Silný vítr bičuje několik krajů. Výstraha meteorologů platí až do nedělního rána

ČTK ČTK
Aktualizováno 3. 10. 2020 21:35
Několik českých krajů od rána zasáhl velmi silný vítr. V Moravskoslezském kraji profesionální i dobrovolní hasiči měli do sobotního večera na kontě 200 zásahů. Na Jesenicku byly zaznamenány také výpadky elektřiny. Výstraha před velmi silným větrem platí až do nedělního rána pro všechny moravské kraje, Vysočinu i několik míst v Čechách.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

Silný vítr od brzkého rána lámal stromy v Moravskoslezském kraji. Nejhorší byla situace na Frýdecko-Místecku, sdělil mluvčí hasičů Petr Kůdela. Vítr se podle něj začal večer uklidňovat.

"Pády stromů si zatím nevyžádaly žádná zranění osob, ani vyšší škody, pokud nepočítám dopolední pád stromu na zaparkovaný osobní automobil ve Frenštátu pod Radhoštěm a několik poškození drátů elektrického vedení," uvedl Kůdela. Kromě popadaných stromů museli hasiči provizorně opravovat i střechy, hlavně plechové.

Sedm desítek hasičů v sobotu také zasahovalo u požáru hektarové plochy na prudkém svahu beskydského masivu Ondřejník v katastru obce Pstruží na Frýdecko-Místecku. Zabránili tomu, aby se oheň rozšířil na turistickou restauraci Roubenka Ondřejníček, kam oheň rychle mířil hořícím porostem za velmi silných poryvů větru. Z místa včas vyvedli do bezpečí 30 hostů, dodal Petr Kůdela.

Uvedl, že na svahu hořela hrabanka po vykácení lesa. "Za oheň mohla nedbalost při pálení klestí po lesní těžbě - za velmi silného větru, který posléze silně cloumal i se zasahujícími hasiči," uvedl Kůdela.

Požár se obešel bez zranění turistů i hasičů. "Dým byl přitom tak silný a hustý, že v první fázi zásahu museli hasiči použít venku dýchací techniku," popal mluvčí. Hasiči se o požáru dozvěděli v 11:15, oheň dostali oheň od kontrolu za dvě hodiny a další necelou hodinu jim zabralo pečlivé dohašování hrabanky.

Tisíce domácností byly bez proudu

V Olomouckém kraji způsobil silný vítr také výpadky elektřiny na Jesenicku. Dva volební okrsky ve Zlatých Horách se ocitly na čas před uzavřením volebních místností bez elektřiny, řekla Simona Zálešáková z Městského úřadu ve Zlatých Horách. V celém Olomouckém kraji mají hasiči na kontě zhruba 90 událostí, řekl jejich mluvčí Radek Buryánek.

"V nejmenších okrscích výpadek nastal třikrát, šlo o Údolí a Rejvíz. Elektřina tam vypadla naštěstí před uzavřením volebních místností, nyní by to již bylo komplikovanější, veškeré výsledky by totiž museli zpracovávat ručně. Nebyl by to zas až tak velký problém, nejsou to velké okrsky, ale je lepší, když pracují v zavedeném systému," uvedla za zlatohorskou radnici Simona Zálešáková.

Vítr přerušil v sobotu odpoledne dodávky proudu zhruba 13 tisícům odběratelů v Česku. Společnost ČEZ evidovala přes 9000 odběratelů bez elektřiny, více než třetinu z nich už se ale podařilo znovu připojit.

Distributor E.ON měl bez proudu čtyři tisíce domácností. "Nejvíce poruch řešíme na Vsetínsku, Olomoucku, Přerovsku a Frýdecko-Místecku," řekla mluvčí ČEZu Soňa Holingerová. 

Nejčastější příčinou poruch je podle mluvčí pád stromů a větví do vedení. Silný vítr navíc trhá vodiče a láme izolátory. ČEZ předpokládá, že uklidní-li se vítr, odstraní technici závady ještě během večera.

Nejezdila ani lanovka na Ještěd a na Sněžku

Hasiči kvůli popadaným stromům zasahovali kromě Jesenicka také na Olomoucku a Přerovsku. Stromy odklízeli z komunikací, popadaly i na elektrické dráty a v jednom případě částečně zasáhly i rodinný dům. Četné výjezdy registrují i jejich kolegové ve Zlínském kraji.

Na Zlínsku zaměstnával silný vítr hasiče již v pátek večer, kdy vyjeli ke třem událostem. "Dnes máme události hlášeny zhruba každou čtvrt až půl hodinu, dosud jsme zaznamenali 16 případů," řekl dopoledne mluvčí zlínských hasičů Roman Žemlička. Také tam ve všech případech jde o popadané stromy, v jednom případě pomáhali upevnit na Uherskohradišťsku uvolněné plechy, doplnil Žemlička.

Kvůli silnému větru nejezdila od rána kabinová lanovka na Ještěd v Liberci a zastaven byl také horní úsek lanovky z Pece pod Sněžkou na Sněžku. Spodní úsek lanovky z Pece na Růžovou horu zůstal v provozu.

Hasiči z Vysočiny zasahovali u tří desítek událostí, mimo jiné zajišťovali i převrácenou plachetnici na Dalešické přehradě. 

Peter Hruška z brněnské pobočky Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) řekl, že vítr postupně zesiluje. Nárazy větru s rychlostí 70 kilometrů v hodině už zaznamenali v Havlíčkově Brodě nebo Přibyslavi na Havlíčkobrodsku. Ve Svratouchu ve Žďárských vrších, který leží půl kilometru za hranicí Kraje Vysočina, v sobotu meteorologové naměřili nárazy větru s rychlostí sto kilometrů v hodině. V jižních částech kraje je podle Hrušky vítr slabší.

V Brně spadl strom na kočárek s dítětem

Hasiči v Jihomoravském kraji evidují od půlnoci do sobotního večera 94 událostí souvisejících se silným větrem. Nejčastěji vyjížděli k popadaným stromům, a to v 87 případech.

Jeden strom v Brně odpoledne spadl na kočárek s dítětem, které záchranáři v kritickém stavu převezli do nemocnice. Mluvčí hasičů David Jirouš řekl, že k večeru se situace uklidnila.

Na Blanensku zasahovali hasiči v 31 případech, na Brněnsku v 19, v Brně v 17, na Vyškovsku ve 12, na Břeclavsku a Hodonínsku v sedmi a na Znojemsku jednou. "V sedmi případech jsme připevňovali uvolněnou střešní krytinu," dodal Jirouš.

Silný vítr také poškodil vedení vysokého napětí. "Aktuálně evidujeme osm poruch na vedení vysokého napětí v Jihomoravském a Zlínském kraji. Nicméně počet domácností bez dodávek elektrické energie se nám povedlo snížit z odpoledních čtyř tisíc na 500. Na obnovení dodávek do zbylých míst naši montéři v terénu stále intenzivně pracují," sdělil před osmou hodinou večerní mluvčí E.ON Roman Šperňák.

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí vzestup řek

Na severu Moravy a ve Slezsku hrozí ve druhé polovině noci a v neděli vzestup řek na první, tedy nejnižší povodňový stupeň. Na menších tocích ale nelze vyloučit krátkodobé dosažení druhého stupně. Důvodem je nasycenost půdy vodou a očekávané noční srážky. 

Varování před vzestupem hladin platí pro sever Moravy a Slezsko od půlnoci do nedělního odpoledne. Meteorologové očekávají, že v noci v regionu spadne 15 až 40 litrů vody na metr čtvereční. Ojediněle se mohou vyskytnout bouřky. "Situaci na tocích mohou komplikovat popadané stromy v důsledku silného větru, který během noci na neděli a nedělního rána bude zvolna slábnout," uvádí ČHMÚ.

Před silným jihovýchodním až jižním větrem varovali meteorologové v pátek. V nárazech může foukat rychlostí až 90 kilometrů v hodině, místy mohou poryvy dosáhnout i 110 kilometrů v hodině.

Výstraha před velmi silným větrem platí od sobotního poledne do nedělního rána pro všechny moravské kraje, celou Vysočinu, Pardubický i Královéhradecký kraj a dále pro východní okresy v Jihočeském, Středočeském a Libereckém kraji. Vysoký stupeň nebezpečí hrozí hlavně v Jizerských horách, Krkonoších, Jesenících a na Českomoravské vrchovině.

Lidé by podle meteorologů neměli sílu větru podceňovat. "Jsou očekávána poškození stromů a lesních porostů, škody na majetku a některých budovách," uvádí ČHMÚ.

 

Právě se děje

Další zprávy