného z nich nikdy předtím neviděl. V Česku však muži zadrženi nebyli.
Soudce uvedl, že se nepodařilo prokázat, že o lécích věděl. Zároveň konstatoval, že celníci udělali řadu chyb a v jejich postupu byla mnoho nejasností. Na to v obhajobě upozorňoval i Polákův obhájce.
Státní zástupce Adam Bašný po jednání řekl, že o odvolání se rozhodne až po doručení odůvodnění rozsudku. Polákovi navrhoval devítiletý nepodmíněný trest. Upozornil na to, že se při svém zadržení doznal. Pak ale změnil výpověď a podle českých zákonů se na jeho předchozí doznání nebere zřetel.
Od května 2009 jsou léky proti chřipce a nachlazení, které se často zneužívají k výrobě drog, v Česku k dostání jen s občankou nebo kartou pojištěnce. I proto výrobci drog do ČR stále častěji přivážejí Sudafed, který u nás registrovaný není a v Polsku je volně prodejný.