Meteoroložka: Léto bylo příliš náročné, lidé si neodpočinuli

Sabine Kejlová Sabine Kejlová
23. 9. 2014 16:35
Dagmar Honsová hodnotí v rozhovoru uplynulé léto. Podle ní bylo srážkově nadprůměrné a oproti loňskému roku nestabilní.
Velká města v létě trápilo časté dusno.
Velká města v létě trápilo časté dusno. | Foto: Vojtěch Marek

Praha První podzimní den je tu. Léto tak definitivně vzalo za své a s ním i venkovní koupání a teploty nad 25 °C. Jaké vlastně byly letošní prázdniny? Přineslo počasí něco překvapivého? A jaký vliv mělo na lidský organismus?

"Lidské tělo si letos o prázdninách moc neodpočinulo, potřebovali bychom ještě jedno léto,“ říká meteoroložka Dagmar Honsová v rozhovoru pro deník Aktuálně.cz. Podle ní bylo počasí letos v létě výrazně proměnlivé a škodilo kardiakům, lidem s poruchami termoregulace a labilním jedincům.

Oproti loňskému roku také více pršelo a přibylo i dusných dnů. Na přicházející podzim a zimu ale uplynulý červenec a srpen žádný vliv mít nebudou, tvrdí meteoroložka.

Aktuálně.cz: Jaké bylo letošní léto? Řekla byste, že bylo teplotně spíš nad průměrem, či pod průměrem?

Dagmar Honsová: Jako celek se dá letošní léto hodnotit jako teplotně slabě nad průměrem. V červenci se průměrná teplota pohybovala na 18,9 °C, což je o dva stupně více než dlouhodobý normál. Srpnová průměrná teplota byla 15,4 °C, což je naopak o jeden stupeň méně než normálně. Srážkově byly oba měsíce nadprůměrné. Časté byly lokální přívalové deště a spadlo 120 % dlouhodobého normálu, který je 78 mm.

A.cz: Větší teplo tedy bylo v červenci než v srpnu?

Podle statistik vychází tepleji červenec. Červenec přinesl také více dusných dnů.

A.cz: Který den letošních prázdnin byl ten vůbec nejteplejší a který naopak nejchladnější?

Nejnižší teplota byla naměřena 25. srpna na Kvildě, a to -6 °C. Nejtepleji bylo 20. července v Brandýse nad Labem, kdy teploměr ukázal 35,5 °C.

A.cz: Byly nějaké výraznější výkyvy mezi denními a nočními teplotami?

Zejména ve druhé polovině prázdnin, tj. po svaté Anně, už nejsou výjimkou ani velké skoky mezi ranními a odpoledními teplotami v průběhu jednoho dne. Při jasné noci pak mohou být rozdíly i přes 20 °C. Největší oteplení za 24 hodin bylo z 1. na 2. srpna, kdy teplota stoupla z 23 na 29 °C.

A.cz: Lišilo se letošní léto od toho loňského výrazně?

Loňské léto bylo stabilní, slunečné a suché. Hlavně v červenci skoro vůbec nepršelo. Letošní léto bylo vlhké. Hodně se vyskytovaly bouřky s přívalovými lokálními srážkami. Panovala vysoká relativní vlhkost vzduchu, což znamenalo, že pocitová teplota tak byla často až o +5 °C vyšší než ta na teploměru.

A.cz: Objevilo se něco, co vás překvapilo?

Počasí letos v létě bylo hodně proměnlivé a z toho vyplývá i náročnost období na lidský organismus. Rychlé a časté změny tlaku vzduchu zatěžovaly kardiaky a skupiny obyvatel s cévním onemocněním. Rychlé změny teplot, kdy oteplení střídalo ochlazení a naopak, zase přitížilo starším občanům, lidem s problémy termoregulace, těhotným ženám a malým dětem. Mnoho dusných dnů trápilo občany zejména ve městech a četné bouřky spolu s častým denním chodem oblačnosti, kdy dopoledne bylo slunečno, odpoledne pršelo a bouřilo, zatěžovaly labilní skupinu obyvatel.

Kvůli teplé zimě bylo také mnoho hmyzu a škůdců, jejichž larvy přezimovaly v půdě. Zkrátka lidské tělo si letos o prázdninách moc neodpočinulo, potřebovali bychom ještě jedno léto.

A.cz: Jaro bylo ale dost suché. Mělo to nějaký vliv na úrodu i v létě? 

Po srážkově nadprůměrném létu se o suchu hovořit nedá. Rostliny v létě spíše než suchem trpěly plísněmi.

A.cz: Všimla jste si nějakých rozdílů mezi různými částmi republiky?

Rozdíly byly výrazné ve srážkových úhrnech. Například v Praze spadlo 135 % dlouhodobého normálu, na Olomoucku 90 %.

A.cz: Pozorujete nějaký dlouhodobý trend, co se týče letního počasí? Například že se otepluje/ochlazuje, nebo je to každý rok jiné?

Letní měsíce jsou zpravidla nejteplejšími měsíci v roce, zároveň ale také nejdeštivějšími. Za poslední léta jsou prázdniny spíše teplotně nadprůměrné. V roce 2006 byl dokonce zaznamenán doposud nejteplejší červenec na našem území s teplotní odchylkou +4,5 °C a s celkem dvaceti tropickými dny. Tropické teploty k českému létu patří. Zároveň je ale v posledních létech charakter počasí dost odlišný. Jedny prázdniny jsou suché, další vlhké, jedny bohaté na bouřky, jedny chudé, jedny stabilní na počasí, další dynamické.

A.cz: Dá se teď podle letního počasí odhadnout, jaké budou podzim a zima?

Závislost v počasí mezi jednotlivými ročními obdobími neexistuje. Takže nedá.

 

Právě se děje

Další zprávy