Jsou v Česku místa, kde jsou pravidelně nejnižší teploty?
Ano, existují u nás zvláštní lokality, kde jsou mrazy často extrémní. Jedná se o mělké kotliny či údolí, položené v horských hřebenech. Za bezvětrných studených nocí se zde ukládá velmi studený vzduch. Na Šumavě je to například Rokytská slať, kde byla naměřena nejnižší teplota vzduchu v letošní zimě, Kvilda, nebo v Jizerských horách Jizerka.
V těchto vysoko položených údolích není chladno jen v zimě. I v tropickém létě, kdy přes den teploty dosahují přes 30 °C, tam v noci rtuť teploměru může klesnout i pod bod mrazu. Kotliny v horách jsou ale velmi specifické svými podmínkami. Nelze je brát jako reprezentativní vzorek toho, jaká je v Česku zima.
Myslíte si, že by v následujících dnech mohl padnout teplotní rekord z roku 1928, kdy bylo naměřeno -42,2 °C?
Nemyslím si, že bude rekord v následujících dnech pokořen. Současný stav počasí se s tím tehdejším ani zdaleka nedá srovnávat, tehdy byla zima mimořádně krutá.
Znamenají mrazy v dnešních dnech, že do Česka konečně přišla zima?
Po nezvykle teplém prosinci jsme se sice dočkali mrazů a sněhu, ale zatím to nevypadá, že se zima udrží dlouho. Konec ledna zřejmě bude zase spíše teplejší, ale v této chvíli je předpověď na konec ledna zatížena velkou mírou nejistoty, a proto je předpověď na více než týden jen hrubým odhadem.
Z toho, co zatím máme k dispozici, můžeme soudit, že idylické zimní počasí zůstane na horách, zatímco v nížinách sníh pravděpodobně brzy roztaje.
Jak dlouho v Česku mrazy vydrží?
Celodenní teploty pod bodem mrazu by měly vydržet zhruba do soboty. Během víkendu by měla přes naše území přejít fronta, která přinese oteplení. Poté by se denní teploty měly pohybovat kolem nuly.
Jaký mají teplotní výkyvy dopad na přírodu?
Velké výkyvy teplot přírodě nijak zvlášť nevadí, kolísání teplot tu bylo vždy. Je ale dobře, že alespoň nějaká zima s mrazem do Česka přišla. Díky tomu je šance, že v létě nebudou například přemnožená klíšťata a podobně — mráz je zahubí.