V příštím týdnu se budou denní teplotní maxima zpočátku pohybovat kolem 27 stupňů, uprostřed týdne jen kolem 21 stupňů a na konci týdne budou opět stoupat. "Minimální noční teploty budou zpočátku kolem 14 stupňů Celsia, uprostřed týdne kolem deseti, na konci týdne kolem 12 stupňů Celsia," uvedli meteorologové. První týden bude teplotně podprůměrný až průměrný, další týdny vycházejí průměrné, doplnili.
Dlouhodobá průměrná teplota v Česku pro období od 20. července do 16. srpna je 18,7 stupně Celsia. Podle záznamů vedených od roku 1951 bylo nejtepleji v roce 2018 s průměrem 22,5 stupně Celsia, zatím nejnižší průměr 14,7 stupně zaznamenali meteorologové v roce 1987.
Týdenní srážkové úhrny se do letošní poloviny srpna budou podle Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) pohybovat většinou kolem 20 litrů na metr čtvereční. "Období jako celek bude pravděpodobně srážkově průměrné až slabě nadprůměrné," píše se ve výhledu.
Průměrný úhrn srážek pro období příštích čtyř týdnů je 72 milimetrů. Zatím nejvíc napršelo v roce 1977, kdy meteorologové naměřili 150 litrů na metr čtvereční. Nejméně srážek spadlo v roce 2018 s úhrnem 25 milimetrů.
Měsíční výhled vyjadřuje celkový charakter počasí, nepostihuje proto všechny možné výkyvy, upozorňuje ČHMÚ. Úspěšnost výhledu se podle meteorologů pohybuje u teplot kolem 75 procent, u srážek kolem 65 procent. Předpověď na třetí a čtvrtý týden se často blíží dlouhodobým klimatickým hodnotám pro příslušná období.