Liberec chce zaplatit třetinu dluhů po Neumannové

Domácí Domácí
26. 1. 2011 16:08
Město by podle primátora mělo přispět zhruba 40 miliony korun
Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová
Prezidentka organizačního výboru Kateřina Neumannová | Foto: Ondřej Besperát

Liberec - Podle nového primátora Jana Korytáře by se měl Liberec zaplatit část dluhů, které zůstaly po předloňském mistrovství světa v klasickém lyžování.

Po setkání s věřiteli podle ČTK řekl, že plánuje pokrýt třetinu závazků, čili zhruba 40 milionů korun.

Konečné slovo ovšem bude mít zastupitelstvo. Primátor oznámil, že mu chce návrh předložit už na čtvrtečním zasedání.

O situaci chce navíc jednat s vládou a svazem lyžařů.

Kabinet Petra Nečase nicméně začátkem roku kontroverzní kapitolu s názvem "Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci" uzavřel. A rozhodl, že žádné peníze už neuvolní.

Celý dluh po šampionátu se v současnosti pohybuje kolem 224 milionů korun. Polovinu organizátoři dluží podnikatelům a institucím, tedy těm, kteří se na průběhu závodů podíleli.

Zbylé peníze by měl tým kolem prezidentky Kateřiny Neumannové podle finančních úřadů vracet státu, a to kvůli svému špatnému hospodaření s dotacemi.

Neumannové hrozí stíhání

Olympijské vítězce a někdejší šéfce organizačního výboru navíc hrozí trestní stíhání. Policejní inspekce totiž označila odložení vyšetřování z podnětu společnosti Roxy II za předčasné.

"Své poznatky předala Krajskému státnímu zastupitelství v Ústí nad Labem, na kterém bude zvolení dalšího postupu. To může buď případ znovu otevřít, nebo se ztotožnit se závěry liberecké policie," řekl počátkem ledna mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák.

Deník Aktuálně.cz již před časem informoval, že kvůli podivnému odložení případu chce poslat ministr vnitra Radek John na práci libereckých policistou svou inspekci.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Katalánský expremiér se přihlásil belgickým úřadům, do Španělska se vrátit nechce

Katalánský expremiér Carles Puigdemont, který je už téměř dva roky na útěku před španělskou justicí kvůli obvinění ze vzpoury, se v pátek dostavil v Bruselu na prokuraturu. Důvodem je obnovený evropský zatykač, který tento týden vydal španělský soudce.

Belgický soudce rozhodl, že Puigdemont bude na rozhodnutí o vydání čekat na svobodě.

Puigdemontovi ve Španělsku hrozí vězení kvůli neústavnímu referendu o nezávislosti Katalánska z roku 2017. Španělské justici se odmítá vydat, protože ji nepovažuje ze nezávislou. Svůj proces označuje za politický.

před 28 minutami

Zprostředkovatel vraždy Jána Kuciaka uzavřel dohodu s prokurátorem

Dohodu o vině a trestu s prokurátorem uzavřel Zoltán Andruskó, zprostředkovatel loňské vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka. Podmínky ale advokáti ani prokuratura zatím nezveřejnili, dohodu totiž ještě musí schválit soud. Andruskó je jedním z pěti obviněných ve zmíněné kauze, která v zemi vyústila v politickou krizi a v odchod Roberta Fica z funkce premiéra.

Andruskó v případu vystupoval jako zprostředkovatel mezi objednavatelem vraždy a nájemnými vrahy. Hrozil mu trest 25 let vězení nebo doživotí. Po zadržení ale s policií spolupracoval na vyšetření vraždy, při které byla zastřelena i reportérova snoubenka Martina Kušnírová.

Zdroj: ČTK
Další zprávy