Zájem o hypotéky nepolevuje. Úroková sazba navzdory očekávání opět klesla

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
17. 2. 2021 7:49
V lednu banky nabízely hypotéky s průměrnou úrokovou sazbou 1,94 procenta. Oproti prosinci tak byly úvěry na bydlení opět o něco málo lacinější. Vyplynulo to z ukazatele Fincentrum hypoindex. Jde o překvapení, ekonomové odhadovali, že kvůli mimořádnému zájmu o hypotéky budou banky s nabídkou levných úvěrů brzdit hned od začátku nového roku.
Foto: Thinkstock

Průměrná úroková sazba hypoték pokračovala v lednu v poklesu již desátý měsíc v řadě. Oproti prosinci klesla o dva bazické body a skončila na hodnotě 1,94 procenta.

"Vzhledem k tomu, že cena zdrojů již několik měsíců roste a pozvolna se zvyšuje i rizikovost úvěrů, je pokračující pokles sazby překvapující. Podíl nesplácených úvěrů ale zatím není tak vysoký, jak banky očekávaly při první vlně pandemie," zdůvodňuje výši sazby Jiří Sýkora, hypoteční specialista společnosti Fincentrum & Swiss Life Select.

Ačkoliv objem poskytnutých hypoték oproti prosinci klesl o více než 4,5 miliardy korun, je leden s objemem 24,942 miliardy korun nejsilnějším prvním měsícem roku v dlouhé historii hypoindexu. Meziročně vzrostl objem sjednaných hypoték o více než osm miliard korun. Sjednáno bylo celkem 8 380 úvěrů, jejich průměrná výše dosáhla 2 976 346 korun. 

Dřív nebo později se sazby začnou zvedat

Banky vzhledem ke stále velmi silnému zájmu o hypotéky nebudou mít podle odhadů odborníků zřejmě již brzy tak velkou potřebu držet úrokové sazby na minimálních úrovních. Směr vývoje sazeb naznačují už únorové nabídky některých bank. V lednu zvýšila úrokové sazby o desetinku Moneta Money Bank a UniCredit Bank.

"Růst hypotečních sazeb podpoří v letošním roce zřejmě i Česká národní banka. Je však stále více pravděpodobné, že k prvnímu letošnímu zvýšení základních sazeb přistoupí centrální banka později, než původně plánovala, a to až v listopadu. Důvodem je stále velká nejistota, která panuje ohledně dalšího vývoje koronavirové krize," říká Sýkora. 

Podle Libora V. Ostatka, ředitele Golem Finance, je trh hypoték velice konkurenční místo a o ceně hypoték tak do jisté míry rozhodnou samotní zákazníci.

"Pokud bude zájem o hypotéky stejně velký jako loni, banky nejspíše postupem času promítnou nárůst ceny zdrojů do cen hypoték a ty začnou zdražovat. Pokud se však poptávka propadne, soupeření o nové klienty se přiostří a zvyšování sazeb bude pro banky mnohem těžší, takže ceny hypoték mohou ještě nějakou dobu stagnovat," míní Ostatek, podle něhož je ale v tuto chvíli vzhledem k růstu ceny peněz lepší počítat s růstem úrokových sazeb. 

"Pokud ale vyhlídnutá nemovitost nesplňuje požadavky, neměli by se lidé nechat tlačit cenou hypotečního financování ke zdi. Pohyby v řádu desetin procentního bodu se u běžně poskytovaných hypoték neprojeví zas tak výrazně. Hlavní je v tuto chvíli dobře vybrat nemovitost, aby se lidem dobře bydlelo," dodává odborník. 

Na bydlení dosáhne méně lidí

Evžen Korec, generální ředitel a předseda představenstva společnosti Ekospol tvrdí, že odhadnout další vývoj hypotečního trhu není vzhledem k nejisté situaci v celé ekonomice jednoduché.

"Už nyní se ale dá říct, že rekordy letos trhat nebude. Naplno se projeví dopady mnohaměsíčního ekonomického lockdownu, kdy mnoho firem zkrachuje a o práci přijdou desítky tisíc lidí. Skončí také nejspíš klesající trend průměrné úrokové sazby, protože peníze na mezibankovním trhu už nějaký ten týden zdražují," říká Korec.

Podle něj bude sice zájem o vlastní bydlení i nemovitosti i letos vysoký, nicméně se sníží množství lidí, kteří na něj opravdu dosáhnou. "Developeři sice možná nabídnou cenově dostupnější bydlení, ale nejistá ekonomická budoucnost mnoha domácností povede k tomu, že pro banky budou příliš rizikové a nezískají hypotéku ani na levnější byt či dům," dodává Korec. 

Veronika Hegrová z Hyponamiru.cz připomíná, že při posuzování žadatelů o úvěr může hrát roli i zrušení superhrubé mzdy. "Zaměstnaní lidé totiž budou na účet dostávat více peněz, tedy budou mít pro banku vyšší prokazatelné příjmy. Efekt tohoto kroku se samozřejmě projeví později, protože bankám se dokládá průměr minimálně za tři měsíce, nejčastější je průměr za posledních 12 měsíců. Bude tedy pár měsíc trvat, než se navýšení projeví," říká Hegrová. 

Zároveň by ovšem mohly mít vyšší příjmy lidí dopad na cenu nemovitostí. "Ceny nemovitostí sice rostou bez ohledu na tyto kroky, nicméně pro některé prodávající to může být argument, proč nabízet svoji nemovitost za vyšší cenu. Z jejich pohledu bude mít kupující k dispozici více finančních prostředků, ze kterých může hypotéku splácet a které může bance předložit pro schválení výše hypotéky," říká Hegrová. 

  Počet (v ks) Objem (v mld. Kč) Úroková sazba
Měsíc / Rok 2021 2020 2021 2020 2021 2020
leden 8380 6491 24,94 16,88 1,94 % 2,36 %
únor 7092 18,59 2,42 %
březen 5503 13,84 2,45 %
duben 6744 17,85 2,39 %
květen 6203 16,49 2,3 %
červen 7621 20,95 2,21 %
červenec 7867 21,6 2,15 %
srpen 6868 19,17 2,11 %
září 7872 22,05 2,07 %
říjen 8800 25,21   2,02 %
listopad 9323 26,92   1,98 %
prosinec 9951 29,5 1,96

 

Právě se děje

Další zprávy