Přehledně: Jak budou fungovat zahrádky? Kolik lidí může být u stolu a co mít s sebou?

Pavel Mazanec Tomáš Klézl Pavel Mazanec, Tomáš Klézl
14. 5. 2021 20:31
Vláda v pátek definitivně potvrdila otevření venkovních zahrádek restaurací či kaváren od pondělí 17. května. Původně ohlášená pravidla však doznala mnoha podstatných změn. Jaká přesně budou, shrnuje přehled Aktuálně.cz.
Foto: Jakub Plíhal

Co musí mít zákazník při vstupu?

Každý host s výjimkou dětí do šesti let bude muset být připraven při pobytu na zahrádce prokázat svou bezinfekčnost. Možností je několik. První je negativní výsledek testu na koronavirus, a to nejdéle 7 dní starý v případě PCR a 72 hodin v případě antigenního testu. Předložit bude moct také nejdéle 72 hodin starý negativní test ze zaměstnání, a to i samotest. V případě testů ze školy stačí čestné prohlášení zákonného zástupce o negativitě testu. Provozovatel bude moct provádět testy také na místě.

Vstupenkou na zahrádku je také certifikát o provedeném očkování, ovšem nejméně 14 dnů po podání druhé dávky (v případě jednodávkových vakcín od té první). Povolený vstup budou mít také lidé, kteří předloží doklad o tom, že v posledních 90 dnech prodělali covid. Musí se ovšem jednat o osoby bez příznaků koronaviru.

Oproti původnímu plánu nebudou však tyto podmínky kontrolovat sami restauratéři. "Povinnost kontrolovat doklady nebude na provozovatelích zahrádek. Zákazníci se budou muset prokázat případné kontrole hygieny, případně policie," upřesnil vicepremiér a ministr průmyslu, obchodu a dopravy Karel Havlíček (za ANO).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Policisté z NCOZ zadrželi na Moravě skupinu Ukrajinců podezřelou z vydírání

Policisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) zadrželi na jižní Moravě sedm členů ukrajinské organizované skupiny, kteří jsou podezřelí z vydírání, zejména Ukrajinců. Podle policie takto získali nejméně 2,5 milionu korun. Hlavním organizátorům hrozí více než deset let vězení. Informoval o tom mluvčí NCOZ Jaroslav Ibehej. Případ dozoruje Městské státní zastupitelství v Brně.

Policejní operace s krycím názvem Brigáda se uskutečnila minulý týden. Kriminalisté zadrželi čtyři muže a tři ženy. "Podle našich závěrů měli členové takzvané Luhaňské brigády dlouhodobě, zejména v Brně a Jihomoravském kraji, vysoce organizovaně a konspirativně páchat trestnou činnost, která se zaměřovala především na vydírání osob pocházejících z Ukrajiny," uvedl mluvčí.

Vydíraní museli podle policie pravidelně platit za takzvanou ochranu. Zadržení je zastrašovali a chtěli v nich vzbudit obavu o život, zdraví či majetek. Při domovních prohlídkách u zadržených policisté našli miliony korun v hotovosti a dvě střelné zbraně, které prozkoumají znalci.

Ze sedmi zadržených nakonec policisté obvinili šest lidí. Čtyři muži skončili ve vazbě, obviněni jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a vydírání. Dvě ze zadržených žen podle policie minimálně 860 000 korun legalizovaly tím, že k převodům peněz poskytly své bankovní účty. Obviněné jsou z účasti na organizované zločinecké skupině a z legalizace výnosů z trestné činnosti. Stíhány jsou na svobodě. Ještě jeden podezřelý je v současné době neznámo kde, dodal Ibehej.

Zdroj: ČTK
Další zprávy