Někdejší poradkyni hejtmana z ANO hrozí osm let za podvod v době ohrožení zdraví lidí

Jan Horák Jan Horák
13. 1. 2022 20:09
Kriminalisté chtějí postavit před soud bývalou poradkyni hejtmana Ústeckého kraje za to, že si nelegálně nechala vyplácet peníze za fiktivní činnost. Ze stejného důvodu navrhli obžalobu i pro bývalého ředitele největší zdravotnické firmy v regionu. Právě on byl tím, kdo dotyčnou za 130 tisíc korun měsíčně zaměstnal. Aktuálně.cz zjistilo nové okolnosti kauzy, které ji poprvé celistvě popisují.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO), poslancem byl od 21. října 2017 do 31. prosince 2020.
Hejtman Ústeckého kraje Jan Schiller (ANO), poslancem byl od 21. října 2017 do 31. prosince 2020. | Foto: ČTK

Vladislava Marschallová byla místopředsedkyní hnutí ANO v Ústeckém kraji, pracovala i jako poradkyně hejtmana Jana Schillera (ANO). Předloni 24. listopadu jí přibyl další post. Den po nástupu do své funkce ji zaměstnal Aleš Chodacki, generální ředitel firmy Krajská zdravotní, jež je v majetku regionální samosprávy a spadá pod ni sedm tamějších nemocnic. Jde o největší zdravotnickou společnost svého druhu v zemi.

Marschallová pobírala na základě dvou smluv 130 tisíc korun měsíčně. Oficiálně byla projektovým manažerem a poradcem PR. Její pracovní zařazení však nezahrnoval organizační řád Krajské zdravotní, ačkoliv takový post mu musí podléhat. Chodacki navíc Marschallovou zaměstnal bez vědomí představenstva společnosti. Loni na jaře se začala kauzou zabývat policie.

"Policejní orgán podal v prosinci návrh na podání obžaloby, spis je nyní na státním zastupitelství," sdělil Aktuálně.cz Pavel Kaláb, vedoucí Obvodního státního zastupitelství v Ústí nad Labem, jehož lidé vyšetřování dozorují. "Jedna osoba je obviněna z podvodu, druhá je obviněna z porušení povinnosti při správě cizího majetku. Škoda mírně přesahuje hranici 300 tisíc korun," poprvé oficiálně potvrdil.

Druhý nejpřísnější odstavec

Z podvodu se zodpovídá Marschallová. Jeho podstata spočívá v tom, že za odměnu neodváděla odpovídající práci. "Kdo sebe nebo jiného obohatí tím, že uvede někoho v omyl, využije něčího omylu nebo zamlčí podstatné skutečnosti, a způsobí tak na cizím majetku škodu nikoli nepatrnou," cituje základní rysy podvodu trestní zákoník.

Jak navíc zjistilo Aktuálně.cz, Marschallová je obviněna podle druhého nejpřísnějšího odstavce. V případě uznání viny jí hrozí až osm let vězení, jelikož se podle policie provinila "za stavu ohrožení státu nebo za válečného stavu, za živelní pohromy nebo jiné události vážně ohrožující život nebo zdraví lidí, veřejný pořádek nebo majetek." V té době bylo Česko kvůli epidemii koronaviru v nouzovém stavu.

"Nebudu se k tomu vyjadřovat, trestní řízení je neveřejné. Nemáme potřebu to komentovat přes média," řekl Aktuálně.cz advokát Marschallové Petr Vališ. Obdobně promluvil i pro server Seznam Zprávy, jenž na posun v policejní práci bez podrobností upozornil. Kauzu rozkrývalo oddělení hospodářské kriminality krajského policejního ředitelství v Ústí nad Labem.

Bez kvalifikace a náplně práce

"Kdo poruší podle zákona mu uloženou nebo smluvně převzatou povinnost opatrovat nebo spravovat cizí majetek, a tím jinému způsobí škodu," zní definice porušení povinnosti při správě cizího majetku, kvůli němuž policie navrhla obžalovat už bývalého generálního ředitele Krajské zdravotní Aleše Chodackého. Podle kriminalistů neměl smlouvy s Marschallovou vůbec uzavřít. Hrozí mu až pět let vězení.

Jeho případ se však podle informací Aktuálně.cz může stočit mimo soudní síň. Ve hře je varianta, že se jeho stíhání podmíněně zastaví. Takový postup ovšem předpokládá, že Chodacki připustí vinu a nahradí škodu. Zda je k tomu skutečně připravený, není jasné. Deníku Aktuálně.cz se ho nepodařilo zastihnout a na zaslané dotazy neodpověděl.

