Foto: Od televizní hvězdy k mytí schodů. Taková byla "normalizace" Kamily Moučkové

8. dubna 2019 oslavila Kamila Moučková jedenadevadesáté narozeniny. Byl to i důvod k bilancování: na snímku drží svou fotografii z moderování zpráv ČST (1967) a ze setkání s Martou Kubišovou (2011).
Topmodelka? Nikoliv. "Jen" Kamila Moučková. Někdy kolem roku 1966.
A dnes.
Kamila Moučková při natáčení filmu o romských osadách na východním Slovensku "Kolébky pod širým nebem". Rok 1967.
A dnes.
Foto: Jakub Plíhal
Jan Gazdík Dan Poláček Jakub Plíhal Jan Gazdík, Dan Poláček, Jakub Plíhal
Aktualizováno 24. 11. 2020 21:03
Známá televizní hlasatelka Kamila Moučková se stala v srpnu 1968 symbolem odporu proti sovětské okupaci. Jako první oznámila invazi z obrazovky a za své postoje přišla brzy o práci. Během normalizace se živila umýváním schodů i jinými manuálními pracemi. Za podpis Charty 77 čelila šikaně komunistických úřadů. Na nic si však zpětně nestěžovala. Zemřela v úterý ve věku 92 let.
 

Právě se děje

před 40 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy