Podle samosoudkyně Heleny Slunské z břeclavského soudu nebylo pochyb, že obžalovaný vydal ústní pokyn k likvidaci uměleckých děl, přičemž věděl, že byly vytvořeny na sympoziu. Pokyn uložil i s vědomím, že obrazy nejsou ani v jeho vlastnictví, ani ve vlastnictví Národního památkového ústavu.
Obrazy umělci vytvářeli od roku 1992 na výtvarném sympoziu Velký formát. Jde o díla 39 malířů ze šesti zemí. Mezi ně patřili také neúspěšný kandidát na českého prezidenta Vladimír Franz, slovenský Vladimír Popovič nebo čeští malíři Ivo Sedláček, Kamil Mikel a Petr Lysáček.
Podle žalobce Jiřího Zemka nechal Tlusták obrazy zničit pravděpodobně v roce 2011. Žalobce dříve uvedl, že se na zámku tehdy rekonstruovaly prostory, ve kterých později vznikla kavárna a právě v nich byly zničené obrazy uloženy. Tlusták prostory potřeboval vyklidit.
Žasneme nad tím, co se stalo, řekl soudce
Někdejší kastelán už dříve u soudu vinu popřel. Uvedl, že likvidaci žádných historických nebo současných uměleckých děl nenařídil. V přípravném řízení vinu přiznal. Podle obhájce je s podivem, že soud neřešil právní odpovědnost Tlustákových podřízených, kteří se na likvidaci obrazů podíleli.
Předseda soudního senátu krajského soudu Aleš Flídr označil rozsudek nalézacího soudu za precizní a kvalitní a řekl také, že za roky souzení se s podobným případem nesetkal. "Žasneme tady nad tím, co se stalo. Možná je s podivem, že sazba za poškození cizí věci je nižší než za krádež, protože tady došlo k likvidaci díla a tedy ochuzení společnosti o uměleckou hodnotu. Jednalo se o akt zlovůle," řekl Flídr.