Obrazem: Zátopek jako fenomenální běžec, ale taky problematická "morální autorita"

Olympijské hry v Helsinkách 1952. Triumfální běh Emila Zátopka na 5000 metrů. Zlato bral i za prvenství na 10 000 metrů a pak v maratonu.
3. října 1952. Ministr národní obrany Alexej Čepička vyznamenává trojnásobného olympijského vítěze z Helsinek, majora Emila Zátopka, Řádem republiky.
10. června 1950 vyšlo na třetí straně v deníku Rudé právo prohlášení kapitána Emila Zátopka, ve kterém přivítal trest smrti pro Miladu Horákovou, Jana Buchala, Oldřicha Pecla a Záviše Kalandru.
Emil Zátopek patřil k nejpopulárnějším osobnostem své doby. Bez nadsázky ke světovým celebritám. A režim toho patřičně využíval. 22. září 1952 zavítal podplukovník Zátopek do Favoritu Rokycany a darem dostal kolo.
Květen 1968. Emil Zátopek a Dana Zátopková běží ve Štafetě přátelství a míru.
Foto: ČTK
Jan Gazdík Dan Poláček Jan Gazdík, Dan Poláček
26. 3. 2019 5:30
Seriál on-line deníku Aktuálně.cz připomíná příběhy z doby normalizace před 50 lety, které následovaly po tzv. Pražském jaru i sovětské invazi v srpnu 1968. Jedním z tragických symbolů postupného lámání charakterů se stal i slavný běžec Emil Zátopek, československá atletická legenda a držitel řady světových rekordů. Od pokoření toho prvního v běhu na 10 kilometrů uplynulo právě dnes 75 let.
 

Právě se děje

Další zprávy