Arenberger pronajímal nemovitost nemocnici. Babiš chce vysvětlení, opozice rezignaci

ČTK ČTK
Aktualizováno 14. 5. 2021 14:02
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) musí podle premiéra Andreje Babiše (ANO) do detailu vysvětlit pronájem své nemovitosti vinohradské nemocnici, kterou řídil. Podle opozičních stran jsou informace důvodem k ministrově rezignaci.
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO)
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) | Foto: ČTK

Server Seznam Zprávy ve čtvrtek napsal, že Arenbergerovi patří areál bývalého státního statku v obci Netřeba na Mělnicku a v jedné z jeho budov sídlí archiv Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Arenberger objekt nemocnici pronajal v roce 2013. Nemocnici vedl od října 2019, předtím v ní byl náměstkem ředitele. Arenberger v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Z právního hlediska je podle něj smlouva v pořádku.

Arenberger pronájem budovy potvrdil. Prostřednictvím tiskového oddělení ministerstva zdravotnictví uvedl, že v předchozích pěti letech účtoval nemocnici měsíčně za pronájem 79,16 koruny za metr čtvereční. Celkovou sumu nájemného nesdělil. Na dotaz, zda nepovažuje za neetické pronajímání své nemovitosti nemocnici, kterou řídil, Arenberger řekl, že smlouva je z právního hlediska v pořádku.

Podle premiéra Andreje Babiše by to měl ministr vysvětlit. "Ráno jsem seděl s panem ministrem a požádal jsem ho, aby do detailu ty věci vysvětlil," uvedl v pátek Babiš. "Je to pochybení, je to špatně a musí to vysvětlit. Já určitě dokončím nějakou kontrolu hospodaření nemocnice, kde byl ředitelem, abychom se přesvědčili, že je všechno v pořádku," doplnil.

Babiš však jasně neodpověděl, zda by měl Arenberger z čela ministerstva odejít, pokud přesvědčivě své záležitosti nevysvětlí. "Zeptejte se mě, až se mu to nepodaří. Teď je na řadě a musí to udělat," řekl premiér.

Ministr podle Babiše tvrdí, že nemocnice v roce 2013 hledala archiv a on dal nejlepší nabídku, na základě které vyhrál. Arenberger také v pátek premiérovi zopakoval, že od 7. dubna, kdy se stal ministrem zdravotnictví, nájemné činí symbolickou korunu měsíčně. "Musí všechno zveřejnit, vysvětlit. Nechápu, že se na to nepřipravil," uvedl Babiš. 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) řekla, že pověřila své podřízené, aby hospodaření vinohradské nemocnice prověřili zatím z veřejných registrů a z mediálních výstupů. "A pokud dospějí k závěru, že je to nutné provést, tak já podepíši mimořádnou kontrolu hospodaření vinohradské nemocnice," řekla Schillerová. Je to podle ní v kompetenci ministerstva financí.

"Nový den - nový důvod k rezignaci"

Podle opozičních stran jsou zjištěné informace důvodem k ministrově rezignaci. Předseda ODS Petr Fiala napsal, že vládě je nutné vyslovit nedůvěru, protože musí skončit nekončící série kauz a afér. V případě Arenbergera podle něj nejde o jedno opomenutí, ale stále nové a nové nejasnosti a problémy. "Za nejzávažnější pokládám podivné propojování veřejných a soukromých aktivit ředitele nemocnice. Ministr by z toho střetu zájmu měl vyvodit odpovědnost," uvedl Fiala.

Piráti připomněli, že kvůli majetkovým nejasnostem odeslal v úterý Arenbergerovi písemnou interpelaci poslanec strany Lukáš Černohorský. "Následně navrhujeme, aby věc projednal ještě kontrolní výbor sněmovny. Zjištění o nájmu všechny pochybnosti jen dále umocňuje. Pokud nedokáže pan ministr vše uspokojivě vysvětlit, což se zatím nedaří, měl by odstoupit," sdělila mluvčí Pirátů Karolína Sadílková.

"Je to morální pochybení a ministr by měl rezignovat, jelikož neuváděl pravdu, a vláda nadále ztrácí důvěru občanů," napsal šéf SPD Tomio Okamura.

Předsedkyně TOP 09 Markéta Pekarová Adamová na Twitteru ironicky zmínila, že si premiér Babiš zřejmě vybírá ministry podle počtu kauz, aby se zapomnělo na jeho vlastní. "Nový den - nový důvod k rezignaci ministra Arenbergera," uvedla.

Šéf lidovců Marian Jurečka připomněl nedávné Arenbergerovo vyjádření, že řada nemovitostí chyběla v majetkovém přiznání kvůli tomu, že se automaticky "neprokopírovaly" z katastru nemovitostí. "Nechápu to pohoršování nad panem ministrem. Tak, jak se omylem 'nepropsal' majetek v majetkovém přiznání, tak se náhodou 'propsal' nájemní vztah fakultky do jeho nemovitosti. Co nám na tom je nejasné, komu z vás se to občas nestane!" napsal na Twitteru.

Podle šéfa Starostů a nezávislých Víta Rakušana by měl ministr odstoupit okamžitě. "Dvojí podezření ze střetu zájmů, možné krácení daně, zapomenutých 60 nemovitostí v majetkovém přiznání… Neznám zemi, kde by ministr s takovou zátěží přežil byť do druhého dne. Ale pokud vládu vede člověk s takovou zátěží jako Andrej Babiš, tak se normy tragicky posunuly," napsal Rakušan.

Pochybnosti vzbudila už Arenbergerova majetková oznámení. Média upozornila na to, že po nástupu do funkce ministra přiznal ke konci roku 2020 mnohonásobně větší majetek a vyšší příjmy, než udával v předchozích letech. Arenberger k tomu uvedl, že na rozdíl mezi daňovým a majetkovým přiznáním ho upozornila média a už je dal do souladu. Podle Babiše se Arenberger dopustil přestupku, svou chybu ale napravil a informace o svém majetku musí do detailu vysvětlit.

Arenberger porušuje zákon. Co by dříve znamenalo k. o., se dnes toleruje, říká šéf TI

To, že ministr neví, že má podat majetkové přiznání, by mě u kterékoliv jiné vlády zarazilo, u téhle vlády mě to ale nezaráží, říká ředitel TI. | Video: Michael Rozsypal
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 29 minutami

Po střelbě v nákupním centru v USA zůstali dva mrtví a čtyři zranění

Nejméně dva mrtvé a čtyři zraněné, včetně jednoho policisty, si vyžádala střelba v nákupním středisku v Boise, hlavním městě amerického státu Idaho, uvedla agentura AP s odvoláním na místní policii. Podezřelého ze střelby policie po přestřelce zadržela a později upřesnila, že je v kritickém stavu. Podle listu The New York Times si střelba vyžádala dva mrtvé a pět raněných, přičemž zraněný policista byl po ošetření již propuštěn z nemocnice. Podrobnosti o stavu dalších tří raněných nebyly zveřejněny.

"V tuto chvíli předpokládáme, že se jednalo pouze o jediného střelce a že tento incident již nepředstavuje žádné nebezpečí pro širokou veřejnost," uvedla policie podle agentury DPA. O střelcových motivech nedokázal policejní náčelník zatím nic uvést.

Úřady na tiskové konferenci uvedly, že policisté se s podezřelým dostali do přestřelky. Většina nákupního střediska byla vyklizena, ale policisté stále pátrají po případných dalších obětech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy