Obrazem: Zátopek jako fenomenální běžec, ale taky problematická "morální autorita"

Olympijské hry v Helsinkách 1952. Triumfální běh Emila Zátopka na 5000 metrů. Zlato bral i za prvenství na 10 000 metrů a pak v maratonu.
3. října 1952. Ministr národní obrany Alexej Čepička vyznamenává trojnásobného olympijského vítěze z Helsinek, majora Emila Zátopka, Řádem republiky.
10. června 1950 vyšlo na třetí straně v deníku Rudé právo prohlášení kapitána Emila Zátopka, ve kterém přivítal trest smrti pro Miladu Horákovou, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandru.
Emil Zátopek patřil k nejpopulárnějším osobnostem své doby. Bez nadsázky ke světovým celebritám. A režim toho patřičně využíval. 22. září 1952 zavítal podplukovník Zátopek do Favoritu Rokycany a darem dostal kolo.
Květen 1968. Emil Zátopek a Dana Zátopková běží ve Štafetě přátelství a míru.
Foto: ČTK
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
26. 3. 2019 5:30
Nový seriál on-line deníku Aktuálně.cz připomíná příběhy z doby normalizace před 50 lety, které následovaly po tzv. Pražském jaru i sovětské invazi v srpnu 1968. Jedním z tragických symbolů postupného lámání charakterů se stal i slavný běžec Emil Zátopek, československá atletická legenda a držitel řady světových rekordů.
 

Právě se děje

před 7 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy