Skupina napojená na Hamás dostala z Ruska před útokem na Izrael miliony v kryptoměně

Anna Dohnalová Anna Dohnalová
19. 10. 2023 11:58
Palestinské teroristické skupiny se financují z velké části přes kryptoměny. Jak zjistil americký deník The Wall Street Journal, část peněz proudí i z ruské sankcionované burzy Garantex, které se i po zařazení na americkou černou listinu mimořádně daří. Podle expertů by ji měla na sankční seznam zařadit i Evropská unie.
Ozbrojené křídlo hnutí Hamás, snímek z července 2023
Ozbrojené křídlo hnutí Hamás, snímek z července 2023 | Foto: Reuters

Bleskový útok Hamásu na Izrael vyvolal otázku, jakým způsobem skupina operaci financovala. Jednou z odpovědí je kryptoměna. Podle informací amerického deníku The Wall Street Journal skupina Palestinský islámský džihád, která se během říjnových útoků připojila k Hamásu, obdržela část platby ve výši 93 milionů dolarů od ruské sankcionované kryptoburzy Garantex. 

Firma sídlí v Moskvě a patří k nejpopulárnějším burzám v Rusku. Přesouvá peníze zločincům a bohatým Rusům, a nově také teroristickým skupinám, navzdory americkým sankcím. Jinými slovy, Garantex se stal hlavním kanálem, skrze který Rusové posílají finance do zahraničí.

"Spojené státy loni uvalily sankce na moskevskou kryptoburzu, aby zastavily ruské snahy vyhnout se finanční blokádě uvalené po invazi na Ukrajinu. Jako by se ale nestalo, po roce firma dál rozkvétá," píše The Wall Street Journal.

Jen v červnu dosáhl objem obchodů firmy 865 milionů dolarů, což je ve skutečnosti více než obrat zaznamenaný před zařazením na sankční listinu. Burza se v Rusku používá také k výměně rublů za jiné měny. Klienti uloží rubly v hotovosti na pobočkách Garantexu a získají kryptoměny, které si pak mohou vybrat jako tvrdou měnu v zahraničí v síti místních partnerů burzy.

Izrael zabavil kryptoměny za miliony dolarů

Stejný princip posloužil i k převedení milionové sumy Islámskému džihádu. Pavel Havlíček z Asociace pro mezinárodní otázky nicméně upozorňuje, že přestože šly peníze z Ruska, nejde jednoznačně usoudit, že šlo o operaci řízenou státem a ne jednotlivci či skupinami, které jsou na teroristické skupiny napojené. O tom, že se firma Garantex na financování teroristické skupiny Hamás podílela, však nepochybuje.

"Do byznysu burzy se navíc zapojila také ruská tajná služba FSB, takže v tom může být mnohem víc," upozorňuje Havlíček s tím, že by bylo namístě, aby i Evropská unie uvalila na firmu sankce, podobně jako Spojené státy. 

Izraelská policie v úterý oznámila, že v rámci pokračující snahy o nalezení finančních toků v kryptoměnách, které teroristické skupiny používají k financování svých aktivit, zmrazila několik krypto účtů. Hamás je využíval k získávání finančních darů na sociálních sítích. Podle analytiků, kteří hovořili s CNN, Izrael zabavil kvůli údajnému napojení na Hamás a další palestinskou bojovou skupinu kryptoměnu v hodnotě desítek milionů dolarů.

"Snaha je zastavit je jako hon na kočku a myš. Hamás jsou oportunisti a vždy se přizpůsobí. Najdou si zase nový způsob financování, neexistuje pro ně jen jedna metoda," řekl pro CNN bývalý analytik pro americké zpravodajské služby CIA Yaya Fanusie. 

Kryptoměny poskytují způsob, jak obejít banky rychlým převodem tokenů mezi digitálními peněženkami. V loňském roce americké ministerstvo financí upozornilo, že nedostatky v kontrole finanční kriminality na kryptoměnových burzách mohou umožnit teroristickým skupinám jejich manipulaci a zneužití. Tato obava se objevila po odhalení, že Islámský stát i Al-Káida dostávaly dary v kryptoměnách.

Video: Ti lidé jsou na dně. Gazu jsme nechali hnít jako vřed, říká novinář (15. 10. 2023)

"Je tam zkrátka všechno, co si umíte představit, špatně," komentuje reportér Pavel Novotný podmínky v Pásmu Gazy. | Video: Tým Spotlight
 

Právě se děje

Další zprávy