gang

Vražda prezidenta je spiknutí, zmocněte se ulic, vyzval šéf haitského gangu

Šéf jednoho z nejmocnějších gangů na Haiti vyzval členy své organizace a další obyvatele ostrovního státu, aby se kvůli vraždě prezidenta Jovenela Moïseho zmocnili ulic. Podle něj byla vražda prezidenta výsledkem domácího a mezinárodního spiknutí proti haitskému lidu, informovala Reuters. Kriminální gangy jsou na Haiti silné především v hlavním městech a dalších větších sídlech.

"Vyzýváme všechny naše skupiny, aby se mobilizovaly," uvedl Jimmy Cherizier, který vede mocné uskupení gangů G9. Cherizier uvedl, že přišel čas, aby si lidé vzali zpět zemi, kterou jim vzali velcí magnáti. Myslí tím zřejmě podnikatele syrského a libanonského původu, kteří kontrolují část haitské ekonomiky.

Cherizier již na konci června oznámil, že chce na Haiti vyvolat revoluci proti politickým a podnikatelským elitám. Cherizier se prezentuje jako vůdce místních komunit, který supluje nedostatky státu. Lidskoprávní organizace poukazují, že se zřejmě dopustil vražd a dalších násilných činů.

Podle agentury Reuters haitská policie není schopna aktivity kriminálních gangů potlačit. Zločinecké skupiny mají často lepší vybavení než pořádkové síly. Na to poukázal v sobotním rozhovoru s agenturou AP haitský ministr pro volby Mathias Pierre. Ten dříve požádal o vojenskou pomoc USA. "Nechceme vojenskou okupaci země, ale žádáme o menší vojenské oddíly, které by nám pomohly," uvedl.

Okolo středečního úmrtí prezidenta Moïseho panuje mnoho nezodpovězených otázek, uvádí agentury. Stále není jasné, jak se útočníci dostali do prezidentského sídla, a neznámé zůstávají také důvody vraždy. Podle úřadů má útok na svědomí skupina 26 Kolumbijců a dvou Američanů haitského původu. Tři z nich policie zabila, 17 zadržela a osm je na útěku. Kolumbijci, které haitské úřady zatkli, tvrdí, že byli najati bezpečnostní agenturou, jež sídlí v Miami. Rodiny dvou zabitých mužů tvrdí, že byli zaměstnáni jako strážci vysoce postavených osobností.

Policie rozkryla mezinárodní síť překupníků se zakázanými hormonálními látkami

Čeští policisté spolu se zahraničními kolegy rozkryli rozsáhlou mezinárodní síť obchodníků se zakázanými látkami s hormonálním účinkem. Skupina podle kriminalistů organizovala dovoz účinných látek, ze kterých hormonální látky vyráběla a následně je distribuovala zejména ve sportovních zařízeních v různých zemích. V České republice bylo obviněno šest lidí, na Slovensku pak 18 lidí. Další osoby byly obviněny například v Německu, Švédsku nebo v Nizozemsku. Na tiskové konferenci to dnes řekl ředitel Národní protidrogové centrály Jakub Frydrych.

Podle Frydrycha jde z českého pohledu o významný zásah, za posledních 15 let patří k největším. Účinnou látku a veškerá potřebná zařízení podle Frydrycha skupina dovážela z jihovýchodní Asie, léčivé přípravky se vyráběly v Rumunsku. Hotové látky pak kurýři rozvezli do různých států, kde se distribuovaly do sportovních zařízení jako jsou fitness centra nebo posilovny.

V České republice je podle Frydrycha mezi obviněnými občan Turecka, který byl ve skupině vysoce postaven a podobné trestné činnosti se dopouštěl i v minulosti. Na Slovensku jsou pak obviněni mimo jiné dva organizátoři trestné činnosti. V dalších státech jsou pak obviněny osoby na středních a nižších pozicích distributorského řetězce, uvedl Frydrych.

Obviněným hrozí v případě odsouzení až 12 let vězení. Frydrych zároveň nevyloučil, že by v budoucnu mohli být obviněni další lidé.

Zdroj: ČTK

V Mexiku objevili masové hroby s 59 těly, nejspíš oběťmi drogových gangů

V tajných masových hrobech ve státě Guanajuato ve středním Mexiku byly nalezeny pozůstatky těl 59 lidí. Oblastí v posledních letech zmítá násilí drogových gangů, informovala s odvoláním na mexické úřady agentura Reuters.

Většina těl patřila velmi mladým lidem, či dokonce nezletilým, nejméně deset z nich byly ženy, řekla ve středu novinářům předsedkyně národní komise pro pohřešované osoby Karla Quintanaová. Jedná se o dosud největší odhalení tajných masových hrobů v Guanajuatu, dodala s tím, že pátrání iniciovali příbuzní zmizelých.

Pochmurný nález učinily úřady v okresu Salvatierra, kde se v poslední době zvýšil počet vražd v důsledku války znepřátelených drogových kartelů. V celém Guanajuatu s necelými šesti miliony obyvatel bylo mezi letošním lednem a srpnem evidováno 2250 vražd, což představuje nárůst o čtvrtinu v porovnání se stejným obdobím v předchozím roce.

Zdroj: ČTK

Mexická policie zatkla "navrtávače", jednoho z nejhledanějších mužů v zemi

Čtyřicetiletý José Antonio Yépez, známý jako El Marro čili Palice, údajně vede gang Cártel de Santa Rosa de Lima, který se ve středu země specializuje na krádeže pohonných hmot z potrubí.

Mexická policie kolem Yépeze v uplynulých měsících stahovala smyčku. Ve vazbě načas skončily jeho matka a sestra. Muži zákona podezřelého zatkli v neděli brzy ráno tamního času během zásahu ve dvou domech ve městě Guanajuato ve stejnojmenném státě ve středu země. Policisté zároveň zabavili zbraně a osvobodili unesenou podnikatelku.

Zdroj: ČTK

Přestřelka drogových kartelů v Mexiku si vyžádala 19 mrtvých, násilí trvá navzdory pandemii

Při přestřelce mezi dvěma drogovými gangy v severomexickém státě Chihuahua zemřelo 19 lidí. Informovala o tom agentura AP s odvoláním na státní zastupitelství. K zabezpečení oblasti, kde spolu soupeří kartely Sinaloa a Juarez, byli vysláni vojáci a policie. Podle místních médií patřily gangy ke jmenovaným znesvářeným kartelům.

Bezpečnostní síly v osadě Chuchuichupa nedaleko města Madera v pátek večer místního času nalezly 18 těl, dva granáty, dva vozy a 18 dlouhých střelných zbraní. Podle agentury AP přestřelku se zraněními přežili dva muži. Jeden později zemřel v nemocnici, druhý je ve vazbě. 

V pátek mexický prezident Andrés Manuel López Obrador konstatoval, že násilí mezi kriminálními skupinami přetrvává navzdory šíření koronaviru v zemi

Zdroj: ČTK
Pokračovat