Obrazem: zemřel Svatopluk Karásek, kněz, písničkář, bouřlivák a Rytíř české kultury

Svatopluk Karásek, evangelický farář, písničkář, textař, ale také někdejší kastelán hradu Houska - jedna z osobností odporu vůči komunistické normalizaci a totalitě.
V březnu 1976 se utáhla smyčka kolem svobodomyslných hudebníků. Veřejná bezpečnost 17. a 18. března všechny undergroundové hudebníky zatkla. "Všichni jsme skončili v ruzyňské věznici. Pak přišel vyšetřovatel s obviněním z podvracení republiky, za což bylo až šest let. Po nějaké době jsme zůstali ve vězení jen já, Magor Jirous, Zajíček, Plastiky pustili, až na Brabence, kterej hrál na saxofon a nic neříkal," líčí Svatopluk Karásek (třetí zleva) utahování normalizačních šroubů.
Nejdříve ale v našem "fotovyprávění" pěkně popořádku: středoškolák Svatopluk Karásek - někdy kolem roku 1961. Nejprve nastoupil na zahradnickou školu v Děčíně. Po druhém vyloučení přešel na vinařskou školu v Mělníce, kde vzniklo celoživotní přátelství s Vratislavem Brabencem.
Svatopluk Karásek - nedatováno. Budoucí farář byl zdatným sportovcem - závodně plaval, hrál volejbal, basketbal, v zimě se věnoval lyžování.
Byl ovšem i talentovaným studentem, textařem písniček školní kapely... a přesto byl ze studií pro nekázeň, kanadské žertíky a nepřizpůsobivost opakovaně vylučován. Nakonec odmaturoval (1961) v Mělníce v oboru zahradnicko-vinařském. Nedatováno.
Foto: ČTK
Dan Poláček Jan Gazdík Dan Poláček, Jan Gazdík
Aktualizováno 20. 12. 2020 16:00
Na odvážné odpůrce normalizačního režimu, jako je kněz, písničkář, bouřlivák a Rytíř české kultury v jedné osobě Svatopluk Karásek, by se nemělo zapomínat. Už proto, že celý život pomáhal lidem a žil pro ně. O bohatém a leckdy i velmi těžkém životě Svatopluka Karáska, který zemřel ve věku 78 let, vypovídá fotogalerie.
 

Právě se děje

před 17 minutami

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier

Při havárii vrtulníku přišel o život miliardář a politik Olivier Dassault. S odvoláním na parlamentní zdroje a vyšetřovatele to uvedla agentura AFP.

před 1 hodinou

Ingebritsen má z atletického HME double, vyhrál i trojku

Nor Jakob Ingebrigtsen po triumfu na 1500 metrů vyhrál na atletickém halovém mistrovství Evropy i závod na 3000 metrů. Dvacetiletému běžci se v Toruni povedl podobný double jako na venkovním ME 2018 v Berlíně, kde vyhrál závody na 1500 a 5000 metrů.

Díky zrychlení v závěru Ingebritsen vyhrál nejdelší halový závod v osobním rekordu 7:48,20. Na trojce obhájil titul z předloňského HME v Glasgow, kde na patnáctistovce nestačil na Poláka Marcina Lewandowského. Toho letos porazil.

Na halový evropský trůn v sedmiboji se vrátil nejlepší vícebojař současnosti Kévin Mayer. Devětadvacetiletý Francouz nasbíral 6392 bodů, čímž zaostal o 87 bodů za svým evropským rekordem z HME 2017 v Bělehradu. Španělský obhájce titulu Jorge Ureňa tentokrát získal stříbro (6158), bronz zůstal v Polsku zásluhou osobního rekordu Pawla Wiesiolka (6133).

Titul na 60 metrů překážek obhájila Nizozemka Nadine Visserová v nejlepším letošním světovém čase 7,77 sekundy. Zvítězila před britskými sestrami Cindy Semberovou (7,89) a Tiffany Porterovou (7,92). Třiatřicetiletá Porterová si pro medaili doběhla v roušce.

V dnešním finálovém programu se z českých atletů představí jen štafeta čtvrtkařů, která nastoupí ve složení Vít Müller, Pavel Maslák, Michal Desenský a Patrik Šorm.

Zdroj: ČTK
Další zprávy