Praha – Stát plánuje v příštích letech přispět až devět miliard korun na výměnu kotlů u domácností. A plynárenské společnosti se chystají příležitosti využít. V době, kdy jednotlivé kraje postupně zveřejňují, kolik na zlepšení ekologie vytápění dají, firmy oznámily speciální balíčky, kterými chtějí zákazníky oslovit.
"Jsme přesvědčení, že průmysl v oblasti zlepšení životního prostředí již udělal kus práce. A největší potenciál pro zlepšení jsou nyní lokální topeniště a oblast dopravy," říká šéf Českého plynárenského svazu Jan Valenta.
Zájemci doplatí 15 procent
Stát v uplynulých letech přispíval hlavně na výměnu uhelného kotle za nový ekologický. Plynové kotle dostávaly podporu jen v některých krajích a často výrazně menší částku.
Zájemce musí k dotaci doplatit 15 procent. Maximální dotace bude až 127 tisíc korun, tedy 85 procent z maximální investice 150 tisíc korun.
Nyní půjde využít dotace nejen na plynové kotle, ale na všechny služby s tím spojené. „V našem balíčku nabídneme vše – od zavedení přípojky, přes výměnu kotle až po výměnu topných těles," říká například mluvčí RWE Martin Chalupský.
Firmy – balíčky představili i zástupci E.ON a Pražské plynárenské – navíc nabízejí i překlenovací financování potřebné investice.
Plynaři dlouhodobě tlačí plyn jako ekologičtější palivo. V současné době je otázka aktuální i kvůli tomu, že v Paříži právě probíhá mezinárodní konference o změnách klimatu. Politici se snaží vyřešit problémy s globálním oteplováním. A jedním ze základních kamenů této snahy má být omezení spalování uhlí. Do karet jim navíc hraje i to, že ceny plynu v posledních letech spolu s cenami ropy výrazně klesly.
Pálení odpadků a mrtvé přípojky
Česko se snaží vyřešit ještě jeden nešvar. "Stát má drastickým způsobem pokutovat ty, kteří zamořují životní prostředí," upozorňuje Alois Těšitel z představenstva Pražské plynárenské. Naráží tím na uhelné kotle, ve kterých lidé často pálí vše od odpadků až po PET lahve. "Jen dotace to nespraví," dodává.
Nezávazné srovnání cen plynu
Podle šéfa technických služeb společnosti E.ON Jana Louženského není poskytnutí balíčku podmíněné tím, že žadatel o dotaci bude od firmy v budoucích letech i odebírat plyn. Plynaři dlouhodobě bojují s klesající spotřebou a s takzvanými mrtvými přípojkami, jež zákazníci buď odpojili, nebo nikdy nepřipojili.
Náklady na provoz distribuční sítě tak zůstávají konstantní, jen se dělí mezi méně zákazníků. Využití mrtvých přípojek přitom může snížit i poplatky za distribuci pro stávající zákazníky.