Liberec - Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová chce znovu jednat o variantě, že by se dluhy po libereckém mistrovství světa v klasickém lyžování zaplatily z veřejných rozpočtů.
V současnosti organizátoři dluží podnikatelům a institucím 112 milionů korun, finanční úřady po nich ovšem chtějí dalších 112 milionů kvůli špatnému hospodaření se státními dotacemi.
Podle bývalé olympioničky by například závazky, které mají organizátoři k Dopravnímu podniku města Liberce a Technické univerzitě v Liberci, měly tyto instituce jejímu týmu odpustit. Celkově by se tak dluh zmenšil o 35 milionů.
Stejně by se podle ní měly zachovat i liberecké stavební firmy, které se podílely na stavbě lyžařských areálů a o deset procent by měli slevit i drobnější věřitelé. Jako optimální by viděla 10 procent.
"Jedná se o instituce, které jinde získaly," míní Neumannová. Dluh by se podle ní dal tímto způsobem srazit na 55 milionů korun.
Znovu jednat chce i s ministrem školství Josefem Dobešem a oprášit jeho starší plán, kdy by se o dluh podělili třetinově věřitelé, stát a město Liberec. Politická atmosféra ve městě se totiž změnila.
Podle nového primátora Jana Korytáře by měl Liberec část dluhů zaplatit. Po středečním jednání s věřiteli prohlásil, že plánuje pokrýt třetinu závazků, čili zhruba 40 milionů korun.
Konečné slovo ovšem bude mít zastupitelstvo. Primátor oznámil, že mu chce návrh předložit už na čtvrtečním zasedání.
O situaci chce navíc jednat s vládou a svazem lyžařů.
Kabinet Petra Nečase nicméně začátkem roku kontroverzní kapitolu s názvem "Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci" uzavřel. A rozhodl, že žádné peníze už neuvolní.
Celý dluh po šampionátu se v současnosti pohybuje kolem 224 milionů korun. Polovinu organizátoři dluží podnikatelům a institucím, tedy těm, kteří se na průběhu závodů podíleli.
Zbylé peníze by měl tým kolem prezidentky Kateřiny Neumannové podle finančních úřadů vracet státu, a to kvůli svému špatnému hospodaření s dotacemi.
Neumannové hrozí stíhání
Olympijské vítězce a někdejší šéfce organizačního výboru navíc hrozí trestní stíhání. Policejní inspekce totiž označila odložení vyšetřování z podnětu společnosti Roxy II za předčasné.
"Své poznatky předala Krajskému státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem, na kterém bude zvolení dalšího postupu. To může buď případ znovu otevřít, nebo se ztotožnit se závěry liberecké policie," řekl počátkem ledna mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.
Deník Aktuálně.cz již před časem informoval, že kvůli podivnému odložení případu chce poslat ministr vnitra Radek John na práci libereckých policistou svou inspekci.