Na Břeclavsku a Hodonínsku se tornádo, navíc v nebývalé intenzitě, vyskytlo podle meteorologa Michala Žáka proto, že v atmosféře panovaly mimořádně vhodné podmínky pro vznik supercely s tornádem. Tedy například mohutný bouřkový oblak s rotací kolem vertikální osy. Důležitá je dle jeho slov i vlhkost ve vzduchu, velký rozdíl teploty mezi nízkými a horními vrstvami atmosféry a také rozložení větru. Na jižní Moravě napomohl i rovinatý terén, v horských oblastech to má tornádo podstatně složitější a vzniká mnohem vzácněji než v nížině.
Mgr. Michal Žák, Ph.D.
Michal Žák (43) je rodák z Třebíče, vystudoval obor meteorologie a klimatologie na Matematicko-fyzikální fakultě Univerzity Karlovy v Praze. Od roku 2005 působí v České televizi v redakci zpravodajství, již dlouhé roky tam moderuje předpověď počasí. Spolupracuje s Českým hydrometeorologickým ústavem a přednáší na Matematicko-fyzikální fakultě. Studenty učí interpretovat meteorologická data, povětrnostní mapy, prognostická pole či družicová data.
Jak Michal Žák upozorňuje, meteorologové hrají s tornádem nerovnou hru. "Jsme schopni předpovědět výskyt situací, ve kterých je zvýšená pravděpodobnost výskytu tornád. Jenže i tato pravděpodobnost je poměrně nízká. A hlavně lokalizace výskytu tornáda je velmi obtížná. Podmínky můžou být příznivé v rámci jižní Moravy a Dolního Rakouska, ale kde přesně se tornádo objeví, to dopředu prakticky nejsme schopni říct."
Problém představuje i skutečnost, že tornádo v podmínkách střední Evropy zpravidla vydrží v dotyku se zemí maximálně pár minut, někdy jen desítky sekund. "Od okamžiku detekce po vydání varování pak může uběhnout víc času než je doba života daného tornáda. V USA, kde je tornád víc a trvají delší dobu, je situace poněkud odlišná a varování před konkrétním tornádem se tam běžně vydává," doplnil.
Ve Spojených státech mají speciální systém výstrah na tornáda, vzhledem k tomu, že tam nejde o tak výjimečnou událost jako v Evropě. Zde žádná země nic takového nemá. "Pouze Německo zveřejňuje data z radarů, kde lze usoudit na výskyt supercel, což ale rozhodně ani zdaleka nemusí znamenat výskyt tornáda. A naopak tornádo může přijít i z nesupercelární bouře a pak ji na radaru nemáte prakticky šanci detekovat," vysvětlil Žák.
Z toho všeho vyplývá, že člověk nemá příliš času na příchod tornáda reagovat. Jak říká meteorolog České televize, jde většinou jen o desítky sekund. "Doporučil bych popadnout to nejcennější - dítě, sebe, případně možná mobil a notebook, a to kvůli datům, nikoliv kvůli ceně, a prchat do bezpečí," odpovídal na dotaz, co dělat, když člověk uvidí formující se sloupec vzduchu na obloze "Ale to je samozřejmě ideální stav, někdy je opravdu nezbytné vzít s dětmi nohy na ramena a na nic jiného nemyslet," dodal.
Nejbezpečnější úkryt lidé najdou ve sklepích nebo v části objektu, který je stavebně nejpevnější, tedy jádro bytu či domu, spodní patro a podobně. "Ve venkovní krajině je situace horší, obecně je vhodné vyhledat nějakou prohlubeň, strouhu a lehnout si do ní, není-li lepší úkryt v okolí," upřesnil.
Podle něj by se měli lidé v Česku připravit na více silných bouřek, vyšší teploty zejména v létě a v zimě, a také na větší sucho. To vše podle něj souvisí s klimatickými změnami. "Četnost tornád jako takových se nejspíš významně měnit nebude. Druhá věc jsou situace se silným větrem obecně, u nich lze očekávat častější frekvenci výskytu právě i kvůli vlivu člověka na atmosféru," doplnil meteorolog Michal Žák.
Kde přispět lidem postiženým tornádem?
- Na stránkách Nadace Via nebo na dárcovská platforma Znesnáze21.
- Český červený kříž: číslo účtu 333999/2700, variabilní symbol 2101
- Člověk v tísni - SOS Morava: číslo účtu 713271329/0300
- ADRA: číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 390
- Diecézní charita Brno: dárcovské SMS, podle výše příspěvku ve tvaru "DMS DCHB 30", "DMS DCHB 60" nebo "DMS DCHB 90" na telefonní číslo 87777. Transparentní účet 4211325188/6800, variabilní symbol 2002.
- Diakonie Českobratrské církve evangelické: číslo účtu 2100691426/2010 nebo DMS "DIAKONIEPOMOC 30/60/90" (podle výše částky) na číslo 87777
- Konto Bariéry: pomoc handicapovaným občanům z postižených obcí nabízí, žadatelé se mohou hlásit na e-mailové adrese [email protected]. Finanční příspěvky lze posílat na číslo účtu 17111444/5500, variabilní symbol 5555
- Okrašlovací polek Stebno: pro oběti tornáda na Podbořansku vznikl transparentní účet