Bývalý generální ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki.
Bývalý generální ředitel Krajské zdravotní Aleš Chodacki. | Foto: Krajská zdravotní

Kauza stála Chodackého místo generálního ředitele. Odvolalo ho představenstvo firmy, když se začalo o okolnosti zaměstnání Marschallové zajímat. "Pracovní poměr byl uzavřen s osobou bez potřebné kvalifikace a generální ředitel nebyl schopen (…) vysvětlit, na čí podnět smlouvu uzavřel, kdo stanovil výši mzdy, ani relevantní náplň práce," stojí v usnesení z loňského 9. března, jež Aktuálně.cz získalo.

Ve firmě skončila i Marschallová. Kontrakt po domluvě s Chodackým zanikl v době, když se představenstvo pustilo do prověřování jeho podmínek. "Pracovní poměr byl ukončen (…) až po vyžádání údajů o uzavřených pracovněprávních vztazích od data nástupu představenstva do funkce, což je jasnou indicií nestandardního postupu ze strany generálního ředitele a toho, že si byl vědom závadnosti takového jednání," píše se dále v usnesení.

Falešné výkazy práce

"Její pozice byla o jeden stupeň níž, než je generální ředitel, podléhala přímo jemu. Takové smlouvy ale schvaluje představenstvo, bylo povinností pana generálního ředitele takovou smlouvu předložit," řekl už dříve Aktuálně.cz tehdejší šéf představenstva Krajské zdravotní Jindřich Zetek k Marschallové. Její plat 130 tisíc korun měsíčně byl vyšší než jeho a blížil se úrovni generálního ředitele.

Chodacki se později snažil uvnitř firmy přijít s vysvětlením, že Marschallová se podílela na vakcinaci a testování při epidemii koronaviru. Koordinátorem očkování byl on. "Taková tvrzení považuji za velmi pochybná, protože tak vysokou odměnu žádný zaměstnanec za podobné činnosti nepobírá a prokazatelně je vykonávají jiní zaměstnanci společnosti," stálo v trestním oznámení, jež spustilo vyšetřování.

Firma se skandálem

  • Krajskou zdravotní v minulosti zmítala kauza kolem údajně předraženého nákupu zdravotnické techniky. V roce 2008 zaplatila firma za poradenské služby na vypracování žádosti o dotace 40 milionů korun, podle státního zástupce byly konzultace o 38,6 milionu korun předražené. 
  • Samotné přístroje zakoupila Krajská zdravotní za 417 milionů korun, od dotačního programu Severozápad získala 353 milionů korun z evropských fondů. Podle státního zástupce šla technika pořídit levněji - za 335 milionů.
  • Obžalovaných bylo kvůli tomu pět tehdejších členů představenstva společnosti, soud je předloni v prosinci pravomocně očistil. Zmíněná dotace se však musela krátit. 

Hejtman Schiller už se pro Aktuálně.cz dříve vyjádřil, že výše odměn pro Marschallovou ho zaskočila. Ale jinak stál na její straně. "Jsou záznamy, že byla součástí koordinačního vakcinačního týmu. Pracovala na tom, aby budovaná očkovací centra fungovala. Mají nějaký personál, je potřeba u nich zajistit logistiku, o to se starala," uvedl. Taková verze přitom před policií neobstála.

Český rozhlas už navíc podrobně zmapoval a doložil, že výkazy její práce jsou falešné. Práci coby hejtmanova poradkyně vydávala za práci pro Krajskou zdravotní. "Jako poradkyně hejtmana seděla na několikahodinovém jednání zastupitelstva Ústeckého kraje. Vykázala přitom 12 hodin práce pro Krajskou zdravotní," popsal rozhlas, jak Marschallová strávila loňského 21. ledna.

Poradkyní hejtmana už není

Marschallová měla odměnu coby poradkyně hejtmana pro zdravotnictví ve výši 40 tisíc korun. S celkovým příjmem 170 tisíc korun měsíčně byla jednou z nejlépe placených postav v ústecké krajské samosprávě. Hejtman Schiller si ji na krajský úřad přivedl z Poslanecké sněmovny, kde zasedal do svého zvolení hejtmanem v prosinci 2020. Marschallová tam pro něj pracovala jako asistentka.

Když kauza s odměnami vyšla loni v březnu najevo, skončila Marschallová v regionálním vedení ANO, na post místopředsedkyně rezignovala, i jako Schillerova poradkyně. "S tou nešťastnou smlouvou (v Krajské zdravotní) jsme to vyhodnotili tak, že dohodu o pracovní činnosti (jako poradkyně) do konce tohoto měsíce ukončíme," uvedl pro Aktuálně.cz loni v březnu Schiller.

Policie se přitom zajímá i o hejtmana Schillera. Od kraje pobíral dva měsíce plný plat, přestože byl ještě poslancem. Podle zákona měl tak nárok jen na 40 procent krajské odměny. Přišel si tím na několik desítek tisíc korun (původně jsme uvedli 700 tisíc, za nepřesnost se omlouváme, pozn. aut.), jak zjistil krajský finanční výbor. Hejtman peníze mezitím vrátil. Jak upozornil Hlídací pes, věcí se zabývá policie.

 

Právě se děje

Další zprávy