Ředitelé státních nemocnic musí mít prověrku, Arenberger o ni dosud nepožádal

Domácí Domácí
19. 5. 2021 20:04
Z rozhodnutí dnes již bývalého ministra zdravotnictví Adama Vojtěcha (za ANO) mají všichni ředitelé státních nemocnic povinnost mít bezpečnostní prověrku na stupeň důvěrné. Bývalý ředitel nemocnice Královské Vinohrady a stávající ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) o ni ale dosud ani nepožádal. Upozornil na to Deník N.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger. | Foto: Jakub Plíhal

Tuto povinnost zavedl Vojtěch pro šéfy velkých nemocnic, kteří hospodaří s velkými rozpočty a často dostávají také dotace z Evropské unie. Zadávají také velké zakázky v řádech stamilionů korun, což je považováno za takzvanou citlivou činnost, u které bezpečnostní prověrku legislativa nařizuje.

Ačkoli zákon platí již od roku 2019, bývalý šéf nemocnice Královské Vinohrady a současný ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) o prověrku dosud ani nepožádal. Podle Deníku N získalo prověrku čtrnáct z patnácti šéfů státních nemocnic. Jediný, kdo o ni ani nepožádal, je právě Arenberger.

"Mít prověrku není nic, co by bylo dáno zákonem v případě, že jste ředitelem či ředitelkou nemocnice," napsal Deníku N ministr. Plánoval o ni podle svých slov požádat loni na jaře. "Ale pak přišla epidemie covidu a byly jiné starosti. V současné době tato otázka není na stole," dodal Arenberger.

Ačkoli například nejnižší stupeň prověrky s názvem vyhrazené předpokládá pouze čistý trestní rejstřík plnoletost a svéprávnost, prověrka na stupeň důvěrné má i jistý protikorupční charakter. Žadatel o ní musí Národnímu bezpečnostnímu úřadu, který ji uděluje, doložit veškeré své příjmy za posledních pět let a to včetně příjmů z podnikání, doklady o vyplacených dividendách, soupis majetku, informace o vyplacených dávkách, příspěvcích na rodinné příslušníky, pojistkách, bankovních účtech, daňová přiznání a další.

Minulý týden přitom vyšlo najevo, že ministr zamlčel v daňových přiznáních milionové příjmy z klinických studií, které vykazoval protiprávně jako podnikatelskou činnost, ale také informace o vlastněných nemovitostech, kterých je několik desítek.

Podle bezpečnostní expertů je absence prověrky Arenbergera problém. Znamená to, že jednak nemůže podepisovat kontrakty přesahující 300 milionů a jednak by se správně neměl seznamovat s informacemi, které jsou v režimu důvěrné," řekl Deníku N bývalý ministr vnitra a šéf rozvědky František Bublan. "Dalším problémem je i to, že exministr Vojtěch to šéfům nemocnic nařídil, a Arenberger to tedy dosud nesplnil," dodal Bublan.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 16 minutami

Policie chce postavit nový hangár pro vrtulníky za 800 milionů

Policie chce nechat postavit na Letišti Václava Havla v pražské Ruzyni nový hangár pro vrtulníky a drony za 800 milionů korun. V pondělním vydání to píše deník E15.

Stavba by mohla začít v roce 2023 a trvala by asi dva roky. Policie podle deníku nyní provozuje devět vrtulníků EC-135 a šest vrtulníků Bell­ 412. Stávající ruzyňský hangár pro policejní vrtulníky je starý více než 100 let a během své existence byl podle policie jen částečně upraven. Policie má ještě druhý hangár, a to na letišti Brno-Tuřany.

Zdroj: ČTK
Další zprávy