Nová zelená úsporám: O dotace lze žádat průběžně, stát přispěje i na solární panely

Adéla Skoupá ČTK Adéla Skoupá, ČTK
21. 10. 2015 10:40
Novinkou v programu Nová zelená úsporám je možnost žádat o dotace průběžně. Podpora se rozšíří také na malé fotovoltaické systémy pro přípravu teplé vody a instalaci malých fotovoltaických elektráren určených pro výrobu elektřiny k přímé spotřebě. Celkem má být k dispozici 27 miliard korun během šesti let.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: CZEHPO

Praha – Majitelé rodinných domů mohou dostat v příštích šesti letech od státu až 27 miliard korun. Od čtvrtka je možné žádat o dotace v programu Nová zelená úsporám průběžně. Lidé, kteří chtějí zateplit dům nebo si pořídit nová okna či dveře, tak nemusí čekat na jednotlivé výzvy trvající vždy jen několik měsíců.

„K dispozici je pro letošní rok 520 milionů korun, v příštím roce bude v programu očekávaných dalších 2,85 miliardy korun,“ řekl dnes ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO). Stát získá peníze na dotace z prodeje emisních povolenek – stejně jako v minulosti. „Předpokládáme, že by měly stačit,“ dodal Brabec.

Novinkou je právě dlouhodobá, kontinuální forma takzvané výzvy, která potrvá až do konce programu, tedy do roku 2021. "Naším cílem je, aby lidé mohli z Nové zelené úsporám pohodlně a průběžně čerpat dotace na renovace, které jim v budoucnu ušetří desítky tisíc korun," řekl Brabec.

Nově budou moci majitelé rodinných domů žádat o dotace na malé fotovoltaické systémy pro přípravu teplé vody a instalaci malých fotovoltaických elektráren určených pro výrobu elektřiny k přímé spotřebě. Na systém bude možné získat až sto tisíc korun.

Vláda tak chce lidi motivovat k větší energetické soběstačnosti. „Rodinám přinese instalace solárních panelů nemalé úspory, nová podpora pomůže snižovat závislost Česka na fosilních palivech. Je to trend v celé Evropě, který se dramaticky liší od solárních polí, která zabírají zemědělskou půdu,“ uvedl Brabec. Kromě toho si mohou lidé zažádat i o peníze na systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla.

Stejně jako dříve jsou dotace  určeny také majitelům rodinných domů a novostaveb, kteří chtějí získat dotaci na výměnu oken, dveří, zateplení domu, výměnu elektrického zdroje tepla za tepelné čerpadlo či solární systémy. Podporována je i výstavba domů s velmi nízkou energetickou náročností. Výše dotace se odvíjí od dosažených energetických úspor a ve výsledku může uhradit až polovinu celkových výdajů.

Protože nově lze žádat o podporu na výměnu kotlů v takzvaných kotlíkových dotacích, bude tato možnost v Zelené úsporám omezena. Zůstává zachována podpora výměny elektrických zdrojů za účinná tepelná čerpadla, instalace termických a nově i fotovoltaických solárních systémů a instalace systémů nuceného větrání se zpětným získáváním tepla. Obě dotace bude možné také kombinovat.

Stát přispěje i na budování pasivních domů, do budoucna má přijít i podpora domů aktivních. Tedy takových, které energii samy vyrábějí.

Stejně jako v minulých výzvách Nové zelené úsporám je možné zažádat o dotaci před realizací podporovaných opatření, v jejich průběhu nebo i po dokončení. Dobře připravené žádosti Státní fond životního prostředí proplatí do devíti týdnů od jejich podání. U žádostí, kde žadatelé budou stavět až po jejich schválení, garantuje úřad proplacení do šesti týdnů od doložení realizace.

Žádosti bude Státní fond životního prostředí přijímat od čtvrteční 10. hodiny. Žádost lze poslat po internetu vyplněním elektronického formuláře z webu Nové zelené úsporám. Žadatelům, kteří nemají přístup k internetu, mohou s podáním elektronické žádosti pomoci pracovníci na krajských pobočkách fondu. Do pěti dnů pak žadatel musí dodat požadované dokumenty na příslušné krajské pracoviště fondu.

Lidé se mohou při podávání žádostí řídit podle monitorovacích zpráv, které vyjdou každé dva měsíce. Ty zhodnotí stav žádostí, průběh vyřizování nebo množství peněz, které jsou momentálně na opravy k dispozici. „Ve chvíli, kdy převýší žádosti limit, spadnou do takzvaného zásobníku. A jakmile začnou peníze přitékat, budou zase vyňaty,“ vysvětluje Brabec systém.

Zatím poslední dotace z Nové zelené úsporám rozdělil fond v létě. Celkem žadatelé z řad majitelů rodinných domů dostali 900 milionů korun. Další dotace byly určeny majitelům pražských bytových domů.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Po protestech na Kubě poslalo Rusko do Karibiku humanitární pomoc

Rusko po masivních protestech na Kubě poslalo do karibské země více než 88 tun humanitární pomoci. Dva letouny Antonov An-124 dopravily do země potraviny a zboží pro ochranu obyvatel, včetně milionu roušek. Oznámilo to dnes ruské ministerstvo obrany.

Kvůli koronavirové krizi se na Kubě v poslední době výrazně zhoršila hospodářská situace. To vyvolalo tento měsíc masivní protesty, největší za 30 let.

Další zprávy