Obrazem: Svatopluk Karásek, kněz, písničkář, bouřlivák a Rytíř české kultury

Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
5. 5. 2019 6:35
Na odvážné odpůrce normalizačního režimu, jako je kněz, písničkář, bouřlivák a Rytíř české kultury v jedné osobě Svatopluk Karásek (jakkoliv již vystupuje jen zřídka), by se nemělo zapomínat. Už proto, že celý život pomáhal lidem a žil pro ně. Na rozdíl od jiných hudebníků, kteří protestovali proti totalitnímu útlaku, přinášel lidem evangelium - tedy radostnou zvěst. "Jde o poselství, že lze žít svobodně i v době nesvobody. A Sváťa Karásek svobodně žil. Jeho písně jsou hodně nadčasové," říká historik Petr Blažek. O bohatém a leckdy i velmi těžkém životě Svatopluka Karáska (77) vypovídá i naše fotogalerie.
 

Právě se děje

před 27 minutami

USA dospěly k dílčí obchodní dohodě s Čínou, další cla nezavedou

Spojené státy a Čína dosáhly první fáze obchodní dohody. Oznámili to dnes představitelé obou zemí. Washington tak podle prezidenta Donalda Trumpa v neděli nezavede plánovaná dodatečná cla na čínské zboží. "Sjednali jsme velmi rozsáhlou první fázi dohody s Čínou. Souhlasili s mnoha strukturálními změnami a s rozsáhlými nákupy zemědělských produktů, energie a zpracovatelských výrobků," napsal Trump na svém twitterovém účtu. "Okamžitě zahájíme jednání o druhé fázi dohody," dodal. Spojené státy a Čína spolu od loňska vedou obchodní válku, ve které na sebe vzájemně uvalují cla. V neděli plánoval Washington zavést dodatečná cla na dovoz z Číny, jehož roční hodnota činí téměř 160 miliard dolarů (3,7 bilionu Kč).

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Skokani Kožíšek i Sakala postoupili v Klingenthalu z kvalifikace

Oba čeští skokani na lyžích Čestmír Kožíšek i Filip Sakala postoupili do nedělního závodu Světového poháru v Klingenthalu. Kožíšek skočil v kvalifikaci 123 metrů a obsadil 35. místo, Sakalův skok byl o šest metrů kratší a český reprezentant skončil pětačtyřicátý, o jedinou pozici za lídrem SP Danielem-Andrém Tandem z Norska. Zvítězil Rakušan Stefan Kraft.

Další zprávy