Třicet pod nulou a led na cestách. Posyp solí už neúčinkuje, varují silničáři

Domácí ČTK Domácí , ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2016 8:49
Mrazy, které meteorologové předpovídali, skutečně přišly. Na Šumavě v noci teploměr klesl na více než minus 30 °C. Teploty hluboko pod bodem mrazu byly na celém území Česka a o moc výše nevystoupají ani přes den. Silničáři varují, že při takto vysokých mrazech sůl na vozovkách nemá takovou účinnost a cesty můžou klouzat. Ani písek nebo drť se na zledovatělém sněhu dlouho neudrží. Některé tahy v Moravskoslezském nebo Libereckém kraji zůstávají pro kamiony stále uzavřené. "Silné mrazy budou pokračovat i po zbytek týdne," hlásí meteorologové.
Teploty v noci klesly na Šumavě na více než 30 °C pod bod mrazu. Ilustrační foto.
Teploty v noci klesly na Šumavě na více než 30 °C pod bod mrazu. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Noc na úterý byla skutečně mrazivá. Nejnižší teplotu meteorologové v noci naměřili na Šumavě v Rokytské slati. Teploměr v půl druhé ráno ukázal minus 32,3 °C. To je nejmrazivější noc za poslední čtyři roky.

Silničáři varují, že při takovýchto mrazech sůl na cestách neúčinkuje, a lidé by proto měli dbát zvláště zvýšené opatrnosti nejen na cestách nižších tříd, ale i na hlavních tazích.

V Královéhradeckém kraji leží na vedlejších cestách vrstva uježděného sněhu, která například v horských oblastech Krkonoš dosahuje pěti centimetrů. "Hlavní silniční tahy jsou suché a vymrzlé," hlásí silničáři. Všechny komunikace v kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Na většině území hradeckého kraje je polojasno, teploty klesly až 13 °C pod bod mrazu. Na Hradecku je místy mlhavo.

Uježděná vrstva sněhu krytá posypem leží v úterý ráno místy na silnicích nižších tříd na Vsetínsku a Zlínsku. Ve vyšších polohách Zlínska je místy souvislá vrstva ledu krytá posypem, tyto úseky jsou sjízdné s opatrností. "Ostatní silnice ve Zlínském kraji jsou holé, suché a vymrzlé," informuje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Noční teploty v kraji klesly až na -17 °C.

Jihočeské silnice jsou vymrzlé a holé, přesto zůstávají sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Cestáři vyráželi upravovat jen vozovky nižších tříd, kde leží několik dní vrstva ujetého sněhu. "Velké mrazy, které nyní evidujeme, jsou z našeho pohledu lepší než sněžení," upřesnil Jiří Novotný z dispečinku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku zůstává i nadále uzavřena pro kamiony a nákladní auta s přívěsem. Na silnici v Beskydech, která se kvůli nedalekému zdroji pitné vody nesmí chemicky ošetřovat, totiž stále zůstávají zbytky sněhu. Právě na tomto tahu na Slovensko mívají řidiči tradičně problémy a kamiony tam často blokují dopravu. Ostatní cesty v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné.

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné. "V horských úsecích leží místy zbytky rozbředlého sněhu," upozorňují silničáři. Teploty v kraji se pohybují od minus 10 do minus 5 °C. Nehoda autobusu a osobního vozu komplikuje dopravu v Kadani na Chomutovsku. Havárie se obešla bez zranění.

V Olomouckém kraji se drží sníh už většinou jen na vedlejších cestách Šumperska a Jesenicka. Sněhové přeháňky v noci na úterý zasáhly jen Červenohorské sedlo. Většina cest v kraji je se zvýšenou opatrností bez problémů sjízdná.

Na silnicích druhé a třetí třídy v Pardubickém kraji zůstává místy sníh. Řidiči s ním musí počítat zvláště ve výše položených oblastech. "Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné," shodují se krajští silničáři.

Liberecký kraj zažívá další mrazivé ráno, na Jizerce v Jizerských horách klesly v 07:00 teploměry až na minus 25,6 °C. "Při tak nízkých teplotách přestává sůl na silnicích účinkovat a vozovky mohou klouzat," varují silničáři. Silničáři proto doporučují jezdit zvlášť opatrně.

Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření a s opatrností sjízdné. Místy mohou ležet zbytky sněhu. Pozor by si měli dát motoristé na silnicích nižších tříd, zejména v horských oblastech na nich leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu a písek nebo drť se na nich dlouho neudrží. Pro kamiony dál zůstává uzavřena silnice na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo.

Uježděná vrstva umrzlého sněhu krytá drtí je na některých silnicích v Plzeňském kraji. "Drtí udržované úseky jsou bílé, uježděné a zmrzlé a tu a tam je poměrně silná mlha. Ta je v krátkých úsecích, ale prakticky po celém kraji," shrnul dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Teploty se většinou pohybují od minus devíti do minus 21 stupňů.

Na silnicích druhé a třetí třídy na Vysočině většinou leží vrstva ujetého a zledovatělého sněhu krytá posypem. Řidiči na nich musí podle silničářů stále věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

Hlavní tahy včetně vysočinského úseku dálnice D1 jsou holé a vymrzlé a sjízdné bez omezení.

Na některých silnicích ve středních Čechách leží sníh, místy komplikuje jízdu mlha. Potíže mohou mít řidiči zejména na menších silnicích v regionu

 

Právě se děje

před 4 minutami

Ve středním Mexiku se ve studni našly zabalené ostatky čtyřicítky lidí

Lidské ostatky našla policie ve studni za Guadalajarou ve 119 černých plastových pytlích. Na místo hrůzného nálezu se vydala na počátku září poté, co si místní lidé stěžovali na nesnesitelný zápach.

Zpočátku nebylo jasné, kolika lidem ostatky v pytlích patří. Těla totiž byla rozřezána na části. Nyní patologové určili, že se jedná nejméně o 44 osob. Kompletní těla přitom našli jen v případě devíti jedinců. Část ostatků se stále identifikovat nepodařilo.

V mexickém státě Jalisco, jehož je Guadalajara hlavním městem, působí řada drogových gangů. Za první polovinu letošního roku bylo v Mexiku, které má 125 milionů obyvatel, zavražděno přes 17 tisíc lidí. To je v průměru více než sto vražd denně. Vysoká kriminalita sužuje Mexiko už řadu let, je důsledkem zejména boje drogových gangů. 

Zdroj: ČTK
před 50 minutami

Nash začala Světový pohár v cyklokrosu druhým místem v Iowě

Kateřina Nash dojela na úvod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City druhá. Českou závodnici porazila jen Kanaďanka Maghalie Rochetteová, která vybojovala první vítězství v seriálu, přestože hned v úvodním kole na písčitém úseku spadla. Nash ztratila na vítězku sedm sekund.

 

Mezi muži vyhrál při svém debutu v elitní kategorii Světového poháru jednadvacetiletý Belgičan Eli Iserbyt. Čeští reprezentanti v závodě nestartovali.

 

Nash, která žije v USA, navázala druhým místem na předloňský triumf v Iowa City. Třetí Američanku Claru Honsingerovou za sebou jednačtyřicetiletá rodačka z Prachatic nechala o osm sekund.

 

Úvodní závod sezony vynechaly úřadující trojnásobná mistryně světa Belgičanka Sanne Cantová a vítězka uplynulého ročníku Světového poháru Nizozemka Marianne Vosová.

 

Bývalý mistr světa do 23 let Iserbyt vedl belgickou ofenzivu v Iowě. Zástupci cyklokrosové velmoci obsadili prvních pět míst a v nejlepší patnáctce jich bylo třináct. Iserbyt vyhrál s velkým náskokem 54 sekund před Toonem Aertsem.

 

Další závod Světového poháru se pojede za týden v americkém Waterloo, v listopadu seriál zavítá do Tábora.

 

Úvodní závod Světového poháru v cyklokrosu v Iowa City (USA):

Muži: 1. Iserbyt 1:05:27, 2. Toon Aerts -54, 3. Soete, 4. Vermeersch oba -1:00, 5. Sweeck (všichni Belg.) -1:01, 6. Van der Haar (Niz.) -1:25.

Ženy: 1. Rochetteová (Kan.) 46:23, 2. Nash (ČR) -7, 3. Honsingerová (USA) -15, 4. Van der Heijdenová (Niz.) -25, 5. Richardsová (Brit.) -32, 6. Kaptheijnsová (Niz.) -44.

Další zprávy