Jak měla poradkyně hejtmana z ANO okrást kraj o statisíce, ale u soudu se ukázal opak

Jan Horák Jan Horák
20. 7. 2023 13:46
Někdejší poradkyně hejtmana Ústeckého kraje Jana Schillera (ANO) byla obžalovaná z podvodu. Vladislava Marschallová se u soudu zodpovídala z toho, že v největší krajské firmě přijala 300 tisíc korun, aniž by odvedla jakoukoliv práci. Soud ji však očistil. A jak nyní zjistilo Aktuálně.cz, osvobozující rozsudek je pravomocný. Státní zástupce se proti němu v zákonné lhůtě neodvolal.
Bývalá místopředsedkyně ANO v Ústeckém kraji Vladislava Marschallová
Bývalá místopředsedkyně ANO v Ústeckém kraji Vladislava Marschallová | Foto: ČTK

Náměstek vedoucího státního zástupce v Ústí nad Labem Zdeněk Ovčačík obžaloval Vladislavu Marschallovou loni v lednu. Bylo to více než tři čtvrtě roku poté, co se u ní objevilo podezření na podvod ve výši 305 tisíc korun. Vyplatila jí je společnost v majetku krajské samosprávy Krajská zdravotní, jež spravuje osm největších nemocnic v regionu.

Pro firmu čtyři měsíce pracovala jako projektová manažerka a PR pracovnice, ale podle vážných indicií šlo o fiktivní úvazky. V té době byla zároveň poradkyní hejtmana Schillera a místopředsedkyní hnutí ANO v regionu. Po zveřejnění skandálu s ní hejtman spolupráci ukončil, na funkci v hnutí rezignovala a kauzou se začala zabývat policie.

Letos v březnu však Marschallovou ústecký okresní soud zbavil obžaloby. Při procesu zazněly výpovědi, které její práci pro firmu potvrdily. Žalobce si po vyhlášení zprošťujícího rozsudku vzal lhůtu, aby promyslel případné odvolání. Podle zjištění redakce se ale rozhodl verdikt soudu přijmout.

Rozsudek odpovídá, řekl žalobce

"Rozsudek nabyl právní moci. Právní moc nastala v návaznosti na to, že nebylo podáno odvolání. Obžalovaná se tohoto práva vzdala a státní zástupce ho v zákonné lhůtě nevyužil," potvrdil Aktuálně.cz mluvčí soudu Ondřej Šafránek. Verdikt je pravomocný od konce června, kauza je tím definitivně uzavřená.

Žalobce Ovčačík předložil soudkyni Tereze Nagy verzi, podle níž se zdálo vše jasné. Argumentoval třeba zápisem z několika jednání vakcinačního štábu, jenž měl v regionu na počátku roku 2021 odpovídat za zbudování očkovacích center. Podle náplně pracovní smlouvy měla Marschallová tento proces řídit.

"Dle zápisu z jednání vakcinačního štábu Krajské zdravotní dne 11. ledna 2021 není obviněná vůbec uvedena členem vakcinačního štábu (…), na zápisu z jednání tohoto štábu ze dne 18. ledna, 25. ledna, 1. února, 8. února, 25. února a 4. března 2021 je uvedena toliko mezi přizvanými hosty," popsal v obžalobě.

Při hlavním líčení však dva nově vyslechnutí svědci doložili, že se Marschallová navzdory tvrzení obžaloby prací pro Krajskou zdravotní zabývala. "Tudíž není za prokázané, že by obžalovaná nečinila úkony ve prospěch poškozeného (Krajské zdravotní). Rozsudek odpovídá stavu věci," vysvětlil Aktuálně.cz žalobce Ovčačík, proč se neodvolal.

"Budeme chtít odškodnění"

Marschallová byla v pozici stíhané bez dvou měsíců dva roky. Po očišťujícím verdiktu má právo požádat ministerstvo spravedlnosti, jež odpovídá za výkony justice, o finanční kompenzaci. "Žádost o odškodnění podávat budeme," potvrdil redakci advokát Marschallové Petr Vališ. Jak vysokou částku budou nárokovat, neuvedl.

Bývalý předseda představenstva Krajské zdravotní Jindřich Zetek.
Bývalý předseda představenstva Krajské zdravotní Jindřich Zetek. | Foto: ČTK

Trestní oznámení kvůli penězům pro Marschallovou podal někdejší předseda představenstva Krajské zdravotní Jindřich Zetek. Na podezřelé kontrakty narazil ve funkci. Protože se jeho verze u soudu nepotvrdila, advokát Vališ předpokládá, že se policie začne zabývat jeho odpovědností za křivé obvinění.

Ústečtí kriminalisté však v tomto duchu dosud nekonají, plyne z vyjádření, které redakci poskytl mluvčí tamější policie Kamil Marek. "V souvislosti se zmíněným případem se policie nezabývá podezřením na křivé obvinění," uvedl. Zetka z funkce odvolala rada kraje poté, co na případ kolem Marschallové upozornil.

Jedna osvobozená, druhý se přiznal

Soud navíc přijal výpověď personální náměstkyně Krajské zdravotní Vlasty Kašparové, že ke spolupráci vybídl Marschallovou paradoxně sám Zetek. Právě na jeho popud měl generální ředitel firmy Aleš Chodacki s poradkyní hejtmana uzavřít dvě pracovní smlouvy v celkové výši 112 tisíc korun za měsíc.

"Práci jsem jí nenabídl, nikdy mě to ani nenapadlo. Dementoval jsem takovou verzi před policií i před soudem. Z několika schůzek bylo zřejmé, že je čistě politickou strukturou ANO," reagoval pro Aktuálně.cz Zetek. Dodal, že za podaným trestním oznámením si stojí.

Kauza má rozporuplný rozměr. Zatímco Marschallovou soud pravomocně osvobodil, linie s ředitelem Chodackým dopadla opačně. Policie ho obvinila ze zneužití pravomoci úřední osoby kvůli tomu, že smlouvami pro Marschallovou připravil Krajskou zdravotní o peníze. A Chodacki se přiznal a uhradil škodu.

"Obviněný MUDr. Aleš Chodacki (…) doznal jednání jemu kladené za vinu s tím, že věc považuje za manažerské selhání, za které nese odpovědnost," stojí v usnesení o podmíněném zastavení stíhání, na které redakce upozornila už dříve. Představenstvo Chodackého kvůli kauze odvolalo, ve firmě ale zůstal na nižší manažerské pozici.

 

Právě se děje

Další zprávy