Obrazem: Den, kdy se lidé přestali bát. Připomeňte si detaily událostí listopadu 1989

Obrazem: Den, kdy se lidé přestali bát. Připomeňte si detaily událostí listopadu 1989
Albertov 17. listopadu 1989. Mírová studentská demonstrace přerostla týž den na Národní třídě v policejní masakr.
Albertov 17. listopadu 1989. Dívka v brýlích zprava Monika Pajerová, jedna z organizátorek demonstrace. Její povolení na úřadech vyběhala i s přispěním výmluvnosti a vizáže nevinné a naivní studentky.
Z Albertova zamířil průvod studentů na Národní třídu. Tam už je čekala (a v kordonech začala stlačovat) Veřejná bezpečnost se štíty a obušky.
Pozvánka, která se na pádu komunistického režimu podepsala. Zve studenty na průvod k uctění padesátého výročí smrti studenta Jana Opletala, jehož zavraždili nacisté.
Foto: ČTK
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
1. 10. 2018 11:19
Surové zmlácení studentské demonstrace v listopadu 1989 na pražské Národní třídě bylo zlomovým okamžikem, kdy většině Čechoslováků už došla s režimem trpělivost a hlavně - přestali se bát. Připomeňte si tehdejší události v naší galerii.
 

Právě se děje

před 19 minutami

Papež zrušil kvůli bolesti nohy obřady

Papež František kvůli bolesti nervů v noze zrušil dva náboženské obřady plánované na 24. a 25. ledna a každoroční projev pro diplomaty sloužící u Svatého stolce, který měl přednést v pondělí. Svou tradiční nedělní modlitbu Anděl páně ale přednese. Podobné zdravotní potíže trápily hlavu katolické církve již na přelomu roku. Nové problémy vznáší otazníky nad jeho cestou do Iráku plánovanou na začátek března, kterou už tak ohrožovala pandemie covidu-19. Papežovy zahraniční cesty jsou většinou velmi náročné, hlava církve se při nich setkává s velkým množstvím lidí, slouží dlouhé mše a hodně cestuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy