Litr mléka za pět miliard marek. Bizarní svět hyperinflací zažilo Německo i Maďarsko

Litr mléka za pět miliard marek. Bizarní svět hyperinflací zažilo Německo i Maďarsko
Z tehdejší doby se zachovala řada fotografií, které zachycují německé ženy, jak pálí marky v kamnech, protože to bylo výhodnější než za tyto bezcenné peníze kupovat dřevo. Tento snímek se datuje do roku 1923.
Svého vrcholu dosáhla v letech 2008 a 2009. Krize se opět zřetelně projevila třeba při nákupu potravin.
Na snímku ze stejného roku převáží zaměstnanec banky na vozíku nové bankovky v hodnotě 200 korun, které nahradily federální oběživo. Podle Dufka je vypuknutí hyperinflace v Česku nepravděpodobné také vzhledem k tradičně konzervativnímu přístupu obyvatel k penězům...
Enormní růst cen postihl zdejší ekonomiku stejně jako předchozí dvě země už ve 20. letech minulého století.
Foto: Profimedia.cz
Dan Poláček Adéla Očenášková Dan Poláček, Adéla Očenášková
20. 3. 2021 12:55
Hyperinflace neboli extrémně rychlý růst cen a znehodnocování peněz zná z minulosti i současnosti nejeden stát. Německo a Maďarsko si tím prošly v meziválečném období, dnes s touto ekonomickou devastací bojuje třeba Venezuela. Jak to vypadá, když si za hodně peněz koupíte tak málo? Jak hyperinflace vzniká a za jakých okolností by mohla potkat i Česko? Podívejte se ve fotogalerii.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 8 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy