kryptoměny

Policie vyšetřuje podvodné nabídky investice do kryptoměn, muž přišel o statisíce

Jihlavští kriminalisté prověřují podvodné nabídky na investování do kryptoměn. Dva podvedení umožnili instalováním zadané aplikace přístup ke svému internetovému bankovnictví. V jednom případě muž tratil několik set tisíc korun, které mu odešly z účtu nebo o ně přišel při transakcích zdůvodněných jako nákup bitcoinů. Vzhledem k výši škody hrozí pachateli vězení až na osm let.

Muže kontaktovala osoba na sociální síti a nabídla mu možnost investování do kryptoměny. Po několika dnech mu zavolal jiný člověk. Vyzval ho, aby nainstaloval aplikaci se zdůvodněním, že je to nutné k praktické ukázce nákupu bitcoinů. Muž tak podvodníkovi umožnil dálkový přístup k počítači.

Další podvedená žena zareagovala na inzerát na sociální síti nabízející rychlý výdělek investováním do kryptoměn. Pak jí někdo zavolal a začal s ní investice probírat. Žena měla zaplatit vklad a nainstalovat aplikaci. Z účtu jí pak podle policie odešly desítky tisíc korun. V tomto případě hrozí pachateli za podvod až pětileté vězení.

Zdroj: ČTK

Cena bitcoinu poprvé od května překročila 50 000 dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin v pondělí poprvé od května překročila hranici 50 000 dolarů (zhruba 1,1 milionu Kč). Informovaly o tom agentury Reuters a DPA. Krátce před 08:00 SELČ se bitcoin podle serveru CoinDesk prodával za 50 240 dolarů. Za posledních 24 hodin si tak připisoval 2,3 procenta.

Podle severu CNBC podpořila cenu bitcoinu mimo jiné pondlní zpráva, že americká platforma pro digitální převody peněz PayPal umožní svým klientům v Británii kupovat, prodávat a držet kryptoměny.

Zdroj: ČTK

Bitcoin a další kryptoměny kvůli zátahu na těžaře v Číně prudce klesají

Bitcoin a další kryptoměny v pondělí prudce klesají v reakci na rozhodnutí Číny rozšířit zátah na jejich těžaře do provincie S'-čchuan. Bitcoin poprvé od 8. června klesl pod 33 000 USD a dostal se až na 32 288 dolaru (696 463 Kč). Spolu s bitcoinem zamířily dolů i méně známé digitální měny včetně kryptoměnové dvojky etherea, které se poprvé od 23. května dostalo pod hranici 2000 dolarů. Bitcoin krátce po 13:00 SELČ podle specializovaného webu CoinDesk ztrácel za posledních 24 hodin 5,1 procenta na 32 205 USD. zatímco ethereum odepisovalo 7,5 procenta zhruba na 1930 dolarů. Kurzy na jednotlivých kryptoměnových burzách se mohou lišit.

Takzvaná těžba kryptoměn je v Číně velký byznys. Podle odhadu univerzity v Cambridge se v zemi k loňskému dubnu vytěžilo 65 procent světové produkce bitcoinů. Podle zdroje agentury Bloomberg slíbilo jedno z měst v jihozápadní provincii S'-čchuan úřadům, že do roka vykoření veškerou těžbu bitcoinů a etherea. Podle zprávy deníku Global Times, který podporuje vládní čínská komunistická strana, mělo uzavření četných bitcoinových dolů v této provincii za následek uzavření více než 90 procent kapacity těžby bitcoinů v Číně.

Zdroj: ČTK

V Česku se od začátku roku prodaly kryptoměny za 2,9 miliardy, loni to byla třetina

V Česku se od ledna do konce dubna prodaly kryptoměny za zhruba 2,9 miliardy korun, což je meziročně trojnásobek. Poptávku táhl tradičně bitcoin, ale velký nárůst zaznamenala i další kryptoměna ethereum, která se dostávala na rekordní výši. Vyplývá to z analýzy společnosti Bitstock.com.

Zdroj: ČTK

Cena bitcoinu poprvé od začátku března klesla pod 50 tisíc dolarů

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin dnes poprvé od 8. března sestoupila pod hranici 50 tisíc dolarů (zhruba 1,1 milionu korun). Kolem 8:00 SELČ se bitcoin podle obchodní platformy CoinDesk prodával za zhruba 49 600 dolarů. Za posledních 24 hodin tak ztrácel kolem devíti procent.

V průběhu dnešního obchodování cena bitcoinu klesla až na zhruba 48 400 dolarů. Minulý týden se přitom vyšplhala až na rekordní maximum v blízkosti 65 tisíc dolarů. K dnešnímu poklesu podle agentury Reuters přispěly spekulace, že plán amerického prezidenta Joea Bidena na výrazné zvýšení daně z kapitálových výnosů povede k omezení investic do digitálních aktiv.

Někteří obchodníci a analytici však předpokládají, že pokles ceny bitcoinu je pouze přechodný. Poukazují na to, že digitální měny jsou mezi drobnými i institucionálními investory čím dál více vnímány jako legitimní investice. Minulý týden zájem o bitcoin podpořil vstup největší americké kryptoměnové burzy Coinbase na akciový trh Nasdaq.

Zdroj: ČTK
Pokračovat