Jablonec nad Nisou - Stížností na stavbu protipovodňové štoly, která má Jablonec nad Nisou ochránit před velkou vodou, přibývá.
Stavbaři jich evidují už přes 40. Radnice proto nechá stavbu posoudit nezávislým soudním znalcem. Zaměří se zejména na památkově chráněné objekty - Háskovu vilu, Schmelowského vilu a rodinné domy v Palackého a Průběžné ulici.
Kontrolní měření se uskuteční příští týden, do konce listopadu by měla radnice dostat závěrečnou zprávu a pak rozhodne o dalším postupu. Řekl to jablonecký primátor Petr Beitl (ODS).
Nejčastěji si podle Beitla lidé stěžují na poškození objektů vlivem trhacích prací. Často kritizují i hluk při odstřelech, otřesy a prašnost.
"V některých případech byl vliv trhacích prací na stav domů vyloučen, jinde se budou domy sledovat," řekl Beitl.
Radnice také jednala se zástupci investora i dodavatele, zda není možné použít jiný způsob ražby.
"Je třeba si uvědomit, že u nás je podloží žulové, to není standardní podloží pro nasazení razicích štítů. Použitá technologie je vhodná a v místech, kde to podloží dovolí, jsou stavbaři připraveni použít techniku, která bude k okolí šetrnější a také levnější než trhací práce," vysvětlil.
Projekt protipovodňové ochrany v Jablonci má snížit riziko záplav na Lužické a Bílé Nise a ochránit majetek za více než miliardu korun. Z města má odvést přebytečnou vodu, kterou nedokáže pojmout jablonecká přehrada.
Kvůli nedostatečné kapacitě Mšenského potoka není možné současnou zadržovací schopnost přehrady plně využívat.
Nová železobetonová štola dlouhá více než kilometr, široká 3,1 metru a vysoká 2,75 metru na Lužické Nise zachytí až stoletou vodu, Bílou Nisu ochrání před padesátiletou povodní.
Dodavatelem stavby za 450 milionů korun je konsorcium firem Metrostav a Syner. Štola má být hotová příští rok v červnu.