Liberec - O zákazu prodeje letiště, technických služeb a dalšího majetku města budou v pátek rozhodovat obyvatelé Liberce.
V prvním referendu stotisícového města budou lidé hlasovat mezi 10:00 a 20:00. Ať už dopadne jakkoli, některé cíle se podařilo splnit už nyní, řekl zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Korytář (Změna).
"Privatizace letiště, která byla rozběhnutá, nedopadla, technické služby nejsou prodané. Jak se blíží komunální volby (podzim 2014), tak věříme, že chuť a odvaha městský majetek zprivatizovat nebude tak vysoká, jak byla před rokem," uvedl Korytář.
Opoziční Změna brojí proti prodeji, neboť ho žádná ze stran neměla ve volebním programu. Navíc zastává názor, že finanční problémy města nelze řešit rozprodáváním majetku.
Organizátoři referenda přesto chtějí v kampani pokračovat do poslední možné chvíle, aby lidé věděli, že mají možnost ovlivnit chod města. "Je to pro nás nové, ale i do budoucna chceme iniciovat další referenda o závažných otázkách, ať už budeme v opozici nebo ve vedení města," uvedl Korytář.
Změna chce referendem zabránit plánovanému prodeji areálu letiště a technických služeb, které by měly do rozpočtu přinést zhruba 200 milionů korun. Liberečané by se hlasováním měli vyjádřit i k případnému prodeji pozemků a nemovitostí vyřazených z privatizace nebo dalších podílů města v obchodních společnostech.
Primátorčin náměstek Jiří Šolc (Liberec občanům) však ve středu upozornil na to, že prodej letiště město zastavilo a letošní rozpočet už s příjmem z jeho prodeje nepočítá.
Radnici přijde uspořádání referenda bezmála na 1,5 milionu korun. "Do komisí musí zasednout na 150 městských úředníků, protože iniciátoři referenda je nedokázali obsadit," uvedl tajemník magistrátu Jindřich Fadrhonc. Aby byl výsledek pro město závazný, musí přijít minimálně 35 procent všech voličů, tedy skoro 28 500 lidí.
25 procent voličů
Pro zákaz prodeje je potřeba nadpoloviční počet účastníků referenda, zároveň musí jít minimálně o 25 procent všech oprávněných voličů. Proti prodeji tak musí hlasovat přes 20 tisíc lidí.
Změna chtěla referendum spojit s parlamentními volbami. Termín ale liberecké zastupitelstvo schvalovalo ještě před letními prázdninami, kdy se nevědělo, že předčasné volby budou. Vycházelo tehdy z doporučení ministerstva vnitra, podle něhož by se referendum mělo konat do 90 dnů od vyhlášení.
Změna se v září pokusila o revokaci usnesení, což zastupitelé odmítli. I ministerstvo vnitra městu potvrdilo, že by takový postup byl v rozporu se zákonem.