Arenberger po sedmi týdnech končí. Nahradí ho Vojtěch, Zeman ho jmenuje ve středu

Radek Bartoníček Domácí Radek Bartoníček, Domácí
Aktualizováno 25. 5. 2021 16:54
Ministr zdravotnictví Petr Arenberger (za ANO) rezignoval, ve funkci byl necelých sedm týdnů. Nahradit ho má Adam Vojtěch (ANO), který resort vedl do loňského září, oznámil premiér Andrej Babiš. Prezident Miloš Zeman ho jmenuje ve středu. Arenberger čelí kritice kvůli nejasnostem o svém majetku a financích. Ministr mluví o "nesprávně vyplněném přiznání" a označuje to za své jediné pochybení.
"Média mě lynčovala. Novinář dokonce zabral lůžko pacientovi," tvrdil odstupující ministr zdravotnictví Petr Arenberger. | Video: ČTK

"Panu premiérovi jsem dnes ráno do Bruselu oznámil svou rezignaci. Jsem přesvědčen, že změna v této fázi nebude mít vliv na další úspěšné řešení pandemie, ani na strategické kroky resortu," řekl na narychlo svolané tiskové konferenci Petr Arenberger. 

Uvedl, že je rád, že nabídce premiéra a prezidenta na post ministra vyhověl. "Jak jsem deklaroval při svém nástupu, bylo mi jasné, že vést aktuálně nejexponovanější ministerstvo a ještě navíc půl roku před volbami je skutečnou výzvou," řekl.

Za jediné své pochybení považuje nesprávně vyplněné majetkové přiznání. "Daně platím poctivě a daňová přiznání mám v pořádku. Bohužel jsem nesprávně vyplnil majetkové přiznání, a vytvořil tak prostor ke kreativním spekulacím," dodal. Za chybu, která je podle něj přestupkem, se už dříve omluvil.

Prohlásil, že zejména v posledním týdnu zažil něco, co připomínalo "mediální lynč". Média přinášela informace tom, že vlastní přes 160 nemovitostí, o pochybnostech o pronájmu jedné z nich vinohradské nemocnici, privatizaci jeho bytu s ordinací v Praze 1 nebo o milionových ziscích z klinických studií.

Arenberger po přečtení projevu brífink ukončil, dotazy novinářům neumožnil a utekl před nimi.

Důvodem je rodina, tvrdil Babiš

"Celá rodina je pod tlakem, to je hlavní důvod," uvedl Babiš. Arenberger podle něho podcenil, že na úrovni ministra "musí být majetková přiznání a další věci daleko přísnější". Arenbergerovi za účast ve vládě poděkoval. Poznamenal, že si váží toho, že se funkce ujal krátce před volbami.

S Arenbergerem se podle svých slov premiér na postupu dohodl v úterý ráno. "Včera jsem s ním mluvil a dnes ráno mi potvrdil svoji rezignaci," uvedl Babiš.

Prezident Miloš Zeman s jmenováním Vojtěcha souhlasí. Jmenovací dekret podepíše ve středu, poté bude Vojtěch uveden do funkce ministra. Na Twitteru to uvedl prezidentův mluvčí Jiří Ovčáček. 

"Prezident republiky Miloš Zeman vyslovil souhlas s nominací Adama Vojtěcha, ve středu dne 26. května 2021 na Pražském hradě podepíše jmenovací dekret a v odpoledních hodinách bude Adam Vojtěch uveden do úřadu ministra zdravotnictví," uvedl Ovčáček.

Podle Babiše nebude jmenování Vojtěcha doprovázet tradiční ceremoniál a nový ministr si pouze převezme jmenovací dekret. Babiš novinářům po summitu EU v Bruselu řekl, že se takto dohodl s prezidentem, oficiální jmenování podle něj není potřeba. Premiér zatím neví, v kolik hodin Vojtěcha uvede do funkce, možná se tak stane v podvečer, řekl.

S Vojtěchem, který post ministra zdravotnictví opustil loni v září s vysvětlením, že ho řízení resortu v době první vlny koronaviru neúměrně zatížilo, hovořil Babiš o možném návratu do vlády minulý týden. 

Čtvrtá výměna ministra zdravotnictví za rok

Petr Arenberger patří k ministrům vlády Andreje Babiše, kteří se na vysokém postu "ohřáli" doslova pár týdnů. Babiš přitom věřil, že v pořadí už čtvrtý ministr zdravotnictví v covidové éře vydrží až do říjnových voleb. Arenbergera jmenoval prezident Miloš Zeman ministrem 7. dubna, ale už 16. května prohlásil, že by proti jeho odvolání nic neměl.

"Odvolání je kompetence předsedy vlády, který má svaté právo ministra odvolat. Pokud by tak v případě ministra Arenbergera učinil, tak bych neměl nic proti tomu. Sám na to ale naléhat nebudu," avizoval prezident Miloš Zeman v polovině května. 

