Vláda rozhodla o MS2009 v Liberci. Žádné peníze už nedá

Martina Machová Martina Machová
5. 1. 2011 16:13
Ministři Nečasova kabinetu vzali na vědomí závěrečnou zprávu o zadluženém MS2009
Fanoušci v Liberci
Fanoušci v Liberci | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Liberec - Nečasův kabinet po téměř dvou letech formálně uzavřel kontroverzní kapitolu s názvem Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Na svém středečním jednání vzal na vědomí závěrečnou zprávu o šampionátu, kterou zpracovalo ministerstvo školství.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil ministr školství Josef Dobeš (VV). „Vláda materiál vzala na vědomí. Nedává žádné další nároky na státní rozpočet," řekl po jednání vlády.

Deník Aktuálně.cz již dříve jednu z verzí tohoto hodnocení popsal. Ministerstvo v ní například píše, že akce byla po sportovní stránce úspěšná a za více než stomilionový dluh může sněžení a hospodářská krize.

"Příliš se nezměnila, jen je doplněna o zjištění finančních úřadů a podobně," řekl Aktuálně.cz před jednáním vlády náměstek ministra školství Jan Kocourek, jež měl liberecký šampionát na starost. 

Podle očekávání, a na rozdíl od předchozích pokusů dokument schválit, neobsahuje dodatek, který hovoří o zaplacení alespoň části dluhu, který po organizátorech v čele s Kateřinou Neumannovou zbyl.

Celý dluh se aktuálně pohybuje ve výši 224 milionů korun.

Polovinu organizátoři dluží podnikatelům a institucím, které se na průběhu závodů podíleli, zbylé peníze by měl tým Neumannové podle finančních úřadů vracet státu, a to kvůli svému špatnému hospodaření s dotacemi.

Jestli bude těchto 112 milionů stát po zadlužených organizátorech vymáhat, není jisté. Ministr financí má totiž právo vyměřený trest odpustit. Miroslav Kalousek již dříve Aktuálně.cz řekl, že v takových případech bude záležet na doporučení jeho odborné komise.

 

Právě se děje

Další zprávy