Koruna posiluje zejména díky opakovanému zvyšování úrokových sazeb, ke kterému se uchýlila Česká národní banka (ČNB) v rámci boje se sílící inflací. Koncem prosince zvedla základní úrokovou sazbu na 3,75 procenta, a ta se tak dostala na nejvyšší úroveň od roku 2008.
"Důvody, proč koruna na začátku letošního roku prudce posílila, je nutné hledat již v předvánočním zasedání bankovní rady ČNB, na kterém centrální bankéři výrazně zvýšili sazby a navíc avizovali další rychlé utahování měnové politiky v letošním prvním čtvrtletí," vysvětlil pro on-line deník Aktuálně.cz analytik společnosti Akcenta Miroslav Novák s tím, že korunové úrokové sazby jsou tak výrazně vyšší než ty eurové, což přitahuje měnové investory. Důsledkem je tedy vyšší poptávka po koruně a její zdražování - posilování kurzu.
Expert připomněl, že se v tomto roce daří i dalším středoevropským měnám jako maďarskému forintu nebo polskému zlotému, takže je posilování koruny taženo i celým regionem.
Podle hlavního ekonoma České bankovní asociace Jakuba Seidlera koruna zpevňuje už od konce listopadu, kdy na trhu začaly odeznívat obavy z pandemie. Také analytik UniCredit Bank Jiří Pour hovoří o tom, že koruně zřejmě pomohlo i zlepšení epidemické situace.
"K tomu se v prosinci připojil další vyšší než očekávaný růst sazeb ČNB, ale především jestřábí vyznění tiskové konference centrální banky. Ta naznačila, že se sazby mohou v letošním roce nakonec zvyšovat více, než trh do té doby předpokládal. Vyšší úrokové sazby zvyšují atraktivitu koruny v očích zahraničních investorů," doplnil Seidler.
Levnější dovolená v zahraničí
A na kurzu české měny je to znát. Ve středu vylepšila víc než devítileté maximum k euru, když zpevnila na 24,58 koruny za euro, a v pondělí se vůči oficiální měně Evropské unie dostala na nejsilnější úroveň od poloviny října 2012. Vůči dolaru si pak na začátku týdne polepšila o devět haléřů na 21,68 koruny za dolar.
Kromě zahraničních investorů tak z vývoje koruny mohou mít radost i Češi, kteří se v dohledné době chystají na dovolenou. "Silnější koruna může zahraniční dovolené opravdu zlevnit a platí to především pro zimní dovolené. Meziročně je koruna vůči euru silnější zhruba o šest procent. Koruna sice během ledna může dále posílit, ale pokud někdo plánuje zimní dovolenou na únor či březen, tak je aktuální nákup eur výhodný," domnívá se Novák.
Analytik Patria Finance Tomáš Vlk k tomu doplnil, že silnější měna nejen zlevňuje dovolené, ale také dovoz široké škály zboží a působí tak proti inflaci, která bude zásadním tématem roku. Vyšší inflace, s kterou Česko stejně jako další země zápolilo už loni, bude podle ekonomů setrvávat i po většinu tohoto roku. Na druhé straně ale silná koruna negativně dopadá na exportéry, kteří za svá utržená eura dostávají méně korun.
Vlk také upozornil, že koruna společně s inflací přispívá ke zdražování pro zahraniční turisty. Silná koruna ale podle něj nebude stát v cestě oživení turismu v Česku, který utlumila pandemie. "Nemyslím si, že by to byl zásadní problém. Spíše bude záležet, jak rychle opadne opatrnost, která se turistů logicky stále drží," řekl. Novák k tomu doplnil, že pokud jde o turisty ze západoevropských zemí, žádný propad atraktivity Česka nehrozí - cenová hladina služeb je tam stále výrazně vyšší než v Česku.
Výhled na další měsíce
Analytici se domnívají, že k dalšímu posilování koruny vlivem úrokových sazeb by mělo dojít pouze v případě, že zvýšení sazby ČNB bude oproti očekávání vyšší. Odhadují, že ke konci tohoto roku by se kurz české měny mohl pohybovat kolem 24,5 koruny za euro.
"Koruna začala nový rok ve velkém stylu, když ji stihla v prosinci vybídnout k posilování další agresivní akce ČNB. Myslím, že kurz takto rychle klesat dlouho nevydrží, protože další velké překvapení ze strany vyšších úrokových sazeb už není moc pravděpodobné. Na druhou stranu náprava dodavatelských řetězců a v návaznosti i průmyslového výkonu a zahraničního obchodu by během roku mohla koruně pomáhat," domnívá se Vlk.
Analytik společnosti Cyrrus Vít Hradil očekává pro měnu příznivé první čtvrtletí. Za důležitou ale považuje i pozici americké centrální banky. "Od té se zhruba v polovině roku očekává zahájení cyklu zvyšování sazeb a vzhledem k nadále rozbouřené inflaci nevylučuji, že bude nucena jej i uspíšit. Už ve druhém čtvrtletí by tak měl získat vítr do plachet i americký dolar a korunové zisky tak vůči němu nebudou tak oslnivé," míní.