Když ho přitom prezident jmenoval, naznačoval, že jeho příchod vítá a ze všeho nejvíce ho varoval před "některými opozičními politiky a hloupými novináři". Zeman totiž viděl v novém ministrovi svého spojence pro získání a používání neschválené ruské vakcíny Sputnik V, v čemž si nepadl do noty s předcházejícím ministrem zdravotnictví Janem Blatným. Ten odmítal o Sputniku jednat do doby, dokud látku neschválí Evropská léková agentura.

Jenže o spojení Arenbergera a Sputniku se mluvilo jen na úvodní tiskové konferenci, když premiér Andrej Babiš uváděl nového ministra do funkce a několik málo dní poté. Pak toto téma zcela utichlo, když přišla kauza Vrbětice a bylo jasné, že je vyloučeno, aby Česko vozilo vakcíny ze země, jejíž agenti podle českých bezpečnostních složek stáli za útokem na muniční sklady, při němž zemřeli dva čeští občané a vznikla miliardová škoda.

Jakékoliv odborné záležitosti navíc zastínilo to, že Arenberger měl od začátku mnoho starostí sám se sebou. Krátce po jeho jmenování totiž Seznam Zprávy přinesly informace o tom, že Arenberger nepřiznal velkou část svého majetku, přestože vlastní více než 60 nemovitostí. Skutečnost, že ministr zamlčel nemovitosti za desítky milionů korun, jednu z nich pronajímal Fakultní nemocnici Královské Vinohrady, kde byl donedávna ředitelem, a ještě k tomu nemá ani příslušnou bezpečnostní prověrku, vyvolávalo pobouření u veřejnosti i opozice, která opakovaně žádala ministrovu rezignaci. Premiér Babiš se omezil na to, že po Arenbergerovi žádal vysvětlení.

Nevěděl jsem, jaký je rozdíl mezi daňovým a majetkovým přiznáním

V minulém týdnu dal sice premiér Arenbergerovi ještě šanci, když mu řekl, ať předloží do pátku všechny příslušné dokumenty o svých nemovitostech, ale mezitím už za něj hledal nástupce. "Měl si uvědomit, že ho novináři vylustrují až po předky," posteskl si Babiš, který ještě Arenbergerovi doporučil, ať si najde nového daňového poradce.

Arenberger od začátku problémy kolem své osoby zlehčoval, a když dostal dotaz, jak je možné, že nepřiznal tak velký majetek, odpověděl novinářům třeba takto: "Nevěděl jsem, jaký je rozdíl mezi daňovým a majetkovým přiznáním. Děkuji, že jste mě na to upozornili."

Arenberger věřil v "záchranu" ještě v pátek 21. května, kdy Babišovi dodal doklady ohledně svého majetku. "Ten šanon je asi 15 centimetrů tlustý," upozorňoval a opět své problémy zlehčoval. "Z mého pohledu vysvětluje problematiku tak, že tam nikdy nedošlo - kromě toho zadání pozemků do majetkového přiznání, které jsou stejně ale dostupné na katastru - k nějakému zásadnímu pochybení," tvrdil.

Babiš původně hovořil o tom, že na prostudování materiálů od ministra si nechá víkend a rozhodne v úterý. "Pokud to bude mít v pořádku, tak není důvod ho odvolávat," řekl. V pondělí ale uvedl, že kvůli summitu EU nebude mít na materiály čas. K materiálům ohledně majetku podle něj dostal ministr doplňující dotazy.

Než se dostal Arenberger pod tlak otázek ohledně majetku, na které neuměl odpovídat, bylo jeho jedinou veřejně známou kaňkou v životopise členství v komunistické straně před rokem 1989, které na úvodní tiskové konferenci potvrdil. Na ní také zaznělo, že jej Státní bezpečnost vedla v záznamech jako kandidáta spolupráce s krycím jménem Kůže. To ale neznamenalo, že by byl jejím vědomým agentem, naopak o záměru StB ho získat ani nemusel vědět. Jeho svazek však StB 6. prosince 1989 zničila. "Nikdy jsem agentem nebyl," prohlásil on sám.

Nebýt toho, že kývl na začátku dubna na post ministra, mohl se chlubit úspěšnou kariérou dermatovenerologa, manažera a vysokoškolského pedagoga. Kromě toho, že to dotáhl až na ředitele vinohradské nemocnice, zastával či zastává řadu dalších funkcí, je například přednostou Dermatovenerologické kliniky 3. lékařské fakulty Univerzity Karlovy, místopředsedou České lékařské společnosti Jana Evangelisty Purkyně a do jmenování ministrem byl také členem Rady Českého rozhlasu.

Maďar: Babiš Vojtěcha převálcoval (rozhovor DVTV z 26. února 2021)

Nejpozději v srpnu se mělo zasáhnout, Vojtěch chtěl zpřísnění prosadit, ale byl převálcován Babišem, já jsem pod tím nechtěl být podepsán, říká Maďar. | Video: Daniela Drtinová
 

Právě se děje

Další zprávy