Arenberger střet zájmů vyřešil, pronájem svého skladu nemocnici ukončí, řekl Vojtěch

ČTK ČTK
29. 6. 2021 16:36
Kontrola ministerstva zdravotnictví ve vinohradské nemocnici podle ministra Adama Vojtěcha neukázala žádná pochybení. Výsledky kontroly ministerstva financí podle něj upozornily na potenciální střet zájmů ředitele Petra Arenbergera, když pronajímal nemocnici vlastní sklad na Mělnicku jako archiv. Pronájem proto bude ukončen.
Současný ředitel vinohradské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger.
Současný ředitel vinohradské nemocnice a bývalý ministr zdravotnictví Petr Arenberger. | Foto: ČTK

"Pokud jde o kontrolu ministerstva financí, tam jsem obdržel výsledky a na jejich základě i pan ředitel Arenberger učinil kroky tak, aby byly vypořádány nálezy, které poukazují na potenciální střet zájmů, pokud jde o pronájem archivu pro nemocnici," uvedl ministr Adam Vojtěch (za ANO). Podle něj ředitel aktivně přišel s tím, že nájem bude ukončen. V tuto chvíli je podle Vojtěcha stále úhrada za pronájem jedna koruna měsíčně.

Arenberger k tomu uvedl, že se nechal přesvědčit právníky, že to není žádný problém, přestože sám měl pochybnosti, že to nevypadá dobře. "Ten nájem je stále bezkonkurenčně nejnižší v té oblasti za tuto službu," dodal. Bude nadále postupovat digitalizace nemocničního archivu, možná se podle ředitele aspoň urychlí.

Pronájem byla jedna z kauz Petra Arenbergera, kterou nedokázal dostatečně vysvětlit. Další pochybnosti byly například o jeho majetku nebo zisků z klinických studií, které plynuly do jeho soukromé praxe místo do nemocniční kliniky. Z postu ministra nakonec odešel v květnu, po měsíci a půl. Po něm se vrátil do funkce Vojtěch.

Arenberger je jediným ředitelem bez prověrky

Arenberger je také jediným ředitelem fakultní nemocnice, který nemá bezpečnostní prověrku. Vojtěch po svém nástupu trval na tom, aby o ni požádal, což Arenberger učinil.

"Pokud proběhne proces udělení bezpečnostní prověrky, i to je určitý obraz toho, jestli ten člověk má nějaký škraloup nebo nikoliv. Jsem dalek toho, abych hodnotil pouze na základě mediálních zpráv," řekl ministr už v květnu k tomu, jestli by měl Arenberger dál vést vinohradskou nemocnici, do jejíhož čela se vrátil po odchodu z ministerstva.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy