Vláda rozhodla o MS2009 v Liberci. Žádné peníze už nedá

Martina Machová Martina Machová
5. 1. 2011 16:13
Ministři Nečasova kabinetu vzali na vědomí závěrečnou zprávu o zadluženém MS2009
Fanoušci v Liberci
Fanoušci v Liberci | Foto: Ondřej Besperát

Praha/Liberec - Nečasův kabinet po téměř dvou letech formálně uzavřel kontroverzní kapitolu s názvem Mistrovství světa v klasickém lyžování v Liberci.

Na svém středečním jednání vzal na vědomí závěrečnou zprávu o šampionátu, kterou zpracovalo ministerstvo školství.

Deníku Aktuálně.cz to potvrdil ministr školství Josef Dobeš (VV). „Vláda materiál vzala na vědomí. Nedává žádné další nároky na státní rozpočet," řekl po jednání vlády.

Deník Aktuálně.cz již dříve jednu z verzí tohoto hodnocení popsal. Ministerstvo v ní například píše, že akce byla po sportovní stránce úspěšná a za více než stomilionový dluh může sněžení a hospodářská krize.

"Příliš se nezměnila, jen je doplněna o zjištění finančních úřadů a podobně," řekl Aktuálně.cz před jednáním vlády náměstek ministra školství Jan Kocourek, jež měl liberecký šampionát na starost. 

Podle očekávání, a na rozdíl od předchozích pokusů dokument schválit, neobsahuje dodatek, který hovoří o zaplacení alespoň části dluhu, který po organizátorech v čele s Kateřinou Neumannovou zbyl.

Celý dluh se aktuálně pohybuje ve výši 224 milionů korun.

Polovinu organizátoři dluží podnikatelům a institucím, které se na průběhu závodů podíleli, zbylé peníze by měl tým Neumannové podle finančních úřadů vracet státu, a to kvůli svému špatnému hospodaření s dotacemi.

Jestli bude těchto 112 milionů stát po zadlužených organizátorech vymáhat, není jisté. Ministr financí má totiž právo vyměřený trest odpustit. Miroslav Kalousek již dříve Aktuálně.cz řekl, že v takových případech bude záležet na doporučení jeho odborné komise.

 

Právě se děje

před 49 minutami

O víkendu bude vystaven Kupkův rekordní obraz

Ve výstavní síni areálu zámku v Opočně je tento víkend možné prohlédnout si obraz Františka Kupky nazvaný Plochy příčné II. V květnu byl vydražen za 78 milionů korun, čímž přepsal rekordy českých aukcí. Královéhradecký kraj dvoudenní výstavu připravil ve spolupráci s opočenskou radnicí ke 148. výročí narození Františka Kupky a ke 100. narozeninám mecenášky umění Medy Mládkové. Plochy příčné II jsou jedním z nejdůležitějších Kupkových děl a ukázkou progresivního výtvarného jazyka, kterým autor předstihl vývoj světového malířství. Dílo namaloval ve Francii, v roce 1946 ho věnoval pražskému příteli za pomoc s retrospektivou v Mánesu. V roce 1968 bylo plátno součástí velké Kupkovy výstavy ve Valdštejnské jízdárně, pak se ale vytratilo z povědomí veřejnosti. Až do letošní aukce jej vlastnila rodina původního majitele.

Zdroj: ČTK
Další zprávy