Na gymnázia se v druhém kole přijímacích zkoušek může dostat 1567 žáků

ČTK ČTK
21. 5. 2024 12:02
V druhém kole přijímacího řízení je na gymnáziích 1567 volných míst, většinu z nich ale nabízejí soukromé školy. Nejvíce zájemců se může dostat na čtyřletý obor, na víceletá gymnázia může nastoupit ještě 310 dětí. Dohromady nabídlo téměř 2900 středních škol do druhého kola 25 720 míst. Vyplývá to z údajů organizace Cermat. V prvním kole přijímacího řízení neuspělo zhruba 29 tisíc žáků.
Foto: Thinkstock

Zájemci o studium na střední škole se mohou od úterý 21. května do 24. května znovu hlásit na tři obory bez talentové zkoušky a dva obory s talentovou zkouškou, jejichž seznam i s volnou kapacitou lze najít v elektronickém systému DiPSy. O přijetí budou školy rozhodovat na základě výsledků jednotné přijímací zkoušky z prvního kola.

Na čtyřletá gymnázia se může ve druhém kole dostat 1257 žáků. Zhruba dvě třetiny míst ale nabízejí soukromé instituce, kde se platí školné. Na státní školu může nastoupit téměř 400 zájemců, na církevní 25 uchazečů.

Nejméně kapacit je na šestiletých gymnáziích, na které se ale v prvním kole nedostalo zhruba 68 procent žáků. Školy nabízejí 95 volných míst, převážně jsou to státní instituce. Na osmiletá gymnázia má šanci se dostat 215 dětí, zhruba dvě třetiny mohou být přijaty na státní školy. Ministerstvo školství předpokládá, že většina z žáků nepřijatých v prvním kole bude dál pokračovat ve studiu na své základní škole.

V nejvíce vytíženém hlavním městě je pro druhé kolo k dispozici téměř 3200 míst, na žádaná gymnázia se však může dostat necelých 800 žáků. Pouze jedno místo je volné pro zájemce o šestileté studium, 24 míst pouze na soukromých školách pak pro uchazeče o osmiletý obor.

Na střední školu se letos hlásilo 157 tisíc lidí, podali téměř 420 tisíc přihlášek. V prvním kole uspělo téměř 82 procent uchazečů, neúspěšných bylo skoro 29 tisíc žáků. Z devátých tříd se na střední školu dostalo 94 procent zájemců, nejnižší úspěšnost byla v Praze. Tři čtvrtiny přijatých deváťáků se dostaly na školu, kam chtěli nejvíce.

Školní přijímací zkoušky i talentové zkoušky na všechny střední školy se budou ve druhém kole konat od 8. do 12. června. Ředitelé škol pak zveřejní výsledky 21. června v DiPSy, na webu a úřední desce školy.

 

Právě se děje

Další zprávy