Rath nevysoudil omluvu od státu kvůli výrokům státního zástupce

ČTK ČTK
Aktualizováno 11. 7. 2024 12:29
Bývalý středočeský hejtman David Rath nedostane od státu omluvu za rozhovor, který o něm poskytl jeho dozorový státní zástupce. Ve čtvrtek o tom pravomocně rozhodl pražský městský soud, podle kterého je nárok promlčený. Vyhověl tak odvolání ministerstva spravedlnosti a Rath bude muset státu zaplatit náklady soudního řízení. Obvodní soud přitom hostivickému lékaři původně omluvu přiznal.
David Rath
David Rath | Foto: Aktuálně.cz

"Námitka promlčení je opodstatněná," uvedla soudkyně Kateřina Sedláková. Vysvětlila, že nárok uplatněný podle zákona o odpovědnosti za škodu způsobenou při výkonu veřejné moci se promlčuje za půl roku ode dne, kdy se dotčený člověk dozví o vzniku nemajetkové újmy. Rath přitom podle ní tuto informaci prokazatelně získal nejpozději v srpnu roku 2015, kdy podal původní žalobu na státního zástupce Petra Jiráta. Žalobu proti státu vznesl až o dva roky později. Odvolací soud se tak vůbec nezabýval samotným obsahem výroků.

Rozhovor, který státní zástupce Jirát poskytl Lidovým novinám, vznikl v roce 2015 po prvním z nepravomocných rozsudků v Rathových kauzách zmanipulovaných zakázek Středočeského kraje. Jirát politika zkritizoval za obstrukce a chování v jednací síni. Řekl, že Rath lhal do médií a také že má v zahraničních firmách schované stovky milionů korun z trestné činnosti.

Rath původně zažaloval přímo Jiráta a od té doby se spor vlekl. Soudy totiž opakovaně řešily, vůči komu má vlastně nárok uplatňovat stížnost. Původní žalobu na Jiráta justice zamítla s tím, že ji Rath musí nasměrovat na Jirátova zaměstnavatele - středočeské krajské státní zastupitelství. Následně soudy pravomocně zamítly tu část žaloby, v níž se Rath domáhal po zastupitelství omluvy za výrok, že lhal do médií. Ohledně zbytku sporu pak justice Rathovi sdělila, že musí zažalovat ministerstvo spravedlnosti, nikoliv státní zastupitelství.

Rath ke čtvrtečnímu zasedání nedorazil. Jeho právník Adam Černý novinářům řekl, že po prostudování písemného rozsudku zváží případné dovolání k Nejvyššímu soudu. Advokát vysvětlil, že Rath nechtěl žalovat stát, ale konkrétního člověka, který se dopustil excesu. Poskytnutý rozhovor Černý označil za "lifestylový" - podle něj tedy nebyl výkonem úřadu a něčím, zač by měl odpovídat stát.

 

Právě se děje

Další zprávy