Obrazem: Svatopluk Karásek, kněz, písničkář, bouřlivák a Rytíř české kultury

Svatopluk Karásek, evangelický farář, písničkář, textař, ale také někdejší kastelán hradu Houska - jedna z osobností odporu vůči komunistické normalizaci a totalitě.
V březnu 1976 se utáhla smyčka kolem svobodomyslných hudebníků. Veřejná bezpečnost 17. a 18. března všechny undergroundové hudebníky zatkla. "Všichni jsme skončili v ruzyňské věznici. Pak přišel vyšetřovatel s obviněním z podvracení republiky, za což bylo až šest let. Po nějaké době jsme zůstali ve vězení jen já, Magor Jirous, Zajíček, Plastiky pustili až na Brabence, kterej hrál na saxofon a nic neříkal," líčí Svatopluk Karásek (třetí zleva) utahování normalizačních šroubů.
Nejdříve ale v našem "fotovyprávění" pěkně popořádku: středoškolák Svatopluk Karásek - někdy kolem roku 1961. Nejprve nastoupil na zahradnickou školu v Děčíně. Po druhém vyloučení přešel na vinařskou školu v Mělníce, kde vzniklo celoživotní přátelství s Vratislavem Brabencem.
Svatopluk Karásek - nedatováno. Budoucí farář byl zdatným sportovcem – závodně plaval, hrál volejbal, basketbal, v zimě se věnoval lyžování.
Byl ovšem i talentovaným studentem, textařem písniček školní kapely... a přesto byl ze studií pro nekázeň, kanadské žertíky a nepřizpůsobivost opakovaně vylučován. Nakonec odmaturoval (1961) v Mělníce v oboru zahradnicko-vinařském. Nedatováno.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
5. 5. 2019 6:35
Na odvážné odpůrce normalizačního režimu, jako je kněz, písničkář, bouřlivák a Rytíř české kultury v jedné osobě Svatopluk Karásek (jakkoliv již vystupuje jen zřídka), by se nemělo zapomínat. Už proto, že celý život pomáhal lidem a žil pro ně. Na rozdíl od jiných hudebníků, kteří protestovali proti totalitnímu útlaku, přinášel lidem evangelium - tedy radostnou zvěst. "Jde o poselství, že lze žít svobodně i v době nesvobody. A Sváťa Karásek svobodně žil. Jeho písně jsou hodně nadčasové," říká historik Petr Blažek. O bohatém a leckdy i velmi těžkém životě Svatopluka Karáska (77) vypovídá i naše fotogalerie.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy