Rekordní záříjové vedro. První školní den bylo až 36,3 °C

ČTK ČTK
Aktualizováno 1. 9. 2015 18:35
Další z letošních vlny veder ale úterkem končí. Do republiky od západu přichází studená fronta, která přinese bouřky a citelné ochlazení. Teploty se budou ve středu pohybovat jen kolem 20 stupňů.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Reuters

Ostrava - I letošní první školní den byl tropický, rekordy se v úterý přepisovaly na 134 ze 137 stanic, které sledují počasí přes 30 let. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na svém webu uvedl, že nejtepleji bylo v Javorníku na Jesenicku, kde rtuť teploměru vystoupila na 36,3 stupně Celsia.

Další z letošních vlny veder ale úterkem končí. Do republiky od západu přichází studená fronta, která přinese bouřky a citelné ochlazení. Teploty se budou ve středu pohybovat jen kolem 20 stupňů.

"Dnešní den vystoupila teplota vzduchu většinou na 31 až 35 °C. Na 134 ze 137 meteorologických stanic, které pozorují 30 a více let, padly denní rekordní hodnoty," uvedli meteorologové. Na 87 stanicích ze 137 byly překonány i rekordní hodnoty pro měsíc září.

Letošní léto se zapíše do historie jako mimořádně horké a zároveň extrémně suché.

Moravskoslezský kraj

V úterý padaly teplotní rekordy na všech 19 moravskoslezských měřicích stanicích, které monitorují teploty déle než 20 let.

Většina těchto stanic naměřila i zářijová maxima, řekl to Petr Drobek z Regionálního předpovědního pracoviště Českého hydrometeorologického ústavu.

Nejtepleji bylo v Lučině na Frýdecko-Místecku a také v Karviné, kde bylo naměřeno 36 stupňů Celsia. V Lučině byl překonán rekord z roku 1983, kdy tam bylo naměřeno 28,5 stupně Celsia. V Karviné pak z roku 2005, tehdy teplota vystoupala na 28,6 stupně Celsia.

Na řadě stanic byla zaznamenána rovněž nejvyšší zářijová teplota za dobu jejich měření. Například stanice v Opavě s přestávkami měří od roku 1876. Dosud nejvyšší zářijová teplota tam byla změřena v roce 1942, kdy bylo 4. září 32,3 stupně Celsia, v úterý rtuť teploměru vyšplhala až na 33,2 stupně Celsia. Dosavadní rekord pro dnešní den tam byl z let 1929 a 1942, kdy bylo naměřeno shodně 30 stupňů Celsia.

Teplo bylo i na horách, stejně jako v minulých dnech tak padl teplotní rekord na stanici Lysá hora. Teplota vystoupala až na 26,9 stupně Celsia, dosavadní rekord pro dnešní den byl z roku 1961 a měl hodnotu 21,1 stupně Celsia a nejteplejší zářijový den dosud připadal na 17. září 1975, kdy tam bylo 25,5 stupně Celsia.

Jižní Morava

V Dyjákovicích na Znojemsku naměřili meteorologové 34,2 stupně Celsia, v nedalekých Kuchařovicích jen o desetinu stupně méně. Dosavadní rekordní hodnoty obou stanic z roku 1994 byly přibližně o pět stupňů nižší.

Na šesti stanicích meteorologové museli přepsat také dosavadní měsíční maxima pro září. Například v Brodě nad Dyjí na Znojemsku v úterý bylo 33,5 stupně Celsia, původní měsíční rekord činil 31,7 stupně a padl v září 1987.

Na Vysočině bylo nejtepleji v Havlíčkově Brodě, 35 stupňů Celsia. Dosavadní teplotní rekord z roku 1929 měl hodnotu 30,2 stupně.

Severní Čechy

Na severu Čech padlo několik měsíčních teplotních rekordů. V Doksanech na Litoměřicku bylo 34,9 stupně Celsia, dosavadní zářijové maximum tak bylo pokořeno o víc než stupeň. Denní maxima byla překonána na všech stanicích.

Zářijový rekord pro Doksany, které patří k nejteplejším místům v kraji, byl z 6. září 1973, kdy bylo 33,6 stupně. Měsíční rekordy padly také v Kopistech na Mostecku a v ústeckých částech Vaňov a Kočkov.

V Libereckém kraji padlo měsíční maximum v České Lípě a v Doksech. V České Lípě bylo 33,8 stupně Celsia, dosavadní rekord ze 4. září 1942 byl 31,6 stupně. I v Libereckém kraji byla překonána všechna denní maxima.

Podle ústeckých meteorologů má za sebou sever Čech mimořádně teplé poslední týdny. V ústeckém Kočkově, kde ČHMÚ sídlí, byla průměrná teplota v srpnu 22,1 stupně Celsia, tedy nejvyšší za celou dobu pozorování. Dosavadní nejvyšší průměrná srpnová teplota byla 21,2 stupně v roce 2003.

 

Právě se děje

před 50 minutami

Purdue Pharma zaplatí kvůli opiátové krizi v USA 8 miliard dolarů

Americká farmaceutická společnost Purdue Pharma, výrobce návykového analgetika OxyContin, ve středu přiznala u federálního soudu vinu ve třech obviněních souvisejících s opiátovou krizí. Podnik zaplatí přes osm miliard dolarů (183,4 miliardy Kč) a musí ukončit činnost. Urovnání sporu je dosud největším úspěchem federální vlády dovést farmaceutickou společnost k odpovědnosti za závislost na opiátech, která prostupuje americkou společností. Kvůli předávkování opiáty ve Spojených státech od roku 2000 zemřelo přes 470 000 lidí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy