Třicet pod nulou a led na cestách. Posyp solí už neúčinkuje, varují silničáři

Domácí ČTK Domácí, ČTK
Aktualizováno 19. 1. 2016 8:49
Mrazy, které meteorologové předpovídali, skutečně přišly. Na Šumavě v noci teploměr klesl na více než minus 30 °C. Teploty hluboko pod bodem mrazu byly na celém území Česka a o moc výše nevystoupají ani přes den. Silničáři varují, že při takto vysokých mrazech sůl na vozovkách nemá takovou účinnost a cesty můžou klouzat. Ani písek nebo drť se na zledovatělém sněhu dlouho neudrží. Některé tahy v Moravskoslezském nebo Libereckém kraji zůstávají pro kamiony stále uzavřené. "Silné mrazy budou pokračovat i po zbytek týdne," hlásí meteorologové.
Teploty v noci klesly na Šumavě na více než 30 °C pod bod mrazu. Ilustrační foto.
Teploty v noci klesly na Šumavě na více než 30 °C pod bod mrazu. Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Noc na úterý byla skutečně mrazivá. Nejnižší teplotu meteorologové v noci naměřili na Šumavě v Rokytské slati. Teploměr v půl druhé ráno ukázal minus 32,3 °C. To je nejmrazivější noc za poslední čtyři roky.

Silničáři varují, že při takovýchto mrazech sůl na cestách neúčinkuje, a lidé by proto měli dbát zvláště zvýšené opatrnosti nejen na cestách nižších tříd, ale i na hlavních tazích.

V Královéhradeckém kraji leží na vedlejších cestách vrstva uježděného sněhu, která například v horských oblastech Krkonoš dosahuje pěti centimetrů. "Hlavní silniční tahy jsou suché a vymrzlé," hlásí silničáři. Všechny komunikace v kraji jsou se zvýšenou opatrností sjízdné. Na většině území hradeckého kraje je polojasno, teploty klesly až 13 °C pod bod mrazu. Na Hradecku je místy mlhavo.

Uježděná vrstva sněhu krytá posypem leží v úterý ráno místy na silnicích nižších tříd na Vsetínsku a Zlínsku. Ve vyšších polohách Zlínska je místy souvislá vrstva ledu krytá posypem, tyto úseky jsou sjízdné s opatrností. "Ostatní silnice ve Zlínském kraji jsou holé, suché a vymrzlé," informuje Ředitelství silnic a dálnic ČR. Noční teploty v kraji klesly až na -17 °C.

Jihočeské silnice jsou vymrzlé a holé, přesto zůstávají sjízdné jen se zvýšenou opatrností. Cestáři vyráželi upravovat jen vozovky nižších tříd, kde leží několik dní vrstva ujetého sněhu. "Velké mrazy, které nyní evidujeme, jsou z našeho pohledu lepší než sněžení," upřesnil Jiří Novotný z dispečinku Správy a údržby silnic Jihočeského kraje.

Silnice I/56 mezi Ostravicí a Bílou na Frýdecko-Místecku zůstává i nadále uzavřena pro kamiony a nákladní auta s přívěsem. Na silnici v Beskydech, která se kvůli nedalekému zdroji pitné vody nesmí chemicky ošetřovat, totiž stále zůstávají zbytky sněhu. Právě na tomto tahu na Slovensko mívají řidiči tradičně problémy a kamiony tam často blokují dopravu. Ostatní cesty v Moravskoslezském kraji jsou sjízdné.

Silnice v Ústeckém kraji jsou s opatrností sjízdné. "V horských úsecích leží místy zbytky rozbředlého sněhu," upozorňují silničáři. Teploty v kraji se pohybují od minus 10 do minus 5 °C. Nehoda autobusu a osobního vozu komplikuje dopravu v Kadani na Chomutovsku. Havárie se obešla bez zranění.

V Olomouckém kraji se drží sníh už většinou jen na vedlejších cestách Šumperska a Jesenicka. Sněhové přeháňky v noci na úterý zasáhly jen Červenohorské sedlo. Většina cest v kraji je se zvýšenou opatrností bez problémů sjízdná.

Na silnicích druhé a třetí třídy v Pardubickém kraji zůstává místy sníh. Řidiči s ním musí počítat zvláště ve výše položených oblastech. "Všechny komunikace jsou s opatrností sjízdné," shodují se krajští silničáři.

Liberecký kraj zažívá další mrazivé ráno, na Jizerce v Jizerských horách klesly v 07:00 teploměry až na minus 25,6 °C. "Při tak nízkých teplotách přestává sůl na silnicích účinkovat a vozovky mohou klouzat," varují silničáři. Silničáři proto doporučují jezdit zvlášť opatrně.

Hlavní tahy v kraji jsou většinou holé a vlhké po chemickém ošetření a s opatrností sjízdné. Místy mohou ležet zbytky sněhu. Pozor by si měli dát motoristé na silnicích nižších tříd, zejména v horských oblastech na nich leží ujetá vrstva zledovatělého sněhu a písek nebo drť se na nich dlouho neudrží. Pro kamiony dál zůstává uzavřena silnice na Raspenavu přes Oldřichovské sedlo.

Uježděná vrstva umrzlého sněhu krytá drtí je na některých silnicích v Plzeňském kraji. "Drtí udržované úseky jsou bílé, uježděné a zmrzlé a tu a tam je poměrně silná mlha. Ta je v krátkých úsecích, ale prakticky po celém kraji," shrnul dispečer krajských silničářů Jiří Slapnička. Teploty se většinou pohybují od minus devíti do minus 21 stupňů.

Na silnicích druhé a třetí třídy na Vysočině většinou leží vrstva ujetého a zledovatělého sněhu krytá posypem. Řidiči na nich musí podle silničářů stále věnovat jízdě zvýšenou opatrnost.

Hlavní tahy včetně vysočinského úseku dálnice D1 jsou holé a vymrzlé a sjízdné bez omezení.

Na některých silnicích ve středních Čechách leží sníh, místy komplikuje jízdu mlha. Potíže mohou mít řidiči zejména na menších silnicích v regionu

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

KLDR odpálila podle Soulu balistickou raketu krátkého doletu

KLDR odpálila do moře balistickou raketu krátkého doletu, informovala agentura AP s odvoláním na jihokorejskou vládu. Střela spadla zřejmě do vod mimo japonskou výlučnou ekonomickou zónu, uvedla agentura Kjódó. Severokorejský velvyslanec při OSN zhruba v téže době na Valném shromáždění OSN v New Yorku vyzval Spojené státy, aby upustily od "nepřátelské politiky" vůči Severní Koreji.

Vypuštění rakety nepředstavuje okamžitou hrozbu pro americký personál, území ani pro spojence USA, sdělila v reakci armáda Spojených států, která má v Jižní Koreji na 28 000 vojáků. Odpálení střely však podle ní "zdůraznilo destabilizující dopady nedovoleného" severokorejského zbrojního programu.

Testy balistických raket zakazují KLDR rezoluce Rady bezpečnosti OSN. Soul nejprve informoval o blíže neurčené střele, kterou KLDR odpálila do moře východně od svých břehů. Japonsko už tehdy uvedlo, že by mohlo jít o balistickou raketu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy