Obrazem: Českoslovenští letci RAF i pod palbou mířili přesně, loď Alsterufer potopili

Obrazem: Českoslovenští letci RAF i pod palbou mířili přesně, loď Alsterufer potopili
Poslední minuty nacistického lamače Alsterufer se začaly odpočítávat 27. prosince 1943 kolem 09:45.
V ten moment loď objevil hlídkový obří čtyřmotorový létající člun Short Sunderland od 201. peruti RAF.
Alsterufer se nacházel v Atlantickém oceánu 850 km západoseverozápadně od mysu Finisterre.
Alsterufer v plamenech, osádka opouští ztracené plavidlo. Podél lodi jsou vidět dva ze záchranných člunů. Celkem 74 německých námořníků v čele s kapitánem Paulusem Piatekem bylo zajato. Tři byli zabiti při útoku.
Foto: PhDr. Jiří Rajlich, Ph.D. / Vojenský historický ústav
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
17. 12. 2018 13:55
"Mít v pumovnici jen dvě bomby a oběma za doslova strašných povětrnostních podmínek, hustého deště a v úporné palbě z Alsteruferu tuto manévrující loď trefit, to byl skutečně mimořádný výkon hodný opravdového mistra," hodnotí historik Jiří Rajlich potopení nacistické lodi Alsterufer československými letci. Připomeňte si ojedinělou akci, od níž uplyne 27. prosince už 75 let, sérií snímků člena posádky, bočního střelce Josefa Koska.
 

Právě se děje

před 41 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy