Obrazem: Návštěva papeže Jana Pavla II. přispěla v Polsku k pádu komunismu

Obrazem: Návštěva papeže Jana Pavla II. přispěla v Polsku k pádu komunismu
Papeže Jana Pavla II. oficiálně uvítal na varšavském letišti předseda Státní rady Henryk Jabłoński (vlevo, čte uvítací slova). Na pódiu vpravo stojí přítel a mentor Jana Pavla II., polský primas a kardinál Stefan Wyszyński.
Jan Pavel II. navštívil před kázáním Belveder, sídlo polských prezidentů, kde se setkal s představiteli Polské lidové republiky.
Papež s prvním tajemníkem polské komunistické strany Edwardem Gierkem.
Jan Pavel II. v Gnieznu, kde se zmínil o českém vlivu na pokřesťanštění Polska.
Foto: Lech Zielaskowski / Narodowe Archiwum Cyfrowe
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
2. 6. 2019 17:32
Pád komunismu v Polsku by byl bez papeže Jana Pavla II. jen těžko myslitelný. Při své první návštěvě rodné země před 40 lety oslovil miliony Poláků. Ve svých vystoupeních jim dodal odvahu změnit dějiny země. "Nechť tvůj Duch sestoupí. Nechť tvůj Duch sestoupí a obnoví tvář země. Této země!" apeloval tehdy na Poláky na jednom z mnoha vystoupení. Jan Pavel II. navštívil Polsko před pádem komunismu celkem třikrát. Nemalou měrou tím přispěl i ke vzniku nezávislých samosprávných odborů Solidarita.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Erdogan navštívil strategické město, které získal Ázerbájdžán v bojích s Arménií

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan dnes navštívil strategické město Šuša, které obsadil Ázerbájdžán v loňských bojích o Náhorní Karabach s Arménií. Erdogana přijal s vojenskými poctami ázerbájdžánský prezident Ilham Alijev. Turecko a Ázerbájdžán jsou blízkými spojenci, a to také ve vojenské oblasti. Arménie označila návštěvu za provokaci, uvedla agentura AP.

Oba prezidenti podepsali ve městě společnou deklaraci, ve které se jejich země zavazují k širší spolupráci. "V tomto dokumentu je mimořádně významná naše spolupráce v oblasti obranného průmyslu a vojenské podpory," uvedl Alijev.

Erdogan je prvním zahraničním prezidentem, který navštívil město Šuša poté, co se dostalo pod kontrolou Ázerbájdžánu. Uvedl, že zde chce otevřít turecký konzulát. "Tím zajistíme, že naše aktivity budou rychlejší a efektivnější," prohlásil. Zároveň vyzval Arménii, aby se zapojila do spolupráce a budování společné budoucnosti v regionu, uvedl turecký tisk.

Arménie však návštěvu odsoudila. Její ministerstvo zahraničí ji označilo za provokaci, jež "výrazně poškozuje mezinárodní snahy o stabilitu v regionu".

před 5 hodinami

Macron: Evropa by měla mít 10 obřích technologických firem, aby konkurovala USA

Francouzský prezident Emmanuel Macron by v Evropě do roku 2030 rád viděl deset technologických gigantů s tržní hodnotou každého z nich přesahující sto miliard eur (přes 2,5 bilionu Kč). Macron dnes v Elysejském paláci hostil stovku evropských investorů a podnikatelů v oblasti nových technologií. Iniciativa Scale Up Europe, po níž akce převzala jméno, si klade za cíl narušit dominanci Spojených států v odvětví.

Podnikatelé musí vlády dotlačit k větší efektivitě, myslí si Macron, který přitom zdůraznil zejména americkou a čínskou konkurenci. Cílem zmíněné evropské iniciativy, kterou se Francie pokouší vést, je zlepšení financování start-upů, hlavně v pozdější fázi růstu, aby se dostaly do vyšší ligy, přitáhly další investice a špičkové zaměstnance.

Macron s ohledem na francouzské předsednictví Evropské unie od počátku roku 2022 apeloval na zavedení takzvaného evropského technologické ho víza, aby bylo možné do EU přilákat zahraniční talenty, a na zaměření velkých investorů na inovaci.

Francouzský prezident připomněl, že cílem Francie je mít 25 jednorožců, tedy firem s hodnotou přes jednu miliardu dolarů (zhruba 25 miliard Kč). Dnes jich má patnáct.

Další zprávy