Více peněz důchodcům i zaměstnancům. Česko zasáhne vlna přidávání, je to ale jen klam

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
4. 1. 2022 5:30
Od ledna se zvyšují všechny vyplácené důchody v průměru o 805 korun. Zvyšuje se také minimální mzda o tisíc korun, lidé tak nesmí brát za plný měsíční úvazek méně než 16 200 korun hrubého. Zároveň vzroste zaručená mzda, která jednotlivým profesím garantuje mzdové minimum. A ještě navíc plánují přidávat zaměstnancům i některé firmy. Podívejte se, zda si letos finančně polepšíte a jak.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Jakub Plíhal

Vyšší důchod o osm set

Všechny vyplácené důchody se podle zákonné valorizace od 1. ledna 2022 zvyšují v průměru o 805 korun. Zvýšení se bude týkat téměř 3,5 milionu vyplácených důchodů. Není potřeba o zvýšení žádat, Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) ho provede automaticky.

Pro připomenutí: Důchod se skládá ze základní výměry, což je pevně stanovená část důchodu pro všechny, a pak z procentní výměry, která závisí na konkrétním průběhu pojištění a platí, že čím jsou vyšší příjmy v rozhodném období a delší získaná doba pojištění, tím vyšší je procentní výměra důchodu.

Důchody starobní (včetně předčasných), invalidní, vdovské, vdovecké a sirotčí se zvyšují takto:

  1. základní výměra důchodů o 350 na 3 900 korun měsíčně,
  2. procentní výměra všech druhů důchodů o 1,3 % jejich výše,
  3. procentní výměra se navíc zvyšuje o dodatečnou částku 300 korun. V případě souběhu nároku na výplatu více důchodů tato částka náleží pouze jednou.

"Na rozdíl od předcházejících let zvýšení důchodů nenáleží až od splátky důchodu splatné v lednu, ale na základě změny zákona o důchodovém pojištění již od 1. ledna 2022. S ohledem na to obdrží důchodci v rámci hromadného zvyšování důchodů samostatně ještě doplatek valorizačního zvýšení za období od 1. 1. 2022 do dne předcházejícího dni jejich lednové splatnosti," uvádí ČSSZ.

Tento doplatek bude vyplacen ve stejném termínu a stejným způsobem jako zvyšovaný důchod.

Vývoj valorizace důchodů 

Rok Zvýšení základní výměry Zvýšení procentní výměry
2017 110 Kč 2,2 %
2018 150 Kč 3,5 %
2019 570 Kč 3,4 %
2020 220 Kč 5,2 % + 151 Kč
2021 60 Kč 7,1 %
2022 350 Kč 1,3 % + 300 Kč

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila

Důvěra v českou ekonomiku se v lednu po půl roce zvýšila. Proti loňskému prosinci stoupla o dva body na hodnotu 97,6 bodu, přičemž optimističtější jsou podnikatelé i spotřebitelé. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ). V meziročním srovnání je souhrnný i podnikatelský indikátor vyšší, zatímco důvěra spotřebitelů je na nižší úrovni.

Důvěra firem se v lednu zvýšila zejména v průmyslu a stavebnictví. "Podnikatelé v těchto odvětvích očekávají v příštích měsících růst tempa výrobní i stavební činnosti, přestože jsou stále významně limitováni nedostatkem materiálu. Právě nedostatek vstupů je i jednou z příčin očekávaného růstu cen v obou odvětvích," uvedl vedoucí oddělení konjunkturálních průzkumů ČSÚ Jiří Obst.

Zdroj: ČTK
Další zprávy