Ministerstvo zkontrolovalo hospodaření vinohradské nemocnice, větší chyby nenašlo

ČTK ČTK
29. 5. 2021 20:10
Ministerstvo zdravotnictví neshledalo žádné větší chyby v hospodaření a nákupech Fakultní nemocnice Královské Vinohrady. Napsal to Deník N. Deník N také uvedl, že ministerstvo kontrolovalo jen dokumenty, které mu předložila sama nemocnice. Výsledky kontroly mají přispět k rozhodnutí, zda Petr Arenberger zůstane nadále jejím ředitelem.
Petr Arenberger.
Petr Arenberger. | Foto: Jakub Plíhal

Kontrolu zadal bývalý ministr zdravotnictví Jan Blatný, který měl podle deníku pochybnosti, zda nemocnice hospodaří dobře. Kontrola měla prověřit hospodaření s veřejnými penězi a zjistit, zda nemocnice již nenakupuje léky za stamiliony bez výběrového řízení, jak zjistila kontrola v roce 2018.

Ministrem zdravotnictví se ale místo Blatného stal začátkem dubna Arenberger. "Ze své pozice tak začal prověřovat nemocnici, kterou sám řídí," píše Deník N. Ministerští úředníci podle něj kontrolovali jen podklady, které jim nemocnice poskytla.

"Protokol o kontrole obsahuje zjištění vycházející z posouzení dokumentů a informací, které byly kontrolní skupině poskytnuty kontrolovanou osobou v průběhu kontroly… Kontrolní skupina při výsledku následné veřejnosprávní kontroly hospodaření ve FN prověřila soulad vybraného vzorku operací s právními předpisy a uzavřenými smlouvami," cituje Deník N z protokolu. Kontroloři podle něj obecně upozorňují na možná rizika šití zakázek na míru, ale na závěr konstatují, že nemocnice postupovala podle zákona.

Arenbergera jmenoval do funkce ředitele v roce 2019 nynější staronový ministr Adam Vojtěch (za ANO), který jeho předchůdce kritizoval za netransparentní nákup léků a zdravotnického materiálu. Předchozí vedení v čele s ředitelem Josefem Grillem zadalo zakázky za 200 milionů korun bez výběrového řízení.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na Floridě identifikovali poslední 98. oběť zřícení výškové budovy

Pozůstatky poslední osoby, která se pohřešovala po zřícení 12patrové budovy v městečku Surfside v americkém státu Florida, se našly a byly identifikovány, oznámila podle agentury Reuters starostka okresu Miami-Dade Daniella Levineová Cavaová. Neštěstí si tak podle konečné bilance vyžádalo 98 životů. Budova se zhroutila 24. června.

Minulý pátek hasiči oficiálně ukončili pátrání po pohřešovaných v troskách. Na místě ale ještě zůstávali forenzní technici. Úřady tehdy podle agentury AP odmítly potvrdit, zda již našly nejspíš poslední chybějící ostatky, nebo ještě stále pátrají po těle pohřešované Estelle Hedayaové. Dnes agentura AP uvedla, že mladší bratr čtyřiapadesátileté Hedayaové potvrdil, že poslední oběť byla identifikována.

Příčina zřícení budovy zatím stále není jasná, přestože podle odborného posudku z roku 2018 měla vážné závady. V budově bylo 135 bytových jednotek.

Zdroj: ČTK
Další zprávy