Petr Arenberger

Novým ředitelem vinohradské nemocnice bude od dubna Jan Votava, nahradí Arenbergera

Novým ředitelem pražské Fakultní nemocnice Královské Vinohrady bude k pátku 1. dubna jmenován dosavadní náměstek Jan Votava, který byl řízením nemocnice pověřený. Oznámil to mluvčí ministerstva zdravotnictví Ondřej Jakob. Předchozího ředitele a exministra Petra Arenbergera ministr Vlastimil Válek (TOP 09) v lednu odvolal.

O místo ředitele vinohradské nemocnice mělo zájem 14 účastníků. Dva z nich ministerstvo vyřadilo, protože nesplnili podmínky výběrového řízení. Ministr při odvolání Arenbergera uvedl, že nové vedení se musí zaměřit především na problematiku zadávání veřejných zakázek a nastavení funkčních manažerských procesů.

Zdroj: ČTK

Vinohradská nemocnice ukončila nájemní smlouvu s bývalým ministrem Arenbergerem

Fakultní nemocnice Královské Vinohrady ukončila pronájem archivu v obci Netřeba na Mělnicku od ředitele nemocnice a bývalého ministra zdravotnictví Petra Arenbergera (za ANO). Mluvčí nemocnice Tereza Romanová serveru iROZHLAS.cz řekla, že pronájem byl již ukončen a nemocnice teď hledá nové prostory. Nemocnice si prostor od Arenbergera pronajímala od roku 2013. Tehdy byl náměstkem ředitele, do vedení se dostal před dvěma lety. Pronájem byl jedním z důvodů, proč skončil ve funkci ministra.

Nemocnice teď podle mluvčí hledá za archiv náhradu. "Předala tuto záležitost právní kanceláři, která provádí veškeré příslušné úkony," řekla mluvčí webu.

Na pronájmy nemovitostí upozornily v květnu Seznam Zprávy. Za pronájem dvoupatrové budovy, která nebyla jako nemocniční archiv označena, si Arenberger podle zjištění webu účtoval kolem 100 000 korun měsíčně. Resortní prověrka to později označila za potenciální střet zájmů a Arenberger slíbil, že smlouvu o pronájmu ukončí. Ještě ve funkci ministra podle iROZHLAS.cz stanovil nové nájemné na jednu korunu měsíčně.

Zdroj: ČTK

Kauzami bývalého ministra Arenbergera se bude zabývat univerzitní etická komise

Děkan 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy Petr Widimský podal podnět Etické komisi univerzity kvůli kauzám ředitele Fakultní nemocnice Královské Vinohrady a bývalého ministra zdravotnictví za ANO Petra Arenbergera. Informoval o tom v pondělí Deník N.

Arenberger byl ministrem zdravotnictví zhruba sedm týdnů. Rezignoval 25. května poté, co média zveřejnila informace o jeho majetku, pronájmu jeho nemovitosti nemocnici, kterou vedl, a zisku z klinických studií, které plynuly do jeho soukromé praxe místo do nemocniční kliniky. Arenberger, který pochybení opakovaně odmítl, se pak vrátil zpátky do čela vinohradské nemocnice.

Akademický senát 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy v létě přijal usnesení, podle kterého bere vážně podněty vznesené vůči Arenbergerovi, týkající se možného střetu zájmů ve věci správy veřejného majetku, vyvádění klinických hodnocení z fakultní nemocnice do vlastní praxe a možných pochybení při vedení klinických hodnocení. "Senát dále konstatoval, že Arenbergerovo vysvětlení přijal, ale pokud skutečně došlo k popsanému jednání, považuje je za neslučitelné s etickými požadavky na člena akademické obce," uvedl Deník N.

Předseda Akademického senátu Marek Vácha serveru upřesnil, že na červnovém zasedání akademického senátu vystoupil na vlastní žádost i Arenberger. Senát podle něj konstatoval, že mu nepřísluší suplovat práci policie. Informace prý čerpali především z médií a nemají jiné zdroje. "Důvod, proč se věcí zabýváme, je naše logická snaha o to, aby značka 3. LF UK byla nadále vysoko hodnocena a abychom udrželi stávající výbornou pověst fakulty," dodal Vácha s tím, že ctí presumpci neviny.

Senát také vyzval děkana fakulty, aby podal podnět na Etickou komisi Akademického senátu UK, aby se podnětem zabývala a aby zvážila, zda byl, či nebyl porušen Etický kodex UK.

Zdroj: ČTK

Privatizace Arenbergerova bytu proběhla v pořádku, policie případ odložila

Policie odložila případ prodeje bytu v Bolzanově ulici v Praze 1 bývalému ministru zdravotnictví Petru Arenbergerovi. Jak v tiskové zprávě informoval mluvčí policie Jan Daněk, kriminalisté při prošetření nezjistili žádný trestný čin. Praha 1 na přelomu let 2018 a 2019 prodala Arenbergerovi byt s ordinací o rozloze téměř 250 metrů čtverečních za 11,5 milionu korun. Postup kritizuje například tehdejší starosta Prahy 1 Pavel Čižinský (Praha 1 Sobě).

Podnět na policii podle svého vyjádření podal pirátský zastupitel a předseda kontrolního výboru Prahy 1 David Bodeček. Policii podle něj radnice poskytla více než stovku dokumentů. Bodeček dodal, že privatizaci se ještě bude zabývat kontrolní výbor a následně zastupitelstvo Prahy 1. "Aniž bych chtěl předjímat rozhodnutí kolektivních orgánů Prahy 1, osobně jsem od samotného začátku toho názoru, že po procesní stránce privatizační proces proběhl v pořádku," uvedl Bodeček.

"Ke konkrétní osobě se vyjádřit nemůžu, nicméně mohu potvrdit, že jsme případ prověřování privatizace jednoho z bytů v Bolzanově ulici uložili ad acta. Šetřením všech okolností kriminalisté zjistili, že se v této souvislosti nestal žádný trestný čin," uvedl k tomu policejní mluvčí Daněk.

Zdroj: ČTK
Pokračovat