Praha - Statistiky meteorologů potvrzují, že letošní prázdniny byly mimořádně horké. V červenci byla průměrná teplota 20 stupňů Celsia, což je 3,2 stupně nad dlouhodobým průměrem. V srpnu se vyšplhala dokonce na 21,2 stupně, tedy 4,5 stupně nad obvyklou teplotu pro toto období.
Srpen byl pravděpodobně nejteplejší od počátku měření, minimálně alespoň jeden z prvních, řekl ve čtvrtek mluvčí Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) Petr Dvořák.
Nebývá běžné, že je srpen teplejší než začátek prázdnin. "Letos neplatila pranostika, která tvrdí, že co červenec nedopeče, srpen nedovaří. Letošní srpen byl ještě výrazně teplejší než červenec," uvedl Dvořák.
Oba měsíce byly srážkově podprůměrné. Sucho se prohlubovalo zejména v červenci, kdy spadlo pouze 40,8 procenta obvyklého množství srážek, konkrétně 36,8 milimetru. V srpnu se srážky vyšplhaly k 90 procentům dlouhodobého průměru, spadlo jich 62,8 milimetru. To sice podle Dvořáka zmírnilo nárůst vláhového nedostatku, ale sucho stále trvá.
Výjimečné bylo také množství slunečního svitu. V červenci slunce svítilo o 26,2 procenta více, než je obvyklé, konkrétně 265,7 hodiny. V srpnu si lidé odolní vůči vedru mohli slunečních paprsků užívat 259,5 hodiny, což je 22,5 procenta nad normálem.
"Je pozoruhodné, že v srpnu byl sluneční svit skoro stejně dlouho jako v červenci, ačkoli se denní doba, kdy je slunce nad obzorem, už zřetelně zkracuje," zdůraznil Dvořák. Vyplývá to z toho, že oblačnost zakrývala sluneční kotouč v srpnu méně času než v červenci.
Loni byl teplotně nadprůměrný jen červenec. Průměrná teplota v prvním prázdninovém měsíci roku 2014 byla 19,2 stupně, což bylo 2,2 stupně nad normálem. V srpnu se teplotní průměr propadl na 15,7 stupně Celsia, byl tedy 1,1 stupně pod dlouhodobým průměrem. V červenci ale loni mnohem více pršelo, spadl téměř trojnásobek letošních srážek. V srpnu 2014 bylo deště o pětinu více, než bývá obvyklé.